آموزشبلاکچین

فورک‌ چیست و چگونه بر قیمت رمز ارزها تاثیر می‌گذارد؟

در این مقاله بررسی خواهیم کرد که فورک های رمز ارزها چه هستند و عملکرد آنها چگونه است. همچنین درمورد تفاوت میان هارد فورک و سافت فورک نیز صحبت می‌کنیم.

فورک‌چیست و چگونه بر قیمت رمز ارزها تاثیر می‌گذارند؟

راهنمایی برای درک مفهوم هارد فورک و سافت فورک رمز ارزها به زبان ساده؛ در این مقاله بررسی خواهیم کرد که فورک های رمز ارزها چه هستند و عملکرد آنها چگونه است. همچنین درمورد تفاوت میان هارد فورک و سافت فورک نیز صحبت می‌کنیم. مورد دیگری که بررسی می‌کنیم  این است که آیا خرید یک سکه رمزنگاری قبل از هارد فورک مورد انتظار عاقلانه است یا خیر؟

FORK

فورک چیست؟

در ابتدا، بیت کوین وجود داشت که به عنوان یک جایگزین دیجیتال غیرمتمرکز برای پول نقد طراحی شده بود. با گذشت زمان، ارزهای تخصصی‌تری مانند ریپل و مونرو به وجود آمدند. ایجاد این رمزارزهای جدید از منبعی متفاوت نبود، بلکه بسیاری از آنها در نتیجه یک فورک به وجود آمدند. در مفهوم کلی آن، فورک صرفاً تغییری در پروتکل بلاک‎چین است که نرم افزار برای تصمیم‌گیری در مورد معتبر بودن یا نبودن تراکنش از آن استفاده می‌کند. این بدان معنی است که تقریباً هر واگرایی در بلاک چین را می توان یک فورک در نظر گرفت.

فورک ها چه زمانی رخ می دهند؟

فورک زمانی اتفاق می‌افتد که از سمت کاربر یا توسعه دهندگان درخواستی مبتنی بر تغییر ارز دیجیتال فعلی عنوان شود. این تمایل به تغییر می‎تواند به دلیل این باشد که هک قابل توجهی رخ داده است، مانند اتفاقی که در مورد اتریوم افتاد، یا به عنوان یک اختلاف نظر اساسی در بین اعضای مجموعه، همانطور که در مورد بیت‌کوین و بیت‌کوین کش دیده‌ایم.

تأثیر فورک چیست؟

فورک می‌تواند تأثیر قابل‌ توجهی بر روی یک ارز دیجیتال داشته باشد. به وجود آمدن آنها در زمان نوسانات زیاد قیمت، اغلب قابل پیش بینی است و همان گونه که در گذشته ثابت شده  است این موضوع خود جای بحث و سؤال دارد.

کارکرد فورک به چه صورت است؟

دو نوع اصلی فورک وجود دارد: سافت فورک و هارد فورک.

سافت فورک چیست؟

سافت فورک هر تغییری است که به سمت عقب سازگار باشد. وقتی سافت فورک اتفاق می‌افتد، برای گره‌های قدیمی‌تر (رایانه‌هایی که به شبکه ارز دیجیتال متصل می‌شوند) همچنان تراکنش‌های جدید، معتبر تشخیص داده می‌شوند. با این حال، هر بلوکی که استخراج می شود توسط گره‌های به روز شده، نامعتبر در نظر گرفته می‌شود. برای اینکه نتیجه موفقیت‌آمیز باشد، سافت فورک‌ها به حداکثر قدرت هش شبکه نیاز دارند. در غیر این صورت،  کوچکترین زنجیره بودنشان به خطر می‌افتد و ممکن است که از شبکه جدا شده و اساساً تبدیل به یک «هارد فورک» شوند.

هارد فورک چیست؟

هارد فورک هر تغییری است که سازگاری به سمت عقب را از بین ببرد. گره‌هایی که نرم‌افزار قدیمی را اجرا می‌کنند، هر تراکنش جدیدی را نامعتبر می‌بینند. این مسأله به این معنی است که برای استخراج زنجیره‌های «معتبر» جدید، باید به‌روزرسانی شوند. اگر درصد زیادی از جامعه تصمیم بگیرند که می‌خواهند به استفاده از قوانین قدیمی ادامه دهند، زنجیره تقسیم می‌شود و در نتیجه دو ارز جداگانه ایجاد می‌شود.

 

هارد فورک نیاز به اجماع دارد؛

هارد فورک نیاز به حمایت اکثریت (یا اجماع) دارندگان کوین با اتصال به شبکه کوین‌ها دارد. برای استفاده از هارد فورک، تعداد کافی گره باید با جدیدترین نسخه نرم‌افزار پروتکل به روز شوند. این کار به آنها اجازه می‌دهد تا از کوین و بلاک‌چین جدید استفاده کنند. هر گره‌ای که به‌روزرسانی نشود، نمی‌تواند از بلاک چین جدید استفاده کند. اگر تعداد زیادی از کاربران به‌روزرسانی را انجام ندهند، به‌روزرسانی بدون مشکلی نخواهیم داشت که این می‌تواند منجر به شکست در بلاک‌چین شود. برای اطمینان از اینکه قبل از فعال‌سازی کامل به‌روزرسانی، اتفاق نظر وجود دارد یا خیر، راه‌های مختلفی در دسترس قرار دارد.

سافت فورک‌ها از طریق به روز رسانی‌های فعال شده توسط ماینر؛

سافت فورک‌ها گاهی اوقات از به‌روزرسانی‌های فعال‌شده توسط ماینر استفاده می‌کنند، جایی که قدرت هش یک پروتکل جدید باید قبل از پذیرش به‌روزرسانی، با درصد معینی برابر باشد. دش از مسترنودهای خود برای اعمال تغییرات عمده در پروتکل بلاک‌چین استفاده می کند.

یک کوین جدید با یک دفتر مجزا؛

هر روشی که استفاده شود، نتیجه یکسان است. اکثریت جامعه باید قبل از اعمال هر گونه تغییر اساسی به توافق برسند، در غیر این صورت خطر شکست سختی وجود دارد. نتیجه یک ارتقاء موفقیت آمیز این است که یک کوین جدید از بلاک چین، از بلوکی که در آن ارتقا انجام شده است، جدا می شود و دو کوین مجزا با دو دفتر کل مجزا ایجاد می‎شوند که همگی از یک بلاک‌چین نشأت می‌گیرند.

یک بلاک چین در مقابل دو بلاک چین

در مورد به روز رسانی هایی مانند سگویت Segwit ، همه به طور ایده آل به پروتکل جدید به روز می‌شوند، بنابراین فقط یک کوین وجود دارد. در موارد هارد فورک‌ها، مانند بیت‌کوین کش، دو کوین و بلاک‌چین مختلف به طور همزمان پس از فورک اجرا می‌شوند. مورد دوم نمونه‌ای عالی از یک «هارد فورک» واقعی است و این موارد به طور کلی به یکی از این دو راه پایان می دهند:

  1. یک بلاک‌چین به عنوان گزینه برتر، برگزیده می‎شود و در نتیجه بلاک‎چین دیگر دارای پذیرش و ارزش پایین‌تری خواهد بود.
  2. هر دو بلاک‌چین پذیرفته شده‌اند، به این معنی که آنها همزمان باهم وجود دارند و مستقل از یکدیگر با پذیرش و ارزش تقریباً برابر عمل می‌کنند.

اولین نتیجه رایج‌تر و پر طرفدارتر است، همانطور که در مورد اتریوم و اتریوم کلاسیک اتفاق افتاد، اتریوم عملکرد بسیار بهتری از اتریوم کلاسیک داشت. نوع دوم نادرتر است، اما به هرحال وجود دارد. هنگامی که به‌روزرسانی segwit 2.x  محقق نشد، بیت‌کوین کش و بیت‌کوین بطور موازی و همزمان باهم حرکت کردند.

تأثیر فورک‌ها بر یک جامعه رمزنگاری؛

فورک‌ها می‌توانند تجربیات مخربی برای یک جامعه باشند. اغلب دیدگاه‌های رقابتی برای آینده یک ارز دیجیتال وجود دارد و این  مسأله می‌تواند به نقطه‌ای منجر شود که معامله‌گران و ماینرها احساس کنند که چاره‌ای جز این ندارند که راه‌های جداگانه خود را طی کنند.

بیت کوین فورک تا بیت کوین کش؛

به عنوان مثال، پس از یک سری بحث‌های شدید در جامعه بیت‌کوین و بیت‌کوین کش این دو از یک دیگر جدا شدند. هنوز هم بین جوامعی که از هم پاشیده‌اند، سوء‌نیت زیادی وجود دارد، به ویژه در مورد بیت کوین کش که مدعی است «دیدگاه واقعی» ساتوشی برای بیت‌کوین است.

segwit 2.x

از سوی دیگر، گاهی اوقات، این سطح از اختلال می‌تواند برای جلوگیری از ایجاد یک فورک کافی باشد. فورک بحث برانگیز segwit 2.x در سال 2017 کنار گذاشته شد زیرا طرفداران این فورک «در آن زمان اجماع کافی برای ارتقای اندازه بلوک بدون اشکال نداشتند.» این طرح به دلیل ترس از اینکه ارتقاء ممکن است منجر به هارد فورک دیگری شود و بیت‌کوین را بی‌ثبات کند، متوقف شد.

اثرات هارد فورک چیست؟

هارد فورک‌ها می‌توانند تأثیر عمیقی بر ارز دیجیتال داشته باشند و این فقط به دلیل وجود عدم اطمینان نیست. هارد فورک بیت‌کوین کش، نمونه خوبی از یک ابهام است که ممکن است رخ دهد. دارندگان رمز ارز «والد» در نهایت با تعداد مساوی کوین‌های  فورک شده، مواجه شدند.

به عنوان مثال، اگر در زمان فورک بیت‌کوین کش  شما داری 10 بیت‌کوین بودید، حالا 10 بیت‌کوین کش خواهید داشت. این می‌تواند به موج‌های واقعاً جالبی در بازار منجر شود.

تأثیر معامله گران بزرگ؛

تاجران بزرگ یا نهنگ‌ها می‌توانند موج‌های بزرگی را در بازار ایجاد کنند. نهنگ‌ها عموماً سازمان‌های بزرگی هستند که صدها هزار بیت‌کوین دارند. همین کافی است تا تصمیمات آنها به شدت بر جهت‌گیری بازار تأثیر بگذارد. برخی از تاجران بزرگ خصوصی یا دلفین‌ها نیز دارای سهام کافی برای تأثیرگذاری بر بازار تا حد معینی هستند.

تأثیر شبیه‌سازی یک بلاک‌چین؛

در اینجا مثالی از یک مورد تئوری است که در آن کل زنجیره بلوکی شبیه‌سازی می‌شود. بیایید تصور کنیم که مدیر یکی از این نهنگ‌ها می‌داند که یک فورک در شرف وقوع است و باعث می‌شود که به ازای هر کوین اصلی که در دست دارند، یک کوین جدید به دست آورند. این به آنها انگیزه زیادی برای افزایش سهام خود در توکن مادر می دهد. بنابراین، آنها شروع می‌کنند به خرید هر توکنی که  پیدا می‌کنند. اندازه بزرگ آنها به این معنی است که آنها می‌توانند به طور مصنوعی قیمت ارز اصلی را بالاتر ببرند، زیرا نهنگ ها و دلفین‌ها هر چیزی را که می توانند پیدا کنند را خریداری می‌کنند و تا شب انشعاب به این کار ادامه می دهند.

نهنگ ها بر اساس نسبت یک به یک توکن جدید دریافت می‌کنند. از آنجایی که نهنگ‌ها می‌دانند که قیمت شرکت مادر با اقدامات آنها افزایش یافته است، در هر مبادله‌ای که می‌توانند، هم توکن جدید و هم توکن مادر را تخلیه می‌کنند. این باعث می‎شود که مقدار توکن فورک شده و توکن والد از نظر ارزش از بین برود. با گذشت زمان، ارزش آنها تثبیت خواهد شد، زیرا معامله‌گران از سود خود برای خرید بیشتر کوین‌های رمزنگاری استفاده می‌کنند.

همه فورک‌ها منجر به ارزهای دیجیتال رایگان نمی‌شوند؛

مثال بالا همچنین در مورد تقسیم‌هایی که در آن کل بلاک‌چین شبیه‌سازی شده است، صدق می‌کند. بسیاری از فورک‌ها فقط کد اصلی را کپی می‌کنند، بنابراین در حالی که یک کوین جدید تصحیح می‌شود، موارد تکراری ایجاد نمی‌کند. در این موارد، معامله‌گران کمی متفاوت عمل می‌کنند. بسته به شرایط پیرامون فورک، ممکن است معامله‌گرانی را ببینید که کوین قدیمی‌تر را به امید سرمایه‌گذاری «ایمن‌تر» تا زمانی که فکر کنند بازار تثبیت خواهد شد، کنار می‌گذارند.

همچنین ممکن است ببینیم که معامله‌گران تا حد زیادی ارز دیجیتال اصلی را به نفع فورک جدید کنار می‌گذارند، همانطور که در مورد اتریوم و اتریوم کلاسیک نیز اتفاق افتاد. (در حالی که اولی به شدت نسبت به دومی برتری دارد).

FORK

آیا باید یک کریپتو را قبل از هارد فورک معامله کنید؟

هارد فورک زمان بی ثباتی را برای یک ارز دیجیتال نشان می‌دهد. جامعه اغلب بر سر این موضوع اختلاف دارد و بازار به طور کلی، نوسانات زیادتری دارد که حتی بر اساس استانداردهای ارزهای دیجیتال نیز این مقادیر زیاد است. نحوه واکنش هر سرمایه‌گذار تا حد زیادی به سهمی که در ارزهای دیجیتال دارد و نوع فورکی که با آن کار می‌کند، بستگی دارد.

توجه داشته باشید که این توصیه‌ها برای سرمایه‌گذاری نیست. ما تعدادی از استدلال‌های رایج موافق و مخالف سرمایه‌گذاری در این موارد را ارائه می‌دهیم. لطفا قبل از تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری، از مشاوره حرفه‌ای استفاده کنید.

آیا می‌توانید قبل از اقدام نهنگ‌ها برای فروش، بفروشید؟

در مورد هارد فورک، که در آن رمز ارز «رایگان» دریافت خواهید کرد، منطقی است که ارز خود را حفظ کنید یا حتی موجودی کوین خود را افزایش دهید. نکته منفی این است که سایر معامله گران بزرگ نیز همین کار را انجام می‌دهند. اگر نگران این هستید که نتوانید به اندازه کافی سریع واکنش نشان دهید تا قبل از نهنگ‌ها بفروشید، بهتر است کوین‎های خود را درست قبل از فورک بفروشید. شما ارز «رایگان» را از دست خواهید داد، اما ممکن است بتوانید از نهنگ‌هایی که به دنبال افزایش سهام خود هستند، سود کسب کنید. سپس می‌توانید از این مورد برای خرید سهم بزرگ‌تر پس از سقوط اجتناب‌ناپذیر، استفاده کنید.

فروش قبل از سافت فورک؛

اگر به دنبال یک سافت فورک هستید، انتخاب شما کمی ساده ‎تر است. اگر فکر می‌کنید که فورک به ارز کمک می‌کند، یکی از راه‌حل‌های کاری این است که از کاربران مربوطه ارز بگیرید و از نوسانات قیمت برای افزایش سهام خود استفاده کنید.

اگر فکر می کنید که فورک برای ارز مضر است، ممکن است توصیه شود قبل از سقوط بفروشید. به یاد داشته باشید، اگر جامعه پشت فورک نباشد، هنوز احتمال تقسیم ارز وجود دارد.

به یاد داشته باشید که سرمایه شما در معرض خطر است؛

توجه داشته باشید که مهم نیست چقدر مطمئن باشید، بازار همیشه آنطور که شما تصور می‌کنید، واکنش نشان نمی‌دهد. ارز دیجیتال یک کالای بی‌ثبات است، بنابراین باید آماده از دست دادن پول باشید. اطمینان حاصل کنید که از قانون طلایی پیروی می‌کنید و هرگز سرمایه ای را که نمی‌توانید رویش ریسک کنید را معامله نکنید.

کجا می توانم ارز دیجیتال را معامله کنم؟

توضیحات مفصل مطالب بلاگ صرافی ارز دیجیتال فینوپیا در مورد تجارت ارزهای دیجیتال را ببینید. بین ۷۴ تا ۸۹ درصد از حساب‌های سرمایه‌گذار خرد هنگام معامله cfd پول از دست می‌دهند. باید در نظر داشته باشید که آیا می‌توانید ریسک بالای از دست دادن پول خود را بپذیرید یا خیر؟

به مقررات محلی توجه داشته باشید، مثلا cfd ها در ایالات متحده در دسترس نیستند و صرافی‌های ارز دیجیتال رسمی، شهروندان ایالات متحده یا ساکنان ایالات متحده را به عنوان مشتری نمی پذیرند. بنابراین، در دسترس بودن تابع مقررات است، در حال حاضر حتی امکان تبادل cfd برای بریتانیایی‌ها هم وجود ندارد.

منبع:‌ commodity.com ؛‌

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا