آلت‌کوین‌هاآموزش

پولکااستارتر چیست؟

پولکااستارتر یک سرویس پیشرفته برای جمع‌آوری سرمایه برای پروژه‌های بلاک‌چین است

پولکااستارتر (POLS): همه‌چیز در مورد پرو‌ژه‌های آن

پولکااستارتر – اکوسیستم بلاک‌چین به سرعت در حال گسترش است و روز به روز پروژه‌های جدید بیشتری را ارائه می‌دهد. بسیاری از علاقه‌مندان خرید ارز دیجیتال، دوست دارند مسافر این قطار این دنیای نوظهور باشند و در پروژه‌های امیدوار‌کننده‌ی آن شرکت کنند، اما یافتن یک راه حل قابل اعتماد، کار آسانی نیست. شما در این مقاله با چرایی ایجاد پلتفرم پولکااستارتر و با نحوه شرکت در عرضه‌ی اولیه صرافی‌های غیرمتمرکز (IDO) آشنا خواهید شد.

POLS

پولکااستارتر چیست؟

پولکااستارتر یک سرویس پیشرفته برای جمع‌آوری سرمایه برای پروژه‌های بلاک‌چین است. این شبکه امکان ایجاد استخرهای توکن متصل به چندین بلاک‌چین همانند اتریوم و بایننس را فراهم می‌کند. این ترکیب‌پذیری با سایر زنجیره‌ها، راه‌حل‌هایی سریع و راحت را برای راه‌اندازی پروژه‌های رمز ارزیِ امیدوارکننده و قابل اعتماد ارائه می‌دهد.

تاریخچه پولکااستارتر

دنیل استاک‌هاوس (Daniel Stockhaus) و تیاگو مارتینز (Tiago Martins) این پلتفرم را در سال 2020 راه‌اندازی کردند. این پلتفرم در ابتدا بر اساس بلاک‌چین اتریوم ساخته شد. ایده‌ی پشت آن، آزمایش ویژگی‌ها و پویایی‌های مختلف، جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز و آماده‌سازی این پلتفرم برای مهاجرت به شبکه پولکادات بود. خرید پولکادات با استفاده از پروتکلی ممکن می‌شود که بلاک‌چین‌های مختلف را به هم متصل می‌کند و امکان کاوش در تمام مزایای قابلیت هم‌کنش پذیری (interoperability) را فراهم می‌کند. تا پایان سال 2021، پولکااستارتر به جمع‌آوری بیش از 4.5 میلیون دلار برای طیف گسترده‌ای از پروژه‌های رمز ارزی و بلاک‌چین کمک کرد.

بنیان‌گذاران و راهنمایان

دنیل استاک‌هاوس و تیاگو مارتینز، پدیدآورندگان اصلی پروژه پولکااستارتر هستند. آنها به ترتیب جایگاه مدیر عامل و مدیر ارشد اجرایی این پلتفرم را به خود اختصاص داده‌اند. میگل لیت (Miguel Leite) با بیش از ده سال تجربه در توسعه شرکت‌های فناوری نیز یکی از بنیانگذاران لانچ‌پد پولکااستارتر می‌باشد. دانیلو اس. کارلوچی (Danilo S. Carlucci) و متیو دیب (Matthew Dibb) نیز از مشاوران این شرکت هستند که در زمینه بازاریابی، اکوسیستم، استراتژی، دارایی‌های رمزنگاری و موارد دیگر کمک می‌کنند.

polkastarter

طرح‌ِ فنی پولکااستارتر

از سال 2020 به بعد، پولکااستارتر دستاوردهای زیادی در زمینه توسعه فنی داشته است. در اینجا ما برخی از دستاوردهای طرحِ فنی این پروژه‌ی بلاک‌چین را آورده‌ایم:

فاز اول سال 2020

 • راه‌اندازیِ پروژه بتای (نسخه‌ی آزمایشی) پولکااستارتر 1.0 در بلاک‌چین اتریوم.
 • استخراج نقدینگی (Liquidity mining).
 • ساخت داده‌های حیاتی برای مبادله‌ی توکن.
 • ایجاد استخرهای مبادله‌ی عمومی و خصوصی.
 • اجرای قراردادهای هوشمند برای جلوگیری از کلاهبرداری.
 • اضافه کردن زبان‌های چینی، کره ای، و انگلیسی به این پلتفرم.

فاز دوم 2021

سه ماهه‌ی اول:
 • راه‌اندازی پولکااستارتر 2.0
 • باز کردن استخرهای مبادله‌ی میان زنجیره‌ای توکن‌ها با پولکادات و اتریوم و فراهم آوردن بستر خرید پولکادات برای سرمایه‎گذاران.
 • ارائه‌ی سهام‌گذاری برای پاداش‌های مختلف و مکانیسم‌های حاکم بر پلتفرم.
 • تکمیل یکپارچگیِ سیاست شناخت مشتری (KYC).
سه ماهه‌ی دوم، سوم و چهارم:
 • راه‌اندازی پولکااستارتر 3.0
 • اجرای مبادله‌ی توکن در بلاک‌چین‌های مختلف.
 • ارائه‌ی مبادلات پویا (dynamic swaps).

POLS

ویژگی توکن‌ها

این پلتفرم توکن پولکااستارتر مختص خودش را دارد که تحت عنوان POLS شناخته می‌شود. این توکن پلتفرم پولکااستارتر را فعال می‌کند و برای سرمایه‌گذاری جمعی عرضه‌های اولیه‌ی صرافی غیرمتمرکز (IDO) پروژه‌های رمز ارزیِ آتی استفاده می‌شود. در اینجا برخی از ویژگی‌های این پلتفرم را که به لطف این توکن در دسترس هستند، نام برده‌ایم:

 • مبادله‌ی میان زنجیره‌ای توکن‌ها
 • سیاست شناخت مشتری (KYC)
 • مبادلات ثابت (Fixed Swaps) و پویا (Dynamic Swaps)
 • حاکمیت پلتفرمی
 • قابلیت‌ ضد هک و ضد کلاهبرداری
 • دسترسیِ بدون نیاز به کسب مجوز

کاربردپذیریِ پولکااستارتر

بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چین توکن‌های کاربردی خود را دارند که برای پشتیبانی از پلتفرم ایجاد شده‌اند. POLS یک توکن بومی پولکااستارتر است که برای ایجاد امکانات و حاکمیت استفاده می‌شود. برای شرکت در عرضه‌های اولیه‌ی صرافی‌های غیرمتمرکز (IDO) موجود در این پلتفرم، شما باید توکن‌های POLS را خریداری کرده و به اشتراک بگذارید تا قدرت POLS خود را افزایش دهید. در اینجا تعدادی از موارد استفاده‌‌ی مهم POLS آورده شده است:

 • حاکمیت: POLS یک رمز ارز حاکمیتی است؛ یعنی دارندگان آن در موارد مختلفِ مربوط به پلتفرم حق رای دارند. هر کاربری که توکن‌ POLS دارد، می‌تواند بر تصمیمات مربوط به هزینه‌های پلتفرم، ویژگی‌های پروتکل، توکن‌های ارائه شده و غیره تاثیر بگذارد.
 • سهام‌گذاری POLS: امکان سهام‌گذاری توکن‌هایPOLS جهت کسب پاداش‌های متعدد وجود دارد. به عنوان مثال، این توکن‌ها را می‌توان برای دسترسی به استخرهای نقدینگی رمز ارز سهام‌گذاری کرد. با این حال، این به توسعه‌دهندگان استخر بستگی دارد که از طریق سهام‌گذاری (اسکیتینگ) به این کاربران دسترسی بدهند.
 • استخراج نقدینگی رمز ارز: توکن‌های POLS را می‌توان برای شرکت در استخراج نقدینگی سهام‌گذاری کرد. تمام کاربرانی که نقدینگی را به بازارها ارائه می‌کنند، از طریق این سهام‌گذاری پاداش دریافت می‌کنند.

 

توزیع توکن‌های POLS

توکن‌های POLS میان کاربران و صاحبان پلتفرم توزیع می‌شوند. در اینجا درصدهای توزیع این سکه‌های بومی پولکااستارتر آمده است:

 • فروشِ بازیابی – 15%
 • گسترش و توسعه اکوسیستم پلتفرم از طریق مشارکت، بازاریابی و غیره – 15%
 • تیم توسعه و مشاوران پلتفرم – 10%
 • ذخیره‌ی توکن – 10%
 • فروش‌های خصوصی – 5%
 • صندوق نقدینگی رمز ارز و خرید ارز دیجیتال که نقدینگی را به طیف وسیعی از مبادلات رمز ارزی ارائه می‌دهد – 5%

تاریخچه‌ی قیمت‌گذاری

POLS برای اولین بار در سپتامبر 2020 فهرست شد. آن زمان وقتی اولین سرمایه‌گذاران آن را با قیمتی حدود 0.020 دلار خریداری کردند، قیمت آن بلافاصله 0.65 دلار افزایش پیدا کرد. حتی چنین نوسان قیمتی به ظاهر ناچیزی نیز سود زیادی را به ارمغان می‌آورد. پس از آن، قیمت آن به تدریج شروع به کاهش پیدا کرد تا اینکه به پایین‌ترین مقدار در تاریخ خود رسید و به قیمت 0.099 دلار فروخته شد. با این حال، پس از این کاهش قیمت، در دسامبر یک بار دیگر ارزش توکن POLS شروع به افزایش کرد و در فوریه سال 2021، با بالاترین قیمت خود و با 2.40 دلار به فروش می‌رسید. قیمت آن در ماه فوریه سه برابر شد و به 7.51 دلار رسید که این اوج قیمتِ آن بود. این توکن از آن زمان تاکنون با قیمتی حدود 550 دلار فروخته می‌شود. کارشناسان فکر می‌کنند که این رمز ارز پتانسیل بالایی دارد و در آینده رشد خواهد کرد.

PolkaStarter

لانچ‌پد پولکااستارتر

لانچ‌پد پولکااستارتر یک راه‌حل باورنکردنی برای سازندگان پروژه‌ی رمز ارز و شرکت کنندگان عرضه‌های اولیه‌ی صرافی‌های غیرمتمرکز (IDO) است. مزایای زیادی برای هر دوی این گروه‌ها وجود دارد. زیرا پولکااستارتر فرصت‌های امن و مناسبی را برای ایجاد و پشتیبانی از پروژه‌های امیدوارکننده‌ی بلاک‌چین به ارمغان می‌آورد که باعث بهبود جامعه رمز ارز می‌شوند.

مزایا:

برای بحث در مورد مزایای استفاده از این لانچ‌پد بلاک‌چین، لازم است که مزایای آن برای تمام کاربران این پلتفرم روشن شود. در اینجا مزایای توسعه‌دهندگان این پروژه آورده شده است:

 • ایجاد استخرهای رمز ارز: استخرهای توکن ایجاد شده از طریق پولکااستارتر هم‌کنش‌پذیر هستند؛ یعنی به بلاک‌چین‌های مختلف متصل هستند. این نکته بسیار مهمی است؛ زیرا این ماهیت‌ِ میان زنجیره‌ای، امکان جمع‌آوری سریع و ایمن توکن‌ها را فراهم می‌کند. چنین خدمتی برای جمع‌آوری سرمایه با کمک کاربران مختلف بلاک‌چین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این همچنین به معنی تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر هم است، که برای خرید ارز دیجیتال، اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا هزینه‌های کارمزدیِ گس اغلب می‌تواند از مقدار خود تراکنش بالاتر باشد. به لطف یک فرایند دقیقِ سیاست KYC، تمام صاحبان این پروژه می‌توانند مطمئن باشند که کاربران این جامعه، سرمایه‌گذاران قابل اعتمادی خواهند بود.
 • دسترسی به یک جامعه رمزارزیِ متنوع: در معرض دید قرار گرفتن در دنیای بلاک‌چین بسیار مهم است؛ زیرا این دنیا نقش یک قلمروی ویژه را برای کاربران علاقه‌مند به این عرصه دارد و این افراد معمولا با هدف یک بازدید کوتاه وارد آن نمی‌شوند. صفحه توئیتر پولکااستارتر به تنهایی بیش از 600 هزار دنبال کننده دارد که همگی آنها اعضای متعهد به این جامعه هستند. همچنین صفحاتی در تلگرام و دیسکورد نیز وجود دارند که به تعداد کاربران پولکااستارتر می‌افزایند. تمامی این افراد سرمایه‌گذاران بالقوه‌ای هستند که می‌دانند باید به دنبال چه چیزی باشند و ممکن است به IDO شما علاقه‌مند شوند.
 • ارتباطات بازاری: جدای از کاربران معمولی این پلتفرم، شورایی از شخصیت‌های مطرح و برجسته در صنعت بلاک‌چین نیز وجود دارد که تمام IDOها را از نزدیک زیر نظر دارند. این موضوع امکان دسترسیِ یکپارچه به مخاطبان گسترده‌تر و فرصت‌هایی باورنکردنی را فراهم می‌کند.

این موارد مزایای مختصِ سازندگان IDO بود، اما تمام کاربران این وب‌سایت با سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها مزایای خاصی دریافت می‌کنند:

 • تجربه‌ی کاربری (UX) پیشرفته: این لانچ‌پد به لطف طراحی فوق‌العاده کاربرپسند و راه حل‌های مناسب تجربه‌ی کاربری که دارد، شرکت در تمام IDO موجود در لانچ‌پد را بسیار ساده می‌کند. امکان دسترسی بدون مجوز تضمین می‌کند که تمام کاربران پس از قرار گرفتن در لیست سفید (whitelist)، فرصت پیوستن بهIDO مورد نظر خود را داشته باشند.
 • ارائه‌ پروژه‌های با کیفیت: تمام IDO‌های ارسال شده به پولکااستارتر قبل از راه‌اندازی بر روی پلتفرم بازبینی می‌شوند. این کار تضمین می‌کند که فقط پروژه‌های برتر در دسترس سرمایه‌گذاران قرار خواهند گرفت و کاربران مجبور نیستند هزاران پروژه غیرقابل اعتماد و بدون پتانسیل را بررسی کنند.
 • دسترسی زودهنگام برای همه: در گذشته فقط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای دنیای رمز ارز از فرصت‌‌ِ طلاییِ دسترسی زودهنگام به جدیدترین پروژه‌های بلاک‌چین برخوردار بودند. امروزه تمام کاربران پولکااستارتر که برای تبدیل شدن به سرمایه‌گذاران IDO درخواست داده‌اند و در لیست سفید قرار گرفته‌اند، می‌توانند به پروژه موردنظر خود دسترسی زودهنگام داشته باشند.

PolkaStarter

استخرها

پولکااستارتر پلتفرمی است که خدمت ساخت استخرهای رمز ارزی را به منظور تامین مالی پروژه‌های بلاک‌چین آتی ارائه می‌دهد. چنین استخرهایی به جای اینکه یک بلاک‌چین منفرد باشند، بلاک‌چین‌هایی میان زنجیره‌ای‌ هستند. به این ترتیب، کاربران این لانچ‌پد می‌توانند استخری را ایجاد کنند که می‌تواند علاوه بر خرید پولکادات و  البته فروش این رمز ارز، به خرید و فروش اتریوم، بایننس، سولانا و غیره نیز دسترسی داشته باشند. اتصال به چندین بلاک‌چین سرعت جمع‌آوری وجوه را افزایش می‌دهد و جمع‌آوری سرمایه را برای کاربران مختلف قابل دسترس‌تر می‌کند.

امنیت

پروژه‌های مجزای جمع‌آوری سرمایه در بلاک‌چین اغلب یک کلاهبرداری توسط سازندگان آن بلاک‌چین است که با کمک فناوری رمز ارز قسر در می‌روند. این موضوع سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید را کاری بسیار خطرناک می‌کند و به همین دلیل است که بسیاری از سرمایه‌گذاران تمایلی به حمایت از جمع‌آوری کمک‌های مالیِ مختلف ندارند. با این حال، پولکااستارتر تمام IDO ها را طی یک پروسه‌ی تایید از نظر کیفیت و مشروعیت این پروژه‌ها ارزیابی می‌کند. کاربران نیز به اطلاعات مختلف پس‌زمینه‌ای و طرح‌ِ این پروژه‌ها دسترسی دارند تا بتوانند در مورد اعتماد کردن به آنها تصمیم بگیرند. فقط IDOهای باکیفیت با راه‌حل‌های ایمن روی این پلتفرم نمایش داده می‌شوند؛ در نتیجه سرمایه‌گذاران می‌توانند مطمئن باشند که پول آنها بر باد نخواهد رفت.

این پلتفرم چگونه مبادلات ثابت (Fixed Swaps) را مدیریت می‌کند؟

پولکااستارتر برخلاف الگوی خودکاری که در اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود، از استخرهای مبادله‌ی ثابت استفاده می‌کند. این بدان معناست که استخرهای نقدینگی در پولکااستارتر توکن‌ها را با قیمتی ثابت مبادله می‌کنند. از سوی دیگر، استخرهای بازار ساز خودکار  (AMM) قیمت‌گذاری خود را به طور خودکار و بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می‌کنند که این امر اغلب منجر به ایجاد نوسانات شدیدی می‌شود. در پولکااستارتر IDO ها به منظور تضمین ثبات می‌توانند قیمت‌های ثابتی را تعیین کنند.

مزایای مبادلات ثابت

مزیت اصلی مبادلات ثابت، بی‌شک همان ثبات و نوسان‌ نداشتن آنهاست. نوسانات قیمتی می‌توانند شدید باشد و ضررهای زیادی را به همراه داشته باشند. مبادلات ثابت با ارائه قیمت‌های ثابت از همان ابتدا این مشکل را برطرف می‌کنند. مبادلات ثابت به ویژه برای اهداف جمع‌آوری سرمایه مفید هستند؛ زیرا شفافیت و اطمینانی را که افراد هنگام سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید به آن نیاز دارند، ارائه می‌دهند. یکی دیگر از مزایای این سیستم این است که توکن‌ها به طور یکنواخت بین کاربران توزیع می‌شوند که احتمال کلاهبرداری راگ پول (بالا کشیدن سرمایه) را کاهش می‌دهد.

نکات مثبت و منفی پولکااستارتر

پولکااستارتر یک پلتفرم نسبتا جدید است که هنوز راه درازی را در پیش دارد. این پلتفرم مزایای بی‌شماری را به کاربران و شرکای خود ارائه می‌دهد؛ اگرچه می‌توان اطلاحاتی را نیز در آن انجام داد. در اینجا نکات مثبت و منفی مهم پولکااستارتر آورده شده است:

نکات مثبت:

 • قابلیت هم‌کنش‌پذیریِ این بلاک‌چین: کاربران لانچ‌پد پولکااستارتر می‌توانند در استخرهای توکن‌ متصل به انواع پروتکل‌های بلاک‌چین مانند بایننس، اتریوم و غیره شرکت کنند.
 • دسترسی بدون نیاز به کسب مجوز: هر کاربری می‌تواند از توکن‌های لیست شده، تراکنش‌ها و IDO‌های ارائه شده در پلتفرم پولکااستارتر بهره‌مند شود.
 • مبادله میان زنجیره‌ای توکن‌ها: در این پلتفرم، امکان مبادله رمز ارزها در بین بلاک‌چین‌های مختلف وجود دارد.

نکات منفی:

 • نوسانات قیمتی POLS : توکن بومی پولکااستارتر به نام POLS در حال حاضر بسیار نوسانی است، که این باعث می‌شود قیمت آن به طور قابل توجهی نوسان پیدا کند.

به طور کلی، پولکااستارتر ویژگی‌های عالی بیشماری را ارائه می‌دهد، و ثبات قیمت توکن POLS در نهایت با کسب محبوبیت بیشتر خواهد شد.

سوالات متداول

پولکااستارتر چیست؟

پولکااستارتر یک پلتفرم دیجیتالی است که بر روی بلاک‌چین ساخته شده است. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا برای پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین سرمایه جمع‌آوری کنند. این پروتکل برای تسهیل ایجاد استخرهای رمز ارزی میان‌ زنجیره‌ای ایجاد شده است. این پلتفرم این امکان را می‌دهد که هزینه پروژه‌های رمز ارزی را از طریق جمع‌آوری توکن‌ها از بلاک‌چین‌های مختلف مانند اتریوم، بایننس و غیره تامین کنند.

لانچ‌پد پولکااستارتر چه مزایایی دارد؟

لانچ‌پد پولکااستارتر امکان ایجاد سریع استخرهای توکن ایمن و قابل هم‌کنش‌پذیر را به منظور تامین مالی پروژه‌های مختلف مبتنی بر بلاک‌چین فراهم می‌کند. با امکان جمع‌آوری توکن‌ها از طیف وسیعی از بلاک‌چین‌ها، هر تراکنش به سرعت و با هزینه گس کم انجام می‌شود. در حال حاضر یک جامعه بزرگ در اطراف پولکااستارتر جمع شده است که هر پروژه‌ای را که در این پلتفرم راه اندازی می‌شود، در معرض دید کاربران قرار می‌دهد. علاوه بر این، کاربران و سرمایه‌گذاران رمز ارز بدون نیاز به کسب مجوز به پروژه‌های کیک‌استارتر در پولکااستارتر دسترسی دارند.

پولکااستارتر چگونه کار می‌کند؟

پولکااستارتر راه‌حلی برای سازندگان پروژه‌ی بلاک‌چین و سرمایه‌گذاران است. توسعه‌دهندگان یک پروژه می‌توانند با ارسال یک درخواست‌نامه با تمام داده‌های مورد نیاز برای شرکت در این پلتفرم درخواست بدهند. پس از تایید، امکان راه‌اندازی IDO و جمع‌آوری توکن‌ها به وجود می‌آید. تمام کاربران این پلتفرم می‌توانند برای شرکت در یک IDO آتی درخواست دهند. فقط لازم است تعدادی توکن POLS خریداری کنند، برای ورود به لیست سفید پروژه موردنظر خود درخواست دهند و منتظر شروع IDO باشند. کاربران پس از آن می‌توانند توکن‌های خود را بگیرند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا