آموزشمتاورس

با دنیای متاورس آشنا شوید

یک جهان مجازی با امکانات بی پایانی است

با دنیای متاورس آشنا شوید

متاورس، کلمه ای که در دسنترالند (پلتفرم واقعیت مجازی) بسیار محبوب است و شاید شما جز آن دسته از آدم‌هایی باشید با ماکت های مجازی، کنسرت های زنده در دنیای Fortnite، یک گالری هنری دیجیتال و یا خبر تغییر نام فیسبوک با متا مواجه شده باشید.

metaverse

متاورس چیست؟

آیا متاورس، یک جهان مجازی با امکانات بی پایانی است که ما می توانیم به درون آن فرار کنیم؟

آیا این دنیای واقعیت مجازی، آینده اینترنت است که بر اساس حدس و گمان علمی تخیلی ساخته شده است؟

یا فقط یک روش فانتزی برای طبقه بندی واقعیت توسعه یافته یا XR، اصطلاحی کاربردی شامل فناوری های واقعیت افزوده، مجازی و ترکیبی؟

زمانی که درباره متاورس صحبت می کنیم، گویی درباره اینترنت در دهه های 70 و 80 بحث می کنیم. همانگونه که در آن سالها شکل جدیدی از ارتباطات در حال شکل گرفتن بود، حدس و گمان هایی درباره شکل ظاهری و نحوه استفاده مردم از آن ایجاد شد و همه درمورد آن صحبت می کردند، اما تنها تعداد کمی از افراد می دانستند که اینترنت واقعا چه معنایی دارد و یا چگونه کار می کند.

بااین حال؛ باتوجه به اینکه ارزش بازار متاورس تا سال 2024 به 800 میلیارد دلار میرسد، غول های فناوری مانند فیسبوک یا متا، مایکروسافت، اپل و گوگل به آن می پیوندند و سرمایه گذاری خود را آغاز می کنند. اکنون زمان آن رسیده است که درباره متاورس اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

معنی متاورس چیست؟

اصطلاح “متاورس” چند سالی است که در بین افراد رواج داشته است و اصطلاح جدیدی نیست !

در واقع کلمه متاورس توسط نیل استفنسون، نویسنده، در یک رمان علمی تخیلی (Snow Crash) در سال 1992 ابداع شد. این نویسنده از متاورس در کتاب خود به عنوان یک دنیای دیجیتالی گسترده که به موازات دنیای واقعی وجود دارد، یاد کرده است.

بااین وجود، کارشناسان در قرن جدید هنوز مطمئن نیستند که آیا متاورس می تواند به توصیفی که در کتاب استفنسون وجود دارد، مشابه باشد یا خیر؟

متیو بال، سرمایه گذار، در مجموعه ای از مقالاتی که در مورد پتانسیل و ساختارهای متاورس نوشته است، توضیح داد: “متاورس یک نسخه سه بعدی از اینترنت و محاسبات در کل است.”

“زمانی که دو فناوری، اینترنت و محاسبات، برای اولین بار ظهور کردند، از طریق ایمیل، پیام و نام کاربری مورد تعامل قرار گرفتند و به تدریج از طریق عکس، فیلم و پخش زنده رسانه ای شدند و در ارتقا بعدی، رابط کاربری به سه بعدی تغییر پیدا خواهد کرد. اگر تلفن همراه را مانند رایانه ای که همیشه در جیب قرار می دهیم و اینترنت را یک فضای همیشه در دسترس در نظر بگیریم، پس متاورس می تواند ترکیبی از رایانه و اینترنت باشد که همیشه همراه شما و در دسترس است.”

بسیاری از کارشناسان متاورس را یک مدل سه بعدی از اینترنت می دانند و آن را مکانی موازی با دنیای فیزیکی در نظر می گیرند که شما می توانید زندگی دیجیتال خود در آن بگذرانید و آواتار خود را دارید و می توانید با آواتارهای سایر افراد ارتباط برقرار کنید.

بااین حال؛ هنوز برخی از افراد استدلال می کنند که متاورس، به معنی واقعی کلمه، هنوز در واقع وجود ندارد.به عنوان مثال؛ کارشناس امنیت سایبری و مدیر موسس کانکتیکات، ابراهیم بگیلی، توضیح داد:” متاورس هنوز واقعی نیست و تا زمانی که مردم یک مکان واحدی نداشته باشند که بتوانند به دنیای مجازی که می توانند در آن زندگی کنند و رفت و آمد داشته باشند، واقعی نخواهد شد. “

اساسا، قرار است متاورس یک نسخه 3 بعدی از اینترنت باشد که به عنوان مرحله بعدی توسعه در نظر گرفته می شود و در حالت ایده آل از طریق چند دستگاه واحد قابل دسترس است.

تیموتی وست، معاون بخش واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) در شرکت Unity Software، شرکت سازنده موتورهای گرافیکی برای توسعه بازی، اعلام کرد: “در دهه 90 اینترنت به عنوان یک “بزرگراه اطلاعاتی” توصیف می شد، اما بیشتر شبیه اصطلاحی برای اشاره به آینده با رایانه های شبکه ای بود تا یک بزرگراه واقعی !”

وی همچنین اعلام کرد: “همچنان که دنیای متاورس توسعه می یابد، بسیار پراکنده تر، دموکراتیک تر، سیال تر و متنوع تر خواهد بود.”

در حالی که تعاریف درباره متاورس متفاوت است، در ساده ترین حالت ممکن می توان گفت که متاورس، فضای مجازی مشترکی فراواقع گرایانه است که در آن تعامل زیادی بین کاربران وجود دارد. همچنین این دنیا شامل آواتار و دارایی های دیجیتال های مورد نظر شما است که معمولا در یک بلاک چین ثبت می شوند.

 

متاورس یک بازی ویدیویی است؟

در حالی که متاورس بسیار گسترده تر از یک بازی ویدیویی است، می توان نتیجه گرفت که در حال حاضر دنیای بازی در ابتدایی ترین شکل خود قرار دارد. به عنوان مثال؛ یک بازی آنلاین تیرانداز، مانند Fortnite، را در نظر بگیرید، جایی که کاربران برای درگیر شدن و تعامل با سایر بازیکنان یک آواتار مخصوص به خود را دارند، در حالی که برای باز کردن قفل لباس برای آواتار خود باید رمزارز دریافت کنند.

بازی Second Life، شاید نزدیک ترین بازی مشابه به متاورس باشد. این بازی شبیه سازی شده به کاربران امکان می دهد تا واقعیت مجازی را تجربه کنند که آواتار در آن می تواند خرید کند، غذا بخورد، دوش بگیرد و هر کاری که در زندگی واقعی انجام می دهد را انجام دهد.

به گفته فن آوران، متاورس، تجربه واقعیت مجازی را به سطح بالاتری ارتقا می دهد و به کاربران اجازه می دهد تا در دنیای مجازی غوطه ور شوند و تقریبا تمامی کارها، از جمله خرید زمین و برگزاری مهمانی ها تا ازدواج را از طریق آوتارهای دیجیتال انجام دهند.

چگونه می توانم به دنیای متاورس دسترسی داشته باشم؟

برای ورود به دنیای متاورس یک دروازه واحد وجود ندارد و کارشناسان پیشنهاد می کنند که برای ورود به این دنیای شگفت انگیز از چند سخت افزار باید استفاده کرد که این سخت افزارها می تواند یک هدست، دستکش و سایر ابزار ها باشد.

باگیلی، یک کارشناس امنیت سایبری، توضیح داد که در حال حاضر ساختار متاورس شبیه به اپ استور اپل است که در این مرحله؛ چندین پلتفرم در اختیار کاربران قرار می گیرد که هر کدام از آنها تجربیاتی در واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت توسعه یافته به شما ارائه می دهند. اما برای دسترسی به آنها، هیچ پورتال مستقیمی وجود ندارد.

متاورس گسترش پیدا کرد و اکنون به رشد خود در زمینه های مختلف، از بازی و فضاهای کاری مجازی گرفته تا سرگرمی های زنده و املاک و مستغلات، ادامه می دهد و این شامل پلتفرم هایی مانند Decentraland, Axie Infinity, Horizon, Sandbox و Roblox است.

با این حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بری ورود به دنیای متاورس لزوما نیازی به هدست VR نیست.

بال خاطر نشان کرد:” ما همیشه از طریق تلفن های هوشمند در جیب به اینترنت دسترسی داریم و به طور معمول می توانیم با استفاده از آن وارد دنیای متاورس شویم و به صورت منفعل در آن حضور خواهیم داشت. صدها میلیون نفر روزانه از طریق تبلت ها و تلفن های هوشمند به جهان های مجازی سه بعدی رندر شده در زمان واقعی دسترسی دارند و ممکن است این دستگاه ها تا یک دهه به عنوان اصلی ترین راه برای دسترسی به متاورس باقی بمانند.”

دنیای متاورس چه مزایایی دارد؟

با توجه به پیش بینی افزایش ارزش بازار متاورس، اکنون این دنیای واقعیت مجازی به عنوان یکی از اصلی ترین بازیکنان در رشد اقتصاد دیجیتال معرفی می شود.

بال نقل می کند:” متاورس، به عنوان یک محرک اصلی، اقتصاد دیجیتال را گسترش می دهد.”

در حالی که  اکنون متاورس به عنوان آینده سرگرمی، مد، بازی و حتی مکانی برای برگزاری مهمانی ها، در نظر گرفته می شود، کارشناسان استدلال می کنند که بهترین راه برای استفاده از متاورس، آموزش است.

بال ادامه می دهد:” آموزش مبتنی بر حالت سه بعدی بسیار بهتر از آموزش از طریق ویدیو و یا حتی تئوری است، درست مانند آموزش کالبد شکافی که با اجرای واقعی می توان آن را بهتر درک کرد.”

metaverse

خرید زمین های مجازی در دنیای متاورس می تواند یک فرصت سرمایه گذاری برای کسب درآمد سریع باشد، اما ارزش واقعی متاورس زمانی مشخص می شود که از آن به عنوان یکی از روش های زندگی استفاده شود.

باگیلی برای استفاده از دنیای متاورس یک آزمایش انجام داد. او کلاس پزشکی قانونی خود را با استفاده از هدست های مجازی، برگزار کرد و گفت:” متاورس از نظر مستندسازی صحنه جرم و ایجاد محیطی ثابت که می توانید بعدا آن را ذخیره کنید، موثر است، اما در نهایت دانشجویان از شدت کار با آن سخت افزارها، چشم درد شدند و کار با کامپیوترها برایشان سخت شد.”

بنابراین برخی از سناریو هایی که متمرکز بر استفاده از دنیای متاورس برای آموزش های فنی مانند راه اندازی واقعیت افزوده برای آموزش مکانیک های خودرو یا سایر کارهای فنی نیاز به تحقیق و آزمایش دارد.

آیا حضور در متاورس امنیت دارد؟

شاید یک دلیل منطقی پشت استفاده از نام متاورس به عنوان یک آرمان شهر در رمان های Ready Player One و Snow Crash وجود داشته باشد.

یکی از مهم ترین مسائلی که در هنگام بحث درباره متاورس پیش می آید، این است که آیا این محیط امن است یا خیر !

در اوایل سال 2022، یک گزارش توسط یک زن تحت عنوان “آزار جنسی” در متاورس پخش شد که در پی این خبر، فیسبوک به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. کارشناسان حریم خصوصی دیجیتال خاطر نشان کردند که در متاورس ابزار نظارتی کافی به کار برده خواهد شد.

این محیط واقعیت مجازی اطلاعات مربوط به ردیابی چشم، حرکات دست، شکل اتاق شما و سایر موارد را جمع آوری می کند. در نتیجه باید یک چارچوب قانونی وجود داشته باشد که اگر در یک پلتفرم مجازی موارد آزار و اذیت رخ دهد، اقدامات لازم را انجام دهد. با توجه به اینکه افراد زیادی روزانه در محیط غوطه ور هستند، پس باید قوانین لازم وضع و اجرا شوند.

متاورس با پیش فرض یک اعتماد ضمنی به فناوری کار خود را پیش می برد. درست مانند روشی که ما برای مسیریابی به نقشه های گوگل تکیه می کنیم، حتی اگر واقعا مطمئن نباشیم که آیا ما را به مقصد درست هدایت می کند یا خیر. اگر قصد داریم این فناوری را توسعه دهیم، باید تمامی موارد قانونی را در نظر بگیریم و درباره آنها فکر کنیم و فعالانه پیگیر باشیم.

metaverse

آیا من چند سال دیگر در متاورس زندگی خواهم کرد؟

برخی از متخصصین بر این باورند که جمعیت کثیری از مردم تا سال 2030 به نوعی در معرض متاورس قرار خواهند گرفت و اولین چالش آن، دسترسی به سخت افزار مورد نظر خواهد بود. سپس به همکاری پلتفرم ها نیاز داریم؛ به عنوان مثال، یک پلتفرم به ما این اجازه را بدهد که اقلام مجازی مانند لباس یا اتومبیل را از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر ببریم و برخی از کارشناسان این ویژگی را بسیار ضروری می دانند.

در این راستا، چالش های حقوقی و تجاری نیز وجود خواهند داشت، جدای از اینکه چه کسی نقش پلیس را در این دنیای واقعیت مجازی خواهد داشت. همچنین، تضمینی برای  پیوستن همه مردم به متاورس وجود ندارد.

شاید ما نه همیشه، بلکه به طور متناوب در متاورس زندگی کنیم (مانند گذاشتن عینک و لذت بردن از محیط مجازی) و یا شاید 10 سال دیگر این مقاله را بخوانیم، بخندیم و به این فکر کنیم که چقدر مردم ساده لوح بودند که ظهور متاورس را زیر سوال بردند.

وب‎سایت، پلتفرم و صرافی ارز دیجیتال فینوپیا فرصتی است تا کاربران ایرانی نیز فرصت عرض اندام در دنیای متاورس را داشته باشند،‌ چرا که بدون دسترسی به توکن‌های غیر قابل تعویض NFT امکان فعالیت و خرید و فروش در متاورس وجود ندارد و بدون امکان خرید و فروش هم، هیچ دارایی دیجیتالی در متاورس به ناممان ثبت نخواهد شد.

فینوپیا با فراهم آوردن امکان دسترسی سریع آسان به بازارهای خرید و فروش توکن‎های غیر قابل تعویض NFT این مانع را از پیش روی کاربران ایرانی برداشته است، به عنوان مثال هنرمند ایرانی که قصد دارد هنر دیجیتال خود را به قیمت روز و با توکن NFT‌ به فروش برساند، این امکان را خواهد داشت تا با استفاده از وب‏سایت فینوپیا توکن‎های خود را به پول نقد تبدیل کند یا با هدف سرمایه‎گذاری به دارایی‎های دیجیتال دیگری تبدیل کند. از متاورس در سال‌های آینده بیشتر خواهیم شنید، پس باید از همین امروز، بخشی از سبد دارایی دیجیتال خود را به پس‎انداز ارز رایج این جهان مجازی اختصاص دهیم.

منبع vice.com ؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا