آلت‌کوین‌هاآموزش

شیبا اینو کوین (SHIB) چیست؟

شیب کوین یک رمز ارزِ مبتنی بر میم است که برای لوگوی خود از نژاد سگ ژاپنی شیبا اینو استفاده می‌کند. شیب کوین در طول بازار صعودی که در بهار سال 2021 داشت، مورد توجه قرار گرفت؛

شیبا اینو کوین (SHIB) چیست؟

پس از ظهور بیت کوین، بسیاری از رمز ارزهای جدید جایگزین‌هایی را برای شیوه به کار گیری خود ارائه کردند. رمز ارزهایی همچون اتریوم کاربردها و خدمات جدید قابل استفاده در دنیای واقعی را اضافه کردند. و همچنین یک رمز ارز به نام دوج کوین نیز وجود دارد که با تاثیر گرفتن از یک میم بوجود آمده است.با پیش رویِ این “شوخی”، یک رمز ارز الهام گرفته از دوج کوین پدیدار شد: شیبا اینو کوین (SHIB).

shiba-SHIB

شیب کوین یک رمز ارزِ مبتنی بر میم است که برای لوگوی خود از نژاد سگ ژاپنی شیبا اینو استفاده می‌کند. شیب کوین در طول بازار صعودی که در بهار سال 2021 داشت، مورد توجه قرار گرفت؛ اما صعود واقعی در ارزش آن پس از رفتن ایلان ماسک به برنامه‌ی SNL اتفاق افتاد.

بیایید به برخی از خصوصیات مربوط به شیب کوین از جمله پس‌زمینه، اهداف و کاربردهای آن نگاهی بیندازیم تا بتوانید راحت تر در مورد این که آیا شیب کوین سرمایه‌گذاری خوبی برای شماست یا خیر، تصمیم‌گیری کنید.

ماهیت شیبا اینو کوین

شیب کوین اغلب به عنوان یک رمز ارزِ تاثیر گرفته از یک شوخی شناخته می‌شود که قصد دارد از دوج کوین پیشی بگیرد و بزرگتر شود. توکنی که بر روی بلاک‌چین شیبا اینو کار می‌کند، شیب نام دارد و یک توکن ERC-20 است.

عملکرد شیبا اینو کوین چگونه است؟

شیبا اینو یک پروژه‌ی راه اندازی شده در شبکه‌ی اتریوم است. به همین دلیل الگوریتم اجماع شیبا اینو همان الگوریتم اجماعی است که در اتریوم بکار رفته است. این الگوریتم اجماع، اثبات کار (PoW) نام دارد که به اثبات سهام (PoS) تغییر خواهد کرد.

الگوریتم اثبات کار باعث می‌شود پاداش‌های استخراج بر اساس قدرت محاسباتی نودها باشد. الگوریتم PoS پاداش‌های استخراج را بر اساس تعداد سکه‌هایی که شما در شبکه سهام گذاری می‌کنید، تعیین می‌کند.

همانطور که بالاتر ذکر شد، شیبا اینو کوین یک توکن‌ ERC-20 در شبکه اتریوم است. چنین توکن‌هایی قابل تعویض و مثلی هستند؛ یعنی می‌توان آنها را به دلیل ارزش یکسانی که با یکدیگر دارند، تکثیر کرد.

مقدار عرضه‌‌ی کل

عرضه‌ی کل شیبا اینو کوین، 1 کوادریلیون شیب است. این عرضه‌ی فوق العاده زیادی است. بنابراین، اگرچه مقدار عرضه‌ی کل شیب محدود است، اما همچنان آنقدر زیاد است که دچار تورم شود.

50 درصد از عرضه‌ی کل شیبا اینو کوین در صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ قفل شده است. 50 درصد دیگر آن از طریق یک آدرس رمزنگاری در اختیار ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، قرار گرفته است. سکه‌هایی که برای بوترین ارسال شده‌اند “سوخت ‌شده” در نظر گرفته می‌شوند؛ با وجود اینکه اگر بوترین تصمیم بگیرد می‌تواند از آنها استفاده کند.

shiba-SHIB

چشم‌اندازهای مربوط به رمز ارز شیبا اینو

رمز ارز شیبا اینو در حال حاضر بر روی صرافی غیرمتمرکز خود (DEX) فعالیت دارد. صرافی شیبا سواپ که قرار است در ژوئن 2021 منتشر شود، به منظور مبادله‌ی رمز ارزهای مختلف با توکن‌های شیب استفاده خواهد شد. شیبا سواپ ادعا می‌کند که یکی از امن ترین و غیرمتمرکزترین صرافی‌های غیرمتمرکز در بازار خواهد بود.

در شیبا سواپ نیز همانند سایر استخرهای نقدینگی، کاربران می‌توانند توکن‌هایی را به استخر شیبا سواپ واریز کرده و سود دریافت کنند. شیبا سواپ قرار است از ابزارهایی با عنوان DIG، BURY، FETCH، TREAT و BONEFOLIO استفاده کند. با “DIG یا حفاریِ” توکن‌های شیب، شما نقدینگی استخر شیب را تامین ‌می‌کنید و به عنوان پاداش توکن‌ BONE دریافت می‌کنید.

با “burying یا چال کردنِ” توکن‌های شیب، شما می‌توانید توکن‌های خود را در بلاک چین شیبا اینو سهام گذاری (اسکیتینگ) کنید و توکن‌ شیب بیشتری پاداش بگیرید. “Fetch یا آوردن” به شما این امکان را می‌دهد که مستقیما توکن های شیب خود را با توکن‌های دیگر تعویض کنید. “Treat ” نام یک توکن دیگر است که انتظار می‌رود به زودی عرضه شود. آخرین مورد که به اندازه موردهای قبلی اهمیت دارد،Bonefolio” ” نام دارد که یک ابزار مدیریت سامانه است و شما در آن می‌توانید به سابقه مالی خود دسترسی داشته باشید.

بر اساس اقتصاد مبتنی بر توکن‌ها یا به‌اصطلاح اقتصاد توکنی (tokenomics)، مقدار عرضه‌ی کلِ توکن‌های BONE که قرار است به زودی منتشر شوند، در مجموع ۲۵۰ میلیون توکن است. توکن‌های BONE را می‌توان برای رای دادن و همچنین انجام معاملات استفاده کرد. رمز ارز شیبا اینو قصد دارد این توکن‌ها را بیشتر بر حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi )، متمرکز کند.

همچنین یک توکن به نام توکن LEASH هم وجود دارد که تحت عنوان “قاتل دوج” هم شناخته می‌شود. توکن LEASH موجود بلاک‌چین شیبا اینو نیز یک توکن ERC-20 است. این توکن در مقایسه با توکن SHIB و BONE با میزان عرضه‌ کلی برابر با LEASH 107.647 ، کمترین عرضه کل را دارد.

بدلیل همین مقدار کم عرضه‌ی کل، ارزش توکن LEASH بسیار بیشتر است و جایگاه ارزشمند ترین توکن رمز ارز شیبا اینو را به خود اختصاص داده است. توکن LEASH را می‌توان از صرافی یونی سواپ خریداری کرد.

سرآغاز شیبا اینو کوین

بیایید با ریشهی نام شیبا اینو شروع کنیم. شیبا اینو یک نژاد سگ ژاپنی است. این نژاد در قرن بیست و یکم منبع الهام میم‌های اینترنتی با نام “دوج” بود.

میم دوج به حدی محبوب شد که تعدادی از برنامه نویسان رایانه‌ای را ترغیب کرد تا یک رمز ارز بر اساس آن راه اندازی کنند. این رمز ارز، دوج کوین نامیده شد.

دوج کوین اوایل هیچ موفقیتی کسب نکرد. با گذشت سال‌ها و افزایش اجتماع دوج کوین، این رمز ارز کم کم به یک سرمایه گذاری جدی تبدیل شد.

این رویداد باعث شد افرادی دیگر هم تحت تاثی قرار بگیرند و رمز ارزهایی بر پایه میم یا حتی بر پایه خود دوج کوین ایجاد کنند. رمز ارز شیبا اینو از این طریق خلق شد.

بنیانگذار شیبا اینو ناشناس است و با نام مستعار ریوشی شناخته می‌شود. اما شیبا اینو بر خلاف سایر سکه‌های الهام گرفته از دوج کوین، یک هدف خاص را دنبال می‌کند: پیشی گرفتن از دوج کوین.

رمز ارز شیبا اینو قصد دارد با ارائه خدمات بهتر و بیشتری نسبت به دوج کوین به هدف خود دست پیدا کند. این خدماتی ممکن است همان خدماتی باشند که شیبا سواپ برنامه دارد به زودی آنها را عرضه کند.

این پروژه هیچ عرضه‌ی اولیه سکه (ICO) و یا روش تامین سرمایه دیگری نداشت. احتمالا به همین دلیل است  که برخی از ویژگی‌های آن مانند شیبا سواپ به مرور زمان به آن اضافه می‌شوند و در زمان راه اندازی در پروژه گنجانده نشده بودند.

آن 50 درصد از عرضه‌ی کلی که در اختیار ویتالیک بوترین قرار گرفت، در همان ابتدا به عنوان توکن “سوخت شده” در نظر گرفته شد. اما ویتالیک بوترین توانست با 50 تریلیون توکن از 500 تریلیون توکن، نیاز مالی یک موسسه خیریه را که به مبارزه با همه گیریِ کووید-19 در هند کمک می‌کرد، تامین کند.

ارزش تقریبی کمک مالی بوترین چیزی حدود 1 میلیارد دلار توکن بود. با این که اینکار می‌توانست تاثیر منفی کمی بر قیمت شیب داشته باشد، اما به گسترش بیشتر اجتماع شیبا اینو کمک کرد.

shiba-SHIB

تاریخچه‌‌ی قیمت رمز ارز شیبا اینو

رمز ارز شیبا اینو سفر قیمتیِ خود را در آگوست 2020 و با قیمتی کمتر از 0.00000001 دلار آغاز کرد. این رمز ارز همین قیمت‌های بسیار پایین را در طول سال 2020 و تا ابتدای سال 2021 حفظ کرد.

رمز ارز شیبا اینو در آوریل سال 2021 همراه با رونق گرفتن بازار، سیر صعودی خود را شروع کرد و به 0.000003 دلار رسید. در نهایت در 7 می و پس از تجربه‌ کردن حدودا دو هفته کاهش قیمت و داشتن قیمتی معادل حدودا 0.000001 دلار، بزرگترین افزایش قیمت در تاریخچه‌ی خود را از سر گرفت.

ارزش این رمز ارز تا 11 می 2021، به 0.00003 دلار رسیده بود. یعنی این رمز ارز در طی یک هفته یک افزایش قیمت 3300 درصدی را به ثبت رساند. از آن زمان تا به امروز ارزش این رمز ارز به آرامی کاهش یافته است.

پروژه‌های فعلیِ رمز ارز شیبا اینو

در حال حاضر، رمز ارز شیبا اینو در حال کار بر روی نهایی کردن صرافی‌ِ شیبا سواپ است. این رمز ارز در کنار فعالیت خود برای شیبا سواپ، روی توکن‌های جدیدی هم کار می‌کند که انتظار می‌رود به زودی در بلاک‌چین شیبا اینو راه اندازی شوند. از این‌ توکن‌ها می‌توان توکن BONE و TREAT را نام برد.

راه اندازی صرافی غیرمتمرکز شیبا سواپ و توکن‌های ذکر شده احتمالا ظاهری بسیار جدی‌تر به پروژه‌ی شیبا اینو خواهند داد. چرا که از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده خواهد کرد.

شیبا اینو پروژه دیگری به نام “نجاتِ شیبا اینو” را نیز راه اندازی کرده است. این پروژه شامل نجات سگ‌های واقعیِ شیبا اینو است که گم شده‌اند یا به کمک نیاز دارند. AmazonSmile پلتفرمی است که افراد می‌توانند از طریق آن به این پروژه کمک مالی کنند.

بهترین بخش این پروژه این است که اصلا نیازی به کمک مالی مستقیم ندارد. هر زمان که شما برای سفارش محصول مورد نظر خود از AmazonSmile استفاده می‌کنید، می‌توانید عبارت “نجاتِ شیبا اینو” را به همراه نام آن سازمان تایپ کنید و به این ترتیب درصدی از پولی که برای خرید محصول خرج می‌کنید به پروژه‌ی نجات شیبا اینو اهدا خواهد شد.

این پروژه یک فضای مثبت و قابل اعتماد را در اجتماع شیبا اینو ایجاد می‌کند. یکی از دلایل اینکه بعضی افراد به عنوان یک شوخی با رمز ارز به شیبا اینو نگاه نمی‌کنند و در دراز مدت دیدگاهی بسیار جدی تر به آن پیدا می‌کنند، وجود پروژه‌هایی این شکلی است.

آیا شیب، قاتلِ دوج است؟

همانطور که گفته شد، شیب نام خود را از شباهتی که به دوج کوین دارد، گرفته است. با این حال، شیب یک تفاوت اساسی با دیگر رمز ارزهای مبتنی بر دوج دارد. شیبا اینو در حقیقت اولین رمز ارزی است که برنامه دارد دوج کوین را “به قتل برساند” و آن را از رده خارج کند. به همین دلیل بعضی افراد لقب “قاتل دوج” را به شیبا اینو نسبت داده اند.

وقتی به دستاوردهایی که شیب و دوج کوین برای بازار رمز ارز دارند، نگاه بکنید، می‌بینید که دوج کوین بخاطر خدمات بیشتری که برای کاربران خود فراهم می‌کند، در جایگاه بالاتری قرار دارد. از آنجایی که دوج کوین از حمایت سرمایه‌گذار بزرگ ایلان ماسک برخوردار است و محبوبیت بیشتری نسبت به شیب دارد، نمی‌توان به راحتی پیشبینی کرد که آیا زمانی خواهد رسید که از شیب از دوج کوین پیشی بگیرد یا خیر. تنها گذر زمان پاسخ این سوال را مشخص خواهد کرد.

shiba-SHIB

آینده‌ی رمز ارز شیبا اینو

شیبا اینو قول داده است شبکه خود را ارتقا دهد و ویژگی‌های جدیدی را به آن بیافزاید. یکی از این ویژگی‌ها ممکن ورود این رمز ارز به عرصه‌ی NFT باشد. اگر این اتفاق بیفتد، کاربران می‌توانند توکن‌های غیرقابل تعویض را خریداری کرده و بفروشند. علاوه بر این، شیبا اینو مرکز رشد هنرمندان شیبا (Shiba Artist Incubator) را نیز راه اندازی کرده است. شیبا اینو قصد دارد از طریق این مرکز ده هنرمند را انتخاب کند تا برایش آثار هنری خلق کنند و بتوان آنها را به عنوان NFT های رسمی شیبا اینو مینت کرد.

از نظر ارزشِ شیبا اینو، کارشناسان معتقدند که قیمت این رمز ارز ممکن است با نرخ ثابتی در بلندمدت افزایش یابد.

همچنین به خاطر داشته باشید که شیبا اینو به شدت تحت تاثیر اتریوم است؛ زیرا در شبکه اتریوم ساخته شده است. از آنجایی که اتریوم قصد دارد به اتریوم 2.0 به روز شود، تغییراتی در شیبا اینو نیز قابل انتظار خواهد بود. یک تغییر قابل توجه به طور بالقوه می‌تواند نحوه ایمن سازی این شبکه باشد. زیرا قرار است از الگوی PoW به PoS تغییر پیدا کند.

سخن پایانی

به طور خلاصه بخواهیم بگوییم، شیبا به آرامی از یک سکه که به شوخی ایجاد شده بود به یک رمز ارز واقعی تبدیل شده است. با بروزرسانی‌هایی که شیب برای شیبا سواپ و همچنین راه‌اندازی‌ NFT در نظر دارد، انتظار می‌رود که این شبکه به فهرست انتظار بسیاری از سرمایه گذاران راه پیدا کند. این رمز ارز برای اینکه بتواند یک رقابت جدی با دوج کوین داشته باشد، هنوز راه درازی را باید طی کند، اما در حال حاضر در مسیر درستی قرار گرفته است.

به هرحال باید به این نکته هم توجه داشت که وقتی صحبت از خرید دوج کوین یا خرید شیبا از یک صرافی ارز دیجیتال می‎شود، خواه‎ناخواه از معاملات پرریسک بازار رمزارزها صحبت می‎کنیم. معاملاتی که بسته به فراز و نشیب بازار، ممکن است سود یا زیان قابل توجهی نصیب سرمایه‎گذاران خود کنند.

منبع: learn.bybit.com ؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا