آلت‌کوین‌هاآموزش

اتریوم Ethereum (ETH) چیست؟

اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری منبع باز و توزیع شده است که بر فناوری بلاک‌چین تکیه دارد. اتریوم یک رمزارز بومی مخصوص به خود تحت عنوان اتر و یک زبان برنامه‌نویسی به نام سالیدیتی (Solidity) دارد.

اتریوم چیست؟

اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری منبع باز و توزیع شده است که بر فناوری بلاک‌چین تکیه دارد. اتریوم یک رمزارز بومی مخصوص به خود تحت عنوان اتر و یک زبان برنامه‌نویسی به نام سالیدیتی (Solidity) دارد. فناوری بلاک‌چین همانند یک دفترچه یادداشت دیجیتال است که یک فهرست دائمی و غیرقابل تغییر از داده‌ها را در خود ذخیره می‌کند. اتریوم رقیب اصلی بیت کوین است.

اتریوم به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که اپلیکیشن‌هایی غیرمتمرکز ایجاد کنند. ماینرها توکن‌های اتر تولید می‌کنند و می‌توان از این اترها به عنوان یک ارز استفاده کرد و هزینه‌های استفاده از شبکه اتریوم را با آنها پرداخت. این پلتفرم از قراردادهای هوشمند که نوعی قرارداد دیجیتالی هستند، نیز پشتیبانی می‌کند.

 Ethereum

ویتالیک بوترین، یک محقق در زمینه ارزهای دیجیتالی، اولین بار در سال 2013 در یک پیشنهاد که به اضافه کردن یک زبان برنامه‌نویسی به بیت‌کوین پرداخته بود، اتریوم را شرح داد. هزینه توسعه اتریوم توسط یک گلریزان آنلاین جمعی تامین شد، که تامین مالیِ جمعی را از طریق انتشار توکن‌های رمزارزها انجام می‌دهد، و سرانجام در 30 ژوئیه سال 2015  از این پروژه رونمایی شد.

عملکرد اتریوم چگونه است؟

اتریوم از یک شبکه بلاک‌چین استفاده می‌کند. این شبکه از اجتماع نودها (گره‌ها) تشکیل شده است. به هر یک رایانه‌ای که یک داوطلب با آن به استخراج سکه می‌پردازد، یک نود یا گره گفته می‌شود. داوطلبانه رایانه های داوطلبانی که برای سکه استخراج می کنند. نودها توکن‌های اتر را تولید می‌کنند و فرایند ماینینگ ارز را رمزنگاری می‌کند. از آنجایی که فرایند ماینینگ یک استفاده سخت و سنگین از منابع رایانه‌ای است، ماینرها به پاس کاری که انجام می‌دهند، اتر پاداش می‌گیرند.

یکی از خدمات پلتفرم اتریوم، ارائه ماشین مجازی اتریوم (EVM ) است. EVM اسکریپت‌ها را به صورت جهانی در سرتاسر شبکه خود که از نودهای توزیع شده‌ ساخته شده است، به اجرا درمی‌آورد. این نودها قدرت پردازش لازم برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکزی را که توسعه دهندگان برای اجرا در شبکه ایجاد می‌کنند، فراهم می‌کنند. توسعه‌دهندگان ممکن است برای پرداخت هزینه استفاده از شبکه، اتر خریداری کنند یا خودشان هم به استخراج توکن‌ بپردازند و به عضوی از شبکه تبدیل شوند. یک مکانیسم داخلی به نام گس، قیمت‌گذاری تراکنش ها را در شبکه تعیین می‌کند.

قراردادهای هوشمند نیز در شبکه همان بلاک‌چینی انجام می‌شوند که همانند یک دفترچه یادداشت، تراکنش‌های رمزارز اتر را ثبت می‌کند. این قراردادهای دیجیتالی ممکن است تا زمان محقق شدن شرایط خاصی، اجرا شوند. اتریوم توسط چند مکانیزم‌ داخلی عدم تحقق این شرایط را تشخیص می‌دهد. از طریق قراردادهای هوشمند می‌توان با تکیه بر توکن اتر به مبادله چیزهایی مانند دارایی، پول و سهام پرداخت.

اتریوم چه تفاوتی با اتر دارد؟

اتریوم یک شبکه مبتنی بر بلاک‌چین است. اتریوم پلتفرمی است که توسعه دهندگان می‌توانند از آن برای ایجاد اپلیکیشن و برنامه‌ریزیِ قراردادهای هوشمندی که ارز مجازی را شکل می‌دهند، استفاده کنند. از اتریوم هم مانند بلاک‌چین می‌توان برای انواع مختلفی از خدمات، از جمله کاربردهای آن در امور مالی، استفاده کرد.

اتر (ETH) رمزارز بومیِ اتریوم است. خرید و فروش اتر با استفاده از پلتفرم اتریوم انجام می‌شود. اتر یکی از بیشمار رمزارزهایی است که می‌توان با آن در شبکه اتریوم به انجام معامله پرداخت. همچنین از اتر برای پاداش دادن به ماینرهایی که به این بلاک‌چین بلاک‌ جدید اضافه می‌کنند، استفاده می شود.

اتر شبکه اتریوم را پشتیبانی می‌کند. یعنی این اتر است که هزینه خدمات محاسباتی و کاربردهای ساخته شده بر روی این پلتفرم را می‌پردازد. از اتر به عنوان سوخت پلتفرم اتریوم یاد می‌شود.

به عنوان مثال، وقتی یک برنامه روی اتریوم اجرا می‌شود، برای عملکرد خود به منبع نیاز دارد. توسعه دهندگان با استفاده از توکن‌های اتر هزینه‌های یک برنامه را تامین و از این طریق در شبکه از آن پشتیبانی می‌کنند.

 Ethereum

موارد استفاده از اتریوم

طبق گفته بنیاد اتریوم، اتریوم را می‌توان برای کدگذاری، غیرمتمرکز سازی، ایمن سازی و خرید و فروش تقریبا همه چیز به کار برد. کاربردهای آن موارد زیر را شامل می‌شود:

 • سرمایه گذاری جمعی
 • معاملات مالی
 • مدیریت شرکت
 • دامنه‌های اینترنتی
 • مالکیت معنوی
 • دارایی هوشمند همراه با یکپارچه سازیِ سخت‌افزاری
 • رای دادن
 • قراردادها و توافق‌نامه ها

اتریوم می‌تواند برای اهداف زیر استفاده شود:

 • خرید و فروش رمزارزهایی مانند اتر و سایر توکن‌های قابل تعویض
 • میزبانی از قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps)
 • انجام فعالیت‌های مالی غیرمتمرکز
 • مبادله توکن‌های قابل تعویض
 • اجرای نرم‌افزارهای سرمایه گذاریِ مبتنی بر خرید اتریوم
 • اجرای بازی‌های ویدیویی مبتنی بر خریداتریوم که کاربران با بازی کردن در آنها می‌توانند ارز دیجیتال واقعی بدست آورند

برای پروژه‌های مبتنی بر اتریوم می‌توان دو مثال زیر را نام برد:

 • همکاری شرکت مایکروسافت و کانسِنسیس (ConsenSys) برای ساخت بلاک‌چین اتریوم به عنوان یک سرویس در Microsoft Azure. هدف مایکروسافت از همکاری با کانسِنسیس، عرضه کردن یک فضا برای توسعه بلاک‌چین به مشتریان و توسعه دهندگان سازمانی است.
 • سرمایه گذاری مشترکِ شرکت ای‌ام‌دی (Advanced Micro Devices) و و کانسِنسیس با هدفِ ایجاد یک شبکه از مراکز داده با استفاده از زیرساخت اتریوم.

تفاوت‌های اصلی بین اتریوم و بیت کوین

بهتر است برای آشنایی با بیت کوین کمی در مورد این رمزارز صحبت کنیم. بیت کوین پر استفاده ترین رمزارز دنیاست و اتریوم در رتبه دوم و پس از بیت کوین قرار دارد. کلمه بیت کوین هم برای اشاره به شبکه بلاک‌چین و هم خود ارز آن استفاده می‌شود. کلمه اتریوم به شبکه و اتر به رمزارز مربوط به آن اشاره دارد.

از دیگر تفاوت‌های بین شبکه‌های بیت کوین و اتریوم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • علامت اختصاری: BTC به بیت کوین و ETH به اتر نسبت داده شده است.
 • پیدایش: بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده جهان است که در سال 2009 ایجاد شده است. اتریوم که در رتبه دوم قرار دارد در سال 2015 ساخته شده است. اتر در ابتدا قرار بود مکمل بیت کوین باشد، اما این دو سکه در نهایت به رقابت با یکدیگر پرداختند.
 • چگونگی انجام معاملات: در بیت کوین معامله‌ها منحصرا با رمزارز انجام می‌شوند، در حالی که اتریوم چندین روش برای مبادله، از جمله قراردادهای هوشمند، ارائه می‌دهد.
 • زمان ساخت یک بلاک: میانگین زمان لازم برای تایید یک تراکنش و در نتیجه ساخت یک بلاک در 12 ثانیه است. درحالیکه این مدت برای بیت کوین 10 دقیقه است.
 • نوع سیستم اجماع: سیستم اجماع شبکه‌های اتریوم و بیت کوین هر دو بر اساس سیستم‌های اثبات کار (PoW )، که برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می‌شود، کار می‌کنند. اتریوم طی بروزرسانی که در سال 2022 برای اتریوم 2.0 خواهد داشت، به سیستم جدیدی به نام اثبات سهام (PoS ) منتقل خواهد شد.
 • کد اجرایی: تراکنش‌های اتریوم را برخلاف تراکنش‌های بیت کوین می‌توان با کد اجرایی پیوست کرد. این امر اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز و تراکنش‌های شرطی را امکان‌پذیر می‌کند. تراکنش‌های شرطی تراکنش‌هایی هستند که فقط در صورت رعایت شرایط خاصی انجام می‌شوند.
 • نوع رمزگذاری: این دو شبکه بلاک‌چین رمزگذاری متفاوتی را اجرا می‌کنند. اتریوم رمزگذاری Ethash و بیت‌کوین رمزگذاری الگوریتم هش امن ۲۵۶ (SHA-256) را اجرا می‌کند.
 Ethereum
فواید اتریوم

مزایای بیشماری را می‌توان به فناوری بلاک‌چین اتریوم نسبت داد، از جمله:

 • تمرکززدایی: اتریوم غیرمتمرکز است؛ در نتیجه هیچ دخالت شخص ثالثی در ارائه دهندگان فضای ابری آن وجود ندارد. اتریوم با استفاده از بلاک‌چین تراکنش های همتا به همتا را امکان پذیر می‌کند. بر خلاف برخی نرم‌افزارهای دیگر که اغلب نیاز به ضمانت یک مرجع مرکزی نیاز دارند، کاربران می‌توانند بدون نیاز به واسطه، دارایی‌های خود را مبادله یا داده‌ها را ذخیره کنند.
 • در دسترس بودن: از آنجایی که اتریوم غیرمتمرکز است، اگر یک نود یا گره از کار بیفتد، هیچ خرابی بوجود نمی‌آید. سایر مدل‌های محاسباتی از سرورهایی متمرکز استفاده می‌کنند و در صورت ایجاد یک اختلال ممکن است با مشکلات عملکردی مواجه شوند.
 • حریم شخصی: کاربران هنگام استفاده از شبکه برای انجام مبادلات می‌توانند ناشناس بمانند. آنها برای استفاده از برنامه‌های اتریوم نیازی به وارد کردن اطلاعات شخصی خود ندارند.
 • امنیت: اترویم هم مانند دیگر شبکه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین، غیرقابل هک طراحی شده است. هکرها برای بهره بردن از این شبکه باید بتوانند اکثر نودهای شبکه را کنترل کنند.
 • بدون نیاز به کسب مجوز: اتریوم یک بلاک‌چینِ بدون نیاز به کسب مجوز است؛ یعنی همه می‌توانند در آن شرکت کنند. این در تضاد با بلاک چین‌های ملزم به کسب مجوز است که از نظر تعداد شرکت کنندگان محدودیت دارند.
معایب اتریوم

دو انتقاد زیر به پلتفرم اتریوم وارد است:

 • هزینه‌بر بودن: استفاده‌ کردن فعلی اتریوم از پروتکل اجماع PoW به منظور اطمینان پیدا کردن از این که تمام نودهای شبکه در مورد وضعیت تمام اطلاعات ذخیره شده در بلاک‌چین به توافق رسیده‌اند، روش بسیار پر مصرفی است و به انرژی زیادی نیاز دارد. قراردادهای هوشمند همگی در تمامیِ نودهای بلاک چین ذخیره می‌شوند و هر نود تمامیِ قرارداد هوشمند را به طور همزمان محاسبه می‌کند.
 • امنیت: پروتکل PoW یک مشکل امنیتی را نیز مطرح می‌کند. آسیب‌پذیری‌های قراردادهای هوشمند موجود در بلاک چین عمومی برای تمامی نودها قابل مشاهده است و رفع آنها ممکن است بیشتر از بهره‌برداری از شبکه طول بکشد.

زمانی که اتریوم در سال 2022 از الگوریتم اجماع PoW به مکانیزم اجماع PoS تغییر کند، به این انتقادات رسیدگی خواهد شد. انتظار می‌رود که PoS با دادن قدرتِ استخراج یا اعتبارسنجی بلاک بیشتر به استخراج‌کنندگان دارایِ سکه‌های بیشتر، کارایی انرژی بلاک‌چین اتریوم را بهبود بخشد. نتیجه این می‌شود که کار زیاد تعداد بیشتری از نودها کمتر خواهد شد. همچنین به تجهیزات خاصی هم نیاز نخواهد بود. فقط به تعدادی سکه و یک اتصال اینترنتی نیاز است.

یکی از نقاط ضعف این رویکرد این است که قدرت استخراج بیشتر در میان گروه کوچکتری از افراد متمرکز می‌شود. این امر امکان دستکاری بیشتر در شبکه را فراهم می‌کند.

از دیگر نکات منفی اتریوم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • هزینه زیاد توسعه
 • مانع بزرگ ورود به آن
 • به چالش کشیدن افرادی که با این فناوری آشنا نیستند
اتریوم 2.0

نسخه دوم اتریوم، که با نام ETH 2.0 یا Serenity نیز شناخته می‌شود، بروزرسانی تحول برانگیزی برای شبکه اتریوم است که قرار است در سال 2022 اتفاق بیافتد. هدف از این بروزرسانی، افزایش توان تراکنشِ شبکه از 15 تراکنش در ثانیه به ده‌ها هزار تراکنش در ثانیه است. این کار را می‌توان با تقسیم حجم کار بین بسیاری از بلاک‌چین‌های موازی که در یک بلاک چین PoS مشترک هستند، انجام داد. دستکاری بدخواهانه در هر چینِ منفرد مستلزم دستکاری در کل سیستم اجماع است که این اقدام برای هر عامل تهدیدکننده بسیار پرهزینه خواهد بود.

انتقال به ETH 2.0 در حال انجام است. این فرایند سه فاز زیر را شامل می‌شود:

فاز صفر: شبکه بیکن چین. این شبکه که در 1 دسامبر 2020 عرضه شده، بلاک‌چین PoS را که به عنوان هاب مرکزی اتریوم 2.0 عمل می‌کند، ایجاد کرده است.

فاز یک: ادغام. در این فرایند شبکه بیکن چین با شبکه اصلی اتریوم ادغام می‌شود و به این ترتیب تغییر از PoW به PoS انجام می‌شود. برنامه ریزی شده است که این فرایند در نیمه اول سال 2022 اتفاق بیفتد.

فاز دو: شاردینگ. این فرایند باعث می‌شود حجم کاری شبکه در 64 شبکه جدید پخش شود و انتظار می‌رود اتریوم 1.0 به یکی از شاردهای (بخش‌های کوچک) اتریوم 2.0 تبدیل شود. این قرار است در سال 2022 انجام شود.

PoS این امکان را به ماینرها می‌دهد که بر اساس ماینرهایی که قصد دارند تعداد مشخصی از سکه‌های اتر را سرمایه گذاری کنند، به استخراج اتر بپردازند. در 30 نوامبر 2021، این عدد 32 اتر بود.

 Ethereum

اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک نام بلاک‌چین اصلی‌ اتریوم است.

در سال 2016، مجموعه ای از قراردادهای هوشمند بر روی پلتفرمی به نام The DAO، که یک سازمان مستقل غیرمتمرکز بود، رکورد 150 میلیون دلاری را در یک فروش آنلاین جمعی ثبت کرد. پشتیبانی از اتریوم هم از طریق همین نوع تامین مالی جمعی انجام شده بود.

مدت کوتاهی پس از جمع آوری این پول، یک هکر ناشناس توکن‌های 50 میلیون دلاریDAO  را دزدید. این اتفاق منجر شد جامعه رمزارز تصمیم بگیرد برای جلوگیری از دزدی مجدد، یک فورک از این شبکه بسازد و سرمایه دزدیده شده را بازگرداند. فورکینگ زمانی اتفاق می‌افتد که از کد منبع یک برنامه منبع باز قدیمی برای ایجاد یک برنامه جدید استفاده می‌شود.

شبکه فورک، بلاک چین اتریوم را به دو بخش تقسیم کرد: اتریوم کلاسیک اصلی و اتریوم جدید. این موضوع یک رقابت بین این دو شبکه ایجاد کرد و به هارد فورک معروف شد. هارد فورک زمانی است که نودهای جدیدترین نسخه بلاک چین، دیگر نسخه‌های قدیمی‌تر را نمی‌پذیرند.

تاریخچه اتریوم

تاریخ‌های مهم سرگذشت اتریوم در ادامه آورده شده است:

 • سال 2013: اتریوم برای اولین بار در وایت پیپرِ ویتالیک بوترین با هدف توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز، توصیف شد. بوترین می‌خواست توسعه برنامه‌های بلاک چین را بهبود بخشد تا دارایی‌های دنیای واقعی، مانند اموال و سهام، بتوانند به یک بلاک چین متصل شوند. بوترین نام اتریوم را تا حدودی به این دلیل انتخاب کرد که حاوی کلمه اتر بود. اتر به یک عنصر نامرئی فرضی اشاره دارد که به نور توانایی حرکت کردن می‌دهد.
 • سال 2014: توسعه رسمی این نرم‌افزار آغاز شد و جزئیات EVM در مقاله گاوین وود، که آن زمان مدیر ارشد فناوری‌ Ethereum Switzerland GmbH بود، بیان شد.
 • سال 2015: اتریوم بلاک جنسیس (بلاک اولیه) خود را ایجاد کرد که این نشان دهنده راه اندازی رسمی این پلتفرم بود.
 • سال 2018: ارزش اتریوم در بازار پس از بیت کوین و در جایگاه دوم قرار گرفت.
 • سال 2021: یکی از بروزرسانی بزرگ این شبکه، به نام لندن، پیشنهاد بهبود اتریوم 1559 را پوشش داد و یک مکانیزم برای کاهش نوسان کارمزد تراکنش معرفی کرد. قیمت اتریوم در نوامبر 2021 به بالاترین حد خود یعنی 4865.57 دلار رسید.
 • سال 2022: اتریوم به اتریوم 2.0 منتقل می‌شود و از مدل اجماع PoW به PoS تغییر خواهد کرد.

بخش عمده تاریخچه بلاک‌چین را اختراع بیت کوین و اتریوم تشکیل می‌دهند. صرافی ارزدیجیتال فینوپیا بستر امنی را فراهم آورده است تا در سریع‎ترین زمان ممکن اتر، بیت‌کوین یا هر رمزارز دیگری را خریداری کنید یا به فروش برسانید.

منبع techtarget.com ؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا