آلت‌کوین‌هاآموزش

ریپل XRP چیست؟

یک توکن ارز دیجیتال است که برای انتقال تراکنش‌ها از پایگاه‌های داده مرکزی، که توسط مؤسسات مالی کنترل می‌شوند؛به زیرساخت‌های بازتر، طراحی شده

ریپل XRP چیست؟

ریپل XRP  یک توکن ارز دیجیتال است که برای انتقال تراکنش‌ها از پایگاه‌های داده مرکزی، که توسط مؤسسات مالی کنترل می‌شوند؛به زیرساخت‌های بازتر، طراحی شده. در عین حال هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. تراکنش‌های XRP بی‌اعتماد، فوری و ارزان هستند که این مزیت آنها برای جابجایی‌های بین‌ مرزی است.

XRP

این ارز دیجیتال که در سال 2012 راه اندازی شد، یکی از جاه طلبانه ترین اهداف را در حوزه ارزهای دیجیتال دارد. نرم افزاری که امکان استفاده از XRP را فراهم می‌کند – XRP Ledger – روش جدیدی را برای عملکرد زنجیره های بلوکی پیشنهاد کرد که طرفداران ادعا می‌کنند برای تراکنش ها مناسب تر است.

بیت کوین به هر کسی اجازه می‌دهد تا در قدرت محاسباتی، اعتبارسنجی تراکنش ها و ایمن سازی نرم افزار خود مشارکت کند. از سوی دیگر، XRP Ledger  تنها به شرکت کنندگان منتخب شبکه اجازه می‌دهد تا به اعتبارسنجی تراکنش ها و ایمن سازی شبکه کمک کنند. بیش از 150 نفر از این شرکت کنندگان در شبکه وجود دارند که در مجموع به عنوان لیست گره های منحصر به فرد شناخته می شوند. اما آیا XRP غیرمتمرکز است؟

در زمان راه اندازی ریپل، 100 میلیارد توکن XRP از قبل استخراج شد و متعاقباً از طریق هدایا  بین افراد خاص، شرکت ها و عموم مردم توزیع شد. در آن زمان، این حرکت منجر به نگرانی‌هایی در مورد تمرکززدایی آن شد، زیرا تعداد کمی از نهادها عرضه زیادی از سکه‌ها را کنترل می‌کردند.

مشارکت XRP در بازار به یک شرکت انتفاعی به نام ریپل متکی است که تا به امروز به عنوان بازیگر اصلی در اکوسیستم XRP عمل می کن. ریپل به حفظ XRP Ledger کمک می کند و نقشی اساسی در توسعه آن ایفا می کند و در عین حال تعداد بسیار زیادی توکن XRP دارد.

این مقاله در مورد ارز دیجیتال ریپل، XRP  و نحوه عملکرد آن صحبت خواهد کرد. همچنین نحوه استخراج   XRP ، نحوه سرمایه گذاری در ریپل، کیف پول های XRP و ریپل در مقابل بیت کوین را توضیح خواهد داد.

ریپل (XRP) چگونه کار می‌کند؟

مأموریت زیرساخت بلاک‌چین ریپل، RippleNet ، ارائه تراکنش‌های سریع، کم‌هزینه و ساده به بانک‌ها است. در نتیجه،  می‌تواند یک جایگزین مناسب برای سیستم پرداخت‌های بین‌المللی فعلی باشد که توسط اکثر بانک‌ها استفاده می‌شود و انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان است. ریپل برای کسانی که معاملات بین‌المللی انجام می‌دهند چندین مزیت دارد.

برای تأیید تراکنش‌ها، ارز دیجیتال XRP از یک سیستم اجماع شامل چندین سرور متعلق به بانک استفاده می‌کند. اعتبارسنجی‌ها با مقایسه آنها با جدیدترین نسخه XRP Ledger معتبر بودن معاملات پیشنهادی را تأیید می‌کنند. یک تراکنش باید توسط اکثر اعتبارسنجی‌ها پذیرفته شود تا تأیید شود.

RippleNet برای بسیاری از پرداخت‌های بین‌المللی مشاغل و مؤسسات مالی راه‌حل ارائه می‌دهد. این شامل موارد زیر است:

XRP

تاریخچه ریپل (XRP)

مالک اکثر ارزهای دیجیتال یک فرد یا نهاد خاص است که به ایجاد آن ارز دیجیتال اعتبار می‌دهد و اجازه خرید کوین را دارد. به عنوان مثال، بیت‌کوین، توسط شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. تاریخچه XRP پیچیده است، زیرا افراد متعددی در ایجاد فناوری پشت آن و نهادهای تجاری که به رشد آن کمک کردند، دست داشتند.

از بنیان‌گذاران OpenCoin، جد مک‌کالب (که  Gox را نیز تأسیس کرد )، آرتور بریتو (که به توسعه XRP Ledger کمک کرد) و کریس لارسن (که چندین شرکت fintech را تأسیس کرد) برای ایجاد XRP اعتبار دارند. اگرچه آنها افراد قابل‌توجهی در این زمینه بودند، اما افراد دیگری نیز درگیر آن بودند.

از جمله دیوید شوارتز که یکی از نویسندگان وایت پیپر اصلی ریپل بود و تا به امروز به عنوان مدیر ارشد فناوری ریپل فعالیت می‌کند، و استفان توماس، مدیر ارشد فناوری سابق ریپل.

تفاوت ریپل و XRP

اغلب در برخی از مقالات Ripple و XRP را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. اما آیا آنها یکسان هستند؟  XRP چیست؟ و چه ارتباطی با ریپل دارد؟

درک این نکته مهم است که آنها یکسان نیستند. XRP یک رمزارز است. در حالی که Ripple یک شرکت انتفاعی است که به ترویج و توسعه XRP، نرم‌افزار پشت آن (XRP Ledger) و بسیاری از پروژه‌های متمرکز بر تراکنش‌های دیگر کمک می‌کند. شرکت قاطعانه اعلام می‌کند که این دو بخش از هم جدا هستند.

ریپل XRP را در وب‌سایت خود به عنوان «سریع‌تر، کم‌هزینه‌تر و مقیاس‌پذیرتر» از هر دارایی دیجیتال دیگری توصیف می‌کند. از   XRP Ledger به عنوان «قدرت فناوری نوآورانه در فضای پرداخت» یاد می‌کند. این شرکت مشارکت خود با XRP را  این‌گونه توصیف می‌کند:

ریپل بر ساخت فناوری برای کمک به راه‌اندازی ابزار جدید برای XRP و تغییر پرداخت‌های جهانی متمرکز است. اشخاص ثالث همچنین موارد استفاده دیگر XRP را دنبال می‌کنند.

ریپل در سپتامبر 2012 با نام OpenCoin تأسیس شد، یک سال پس از شروع کار بر روی آن پروسه تغییر آن به XRP Ledger   آغاز شد. در سال 2013، OpenCoin  به Ripple Labs تغییر نام داد، قبل از اینکه شرکت در نهایت در سال 2015 در Ripple مستقر شود. XRP Ledger در ابتدا سیستم پرداخت‌های باز ریپل نامیده می‌شد و قبل از تبدیل شدن به XRP Ledger  به دفتر کل ریپل انتقال یافت.

پس از عملکرد XRP Ledger، توسعه‌دهندگان آن تصمیم گرفتند 80 میلیارد توکن به یک شرکت خصوصی بدهند که با جامعه برای پشتیبانی از ارز دیجیتال و خرید کوین، همکاری می‌کند. ریپل ادعا دارد که آن شرکت به طور روشمند XRP را فروخته و از آن برای «انگیزه دادن به فعالیت بازارسازان برای افزایش نقدینگی XRP و تقویت سلامت کلی بازارهای XRP استفاده کرده است.»

XRP  در ابتدا نمادی برای “ریپل‌ها” یا “اعتبارات ریپل” بود، اما باگذشت زمان، این نام‌ها به نفع XRP حذف شدند تا از سردرگمی جلوگیری شود.

XRP

نحوه استخراج XRP

یک دفتر رمزارز مشابه فناوری بلاک‌چین برای تولید ریپل (XRP) استفاده می‌شود که توسط مؤسسات مالی و شبکه‌های پردازشگر پرداخت هم پیمان می‌شود.

با این که ماینرها نمی‌توانند ریپل (XRP) را استخراج کنند، اما از نظر فنی انجام این کار با کمک سایر ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر است. به عنوان مثال، می‌توان ارزهای دیجیتال دیگری مانند بیت‌کوین ( BTC ) و اتریوم ( ETH ) را استخراج کرد و سپس رمزارز استخراج‌شده را با ریپل (XRP) از طریق صرافی‌هایی از قبیل صرافی ارز فینوپیا تعویض کرد که یکی از واقعی‌ترین راهکارها برای استخراج XRP است.

بیت‌کوین (BTC) در مقابل ریپل (XRP)

ریپل (XRP) و بیت‌کوین برای انجام وظایف مختلف ایجاد شده‌اند و در رقابت مستقیم نیستند. بیت‌کوین در دسترس‎ترین ارز رمزنگاری شده است، زیرا به هر کسی اجازه می‌دهد تا بدون در نظر گرفتن صلاحیت قضایی، در هر نقطه از جهان بیت‌کوین را معامله کند یا حمل کند. XRP بیشتر شبیه یک ابزار تخصصی برای تسویه معاملات بین‌المللی با قیمت‌های پایین‌تر و سرعت‌های بالاتر نسبت به ارزهای فیات معمولی است.

پتانسیل بیت‌کوین برای معامله علنی و به عنوان یک ذخیره واقعی ارزش، نفوذ بیشتری را بر روی قوانین ساختگی و پیش‌بینی‌های بازار برای عموم مردم فراهم می‌کند. مورد استفاده XRP عمدتاً به همکاری ریپل با مؤسسات مالی وابسته است و بر اساس قیمت نیست.

XRP برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

هدف ایجاد ریپل همکاری با جامعه XRP برای زیاد کردن موارد استفاده از آن است. در طول زمان پیشنهادهای متعددی ایجاد شد و به این ارز دیجیتال اجازه داد تا برای پرداخت‌های بین‌مرزی استفاده شود. غول‌های حواله مانند MoneyGram از محصولات ریپل قبل از پایان مشارکت خود استفاده می‌کردند.

این شرکت در حال حاضر تمام محصولات مرتبط با XRP خود را تحت RippleNet یکپارچه کرده است پیشنهادی که “ارتباطات را به صدها مؤسسه مالی در سراسر جهان از طریق یک API ارائه می‌دهد و انتقال پول را سریع‌تر، ارزان‌تر و قابل اطمینان‌تر می‌کند.”

RippleNet  با استفاده از سرویسی که از XRP برای تأمین نقدینگی در طول تراکنش‌های بین‌مرزی به نام “نقدینگی درخواستی” استفاده می‌کند، نیاز به پیش‌پرداخت حساب‌ها را از بین می‌برد . بازیکنان حواله و غول‌های بانکی مانند Santander، Bank of America، SBI Remit،  American Express و Banco Rendimento از RippleNet استفاده می‌کنند .

به طور خلاصه، راه‌حل بر پایه  XRP ریپل به اعضای شبکه امکان می‌دهد تا پرداخت‌ها را با تسویه زمان واقعی پردازش کنند و کارایی و اطمینان از پرداخت را بهبود بخشند.  XRP برای تأمین نقدینگی بر حسب تقاضا و کاهش مقدار مورد نیاز در حساب‌های nostro برای پرداخت‌های جهانی استفاده می‌گردد.

ریپل همچنین به پروتکل Interledger کمک مالی می‌کند.  یک پلت فرم نرم‌افزاری که هدف آن تسهیل تراکنش بین رمزارزها و دفاتر بانک است. پروتکل Interledger نیازی به استفاده از XRP ندارد، اما می‌توان آن را به XRP Ledger متصل کرد.

در نهایت،  XRP همچنین از RippleX استفاده می‌کند که به توسعه‌دهندگان و کارآفرینان اجازه می‌دهد تا فناوری بلاک‌چین را با ابزارها و خدمات ساخته شده بر روی XRP Ledger در برنامه‌های خود ادغام کنند. خود XRP نیز می‌تواند مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده در زنجیره مورد استفاده قرار گیرد.

XRP

چگونه XRP Ledger تا این حد کارآمد است؟

میانگین هزینه هر تراکنش XRP 0.0013927 دلار است که ممکن است برای اکثر کاربران باتجربه ارزهای دیجیتال متفاوت باشد. میانگین کارمزد تراکنش در بیت‌کوین و اتریوم – دو ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار – اغلب دو رقمی است و بالاترین سطح تاریخ آن بالای 50 دلار بوده است.

XRP Ledger  انشعابی از شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین نیست، اما از برخی از ویژگی‌های آن از جمله استفاده از کلیدهای رمزنگاری عمومی و خصوصی و همچنین استفاده از دفتر کل عمومی و امضای دیجیتالی مورد نیاز برای تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

با این حال، به الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) که توسط سخت‌افزار محاسباتی تخصصی پشتیبانی می‌شود، متکی نیست. در عوض، متکی به شبکه‌ای از «گره‌های منحصربه‌فرد» است که به طور مؤثر بر روی اینکه کدام تراکنش‌ها می‌توانند در شبکه پردازش شوند، توافق دارند. سرورهای مجاز یک لیست گره منحصربه‌فرد را حفظ می‌کنند که به شبکه کمک می‌کند تا از طریق سازوکار توافق بیزانسی فدرال به توافق برسد.

اگر 80 درصد از این گره‌های منحصربه‌فرد یک تراکنش را معتبر بدانند، طبق قوانین XRP Ledger، تراکنش‌ها به‌طور مؤثر تأیید می‌شوند.   XRP Ledger به طور طبیعی از طراحی قابل‌اعتمادتری نسبت به سایر ارزهای رمزنگاری شده استفاده می‌کند که باعث ایجاد نگرانی‌هایی در خصوص تمرکززدایی و بدون مجوز بودن آن هنگام استفاده در مبادلات و خرید کوین شده است. هر «نسخه Ledger» جدید در XRP Ledger  معادل یک بلوک در بلاک‌چین بیت‌کوین است و شامل وضعیت کامل تمام موجودی‌های قابل دسترس در شبکه XRP است. در نتیجه سرورها می‌توانند در عرض چند دقیقه با شبکه همگام شوند.

چگونه از XRP استفاده کنیم؟

هر کسی می‌تواند از بیت‌کوین، اتریوم و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر به سادگی با ایجاد یک کیف پول دیجیتال استفاده کند. همین امر در مورد XRP نیز صادق است، هرچند آدرس‌های کیف پول جدید برای رزرو باید 20 توکن در خود داشته باشند. برای کاربران جدید XRP مهم است که به جای داشتن آدرس‌های متعدد، یک کیف پول واحد را انتخاب کنند تا از هزینه‌های غیرضروری جلوگیری کنند.

چندین نوع کیف پول سازگار با شبکه XRP در بازار موجود است. اکثر کاربران برای جلوگیری از هزینه کردن 20 XRP، توکن‌های خود را در همان صرافی‌های ارز دیجیتالی نگهداری می‌کنند که آنها را خریداری کرده‌اند، زیرا صرافی‌ها این هزینه را بر عهده می‌گیرند. اما نگهداری وجوه در یک پلتفرم معاملاتی دارای معایبی است زیرا در برخی موارد، صرافی‌ها ممکن است سکه‌ها را مسدود کرده یا سیستم آنها هک شود.

برای ذخیره XRP در خارج از صرافی ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران می‌توانند از کیف پول نرم‌افزاری XRP استفاده کنند. به دلایل امنیتی کیف پول‌هایی که به کاربران امکان کنترل کلیدهای خصوصی خود را می‌دهند توصیه می‌شوند. کیف پول‌های جایگزین، اغلب مبتنی بر وب، کلیدهای خصوصی کاربران را کنترل کرده و  هزینه‌های عملیاتی را نیز دریافت می‌کنند.

قبل از انتقال وجوه خود به یک کیف پول، باید با خرید XRP که در اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال برتر معامله می‌شود، یکی از آن‌ها را در دست داشته باشید.

در سال 2020، با اشاره به فروش XRP این شرکت و پس از شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از ریپل به دلیل ادعای فروش 1.3 میلیارد دلار اوراق بهادار ثبت نشده،  XRP از فهرست پلتفرم‌های متعددی حذف شد.

ریپل یک صفحه از بازارهای XRP دارد که در آن می‌توان دید توکن در کجا لیست شده  و حجم معاملات آن را مشاهده کرد. پس از خرید XRP در صرافی‌ ارز دیجیتال فینوپیا، کاربران می‌توانند وجوه را به کیف پول خود منتقل کنند یا آنها را در پلت فرم معاملاتی نگه دارند. فروش XRP نیز در صرافی‌ ارز دیجیتال فینوپیا، به‌خصوص آنهایی که حجم معاملات قابل‌توجهی دارند، کار آسانی است.

درک ارزش XRP

در مجموع 100 میلیارد رمزارز XRP در زمان راه‌اندازی از قبل استخراج شد، و نرم‌افزار XRP Ledger این محدودیت را حفظ می‌کند – هیچ توکن دیگری هرگز ایجاد نخواهد شد. از این موجودی XRP، ریپل 55 میلیارد را بین کاربران در انجمن‌ها توزیع کرد و بیشتر توکن‌های باقی‌مانده را برای تأمین مالی فناوری و توسعه خود به امانت گذاشت.

تراکنش‌های روی XRP Ledger مستلزم کارمزد تراکنش سنتی نیستند، بلکه در عوض از فرستنده می‌خواهند تا مقدار کمی از   XRP   را در هر تراکنش از بین ببرد. این امر XRP را تبدیل به یک ارز کاهش‌دهنده تورم می‌کند، تخمین زده می‌شود که با نرخ فعلی تخریب، “حداقل 70000 سال طول می‌کشد تا تمام XRP از بین برود.” علاوه بر این، قیمت‌ها و هزینه‌ها را می‌توان با تغییر عرضه XRP تنظیم کرد.

برخی از سرمایه‌گذاران معتقدند استفاده از XRP توسط مؤسسات مالی از طریق RippleNet می‌تواند به طور قابل‌توجهی تقاضا برای این ارز دیجیتال را افزایش دهد. همانطور که تقاضا رشد می‌کند و عرضه آن اندکی کاهش می‌یابد، طرفداران استدلال می کنند که قیمت XRP یک مسیر قیمتی صعودی را حفظ خواهد کرد.

این ارز دیجیتال در بازار صعودی سال 2017 به 3.55 دلار رسید، در آن سال ریپل 55 میلیارد XRP را در یک سیستم امانی مبتنی بر XRP Ledger قفل کرد. این توکن‌ها هر ماه از escrow آزاد می‌شوند. فشار فروش در برابر XRP به دلیل عوامل متعددی وجود دارد که انتظار می‌رود در آینده از بین برود. انتشار توکن‌های ریپل از escrow منجر به فروش XRP شده است که یا زمانی که ریپل تصمیم بگیرد استراتژی خود را تغییر دهد یا در صورت دستور SEC به پایان می‌رسد.

یکی دیگر از عواملی که مهم است این است که یکی از بنیان‌گذاران ریپل، جید مک کالب که در سال 2014 شرکت را ترک کرد و روی رقیب  Stellar  XLM کار کرد،به‌خاطر نقشش در توسعه و تأسیس شرکت، 9 میلیارد XRP جایزه دریافت کرد. این کارآفرین در یک انجمن اختصاص داده شده به سرمایه‌گذاران    XRP به نام XRP Talk، فاش کرده است که XRP خود را به‌محض دریافت آن می‌فروشد.

مک‌کالب توکن‌های XRP خود را در یک برنامه زمان‌بندی ثابت دریافت می‌کند، زیرا وجوه از سپرده‌گذاری آزاد می‌شود. او بیشتر توکن‌هایی را که به دست می‌آورد می‌فروشد و فشار فروش را به قیمت آن اضافه می‌کند، او همچنین بخشی از توکن‌های خود را به سازمان‌های خیریه، از جمله GiveDirectly و Literacy Bridge اهدا کرده است.

چگونه ارز دیجیتال ریپل (XRP) بخریم؟

استفاده از XRP نیاز به خرید یا دریافت دارایی دارد. افراد علاقه‌مند می‌توانند XRP  را از طریق کانال‌های مختلف، از جمله صرافی‌های متمرکز، سرمایه‌گذاری‌های نظیر به نظیر (P2P) یا صرافی های غیرمتمرکز (DEX) خریداری کنند.

خرید XRP در یک صرافی متمرکز کریپتو اغلب مستلزم پرداخت پول فیات (USD، EUR، JPY، و غیره) به صرافی از طریق انتقال بانکی و سپس استفاده از آن وجوه برای خرید XRP است. مشتریان همچنین می‌توانند دارایی‌های دیجیتال را با کارت‌های اعتباری خود در چندین صرافی ارزهای دیجیتال خریداری کنند. علاوه بر این، با توجه به صرافی، می‌توانید  XRP را با سایر دارایی‌های رمزنگاری، معروف به جفت‌های کریپتو به کریپتو (مانند XRP-BTC)  معامله کنید.

خرید P2P به معنای ملاقات با یکی از اعضای خانواده یا شخص دارای XRP  برای خرید مستقیم دارایی است. لطفاً مطمئن شوید که آیا شخص واقعاً دارای XRP است یا خیر.

توجه به این نکته مهم است که XRP را نمی‌توان در DEX هایی مانند SushiSwap ، Uniswap یا 1inch خریداری کرد، زیرا یک توکن است که بر روی دفتر کل توزیع شده خود (به نام XRPL) ساخته شده است.  XRP Ledger شامل یک صرافی کاملاً فعال است که در آن کاربران می‌توانند ارزهای صادر شده را برای XRP یا با یکدیگر معامله کنند.

آیا XRP سرمایه‌گذاری خوبی است؟

XRP  از قاعده بی ثباتی ارزهای دیجیتال مستثنی نیست. اگر معتقدید که رشد ریپل ادامه خواهد داشت، سرمایه گذاری کوچک در XRP ممکن است ارزشمند باشد. با این حال، به اندازه سرمایه گذاری در سهام امن نیست، اما اگر ریپل موفق شود، ممکن است پول زیادی به دست آورید. مثل همیشه، خودتان مسئول سرمایه‌گذاریتان هستید!

در عین حال، پتانسیل ریپل قابل مشاهده است. این به طور بالقوه می‌تواند جایگزین یک سیستم انتقال پول بین‌المللی ناکارآمد و منسوخ شود. این واقعیت که این کشور دارای روابط بانکی است، دلگرم‌کننده است و هرگونه تغییر مطلوب در موقعیت قانونی آن می‌تواند منجر به افزایش قیمت شود و سود برای سرمایه‌گذاران فراهم کند؛ بنابراین، دیگر از خود نپرسید: آیا باید XRP بخرم؟ تحقیقات خود را انجام دهید و سپس تصمیم بگیرید.

منبع cointelegraph.com ؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا