آلت‌کوین‌هاآموزش

دوج‌کوین چیست و چه ارزشی دارد؟

مگر خرید دوج‌کوین چه تفاوتی با خرید ارز دیجیتال دیگری مثل بیت‌کوین یا اتر دارد که اینقدر در مورد موفقیت یا شکست آن در بین سرمایه ‎گذاران اختلاف نظر وجود دارد.

دوج‌کوین چیست و چه ارزشی دارد؟

چرا باید برای خرید دوج‌کوین هیجان‎زده باشیم؟ مگر خرید دوج‌کوین چه تفاوتی با خرید ارز دیجیتال دیگری مثل بیت‌کوین یا اتر دارد که اینقدر در مورد موفقیت یا شکست آن در بین سرمایه ‎گذاران اختلاف نظر وجود دارد.

نوسانات بازار رمزارزها نشان داده است که خرید ارز دیجیتال با ریسک‌هایی همراه است که ممکن است در برخی مواقع تمام دارایی سرمایه‌گذاران را در چشم به هم زدنی نیست و نابود کند، سؤال اساسی اینجاست که چرا باید در چنین بازار پیچیده‌ای سراغ خرید دوج‌کوین برویم که در مقایسه با رمزارزهایی مانند بیت‌کوین، سابقه به مراتب کم‎تری در بازار رمزارها دارد. اینها بخشی از پرسش‌ها و ابهاماتی است که در قالب این مقاله تلاش می‌کنیم تا برای آن‎ها پاسخ مناسبی پیدا کنیم.

Dogecoin

در حال حاضر بیش از 4000 رمزارز، از بیت‌کوین و اتریوم گرفته تا لایت کوین و تتر، در دسترس قرار دارند. دوج‌کوین، یک رمزارز به اصطلاح بر پایه میم (طنزگونه) است که در ابتدا به عنوان یک شوخی شروع شد اما اکنون در هر دقیقه 10000 سکه جدید از آن استخراج می‌شود.

دوج‌کوین یکی از رمزارزهایی است که در ماه‌های اخیر تیتر خبرها را به خود اختصاص داده است و به دلیل افزایش قیمت و منحصر به فرد بودن آن به‌عنوان یک “میم‌کوین”، توجه طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است. ارزش بازار دوج‌کوین حدود 44 میلیارد دلار است که آن را به ششمین رمزارز بزرگ و 475امین دارایی بزرگ در جهان تبدیل می‌کند (بررسی شده در تاریخ 10 ژوئن 2021).

قیمت دوج‌کوین از ماه می 2020 به طور چشمگیری افزایش یافته‌است، اما همچنان یک سکه نسبتا ارزان با عرضه بسیار زیاد به شمار می‌رود. اما دوج‌کوین دقیقا چیست و چه ارزشی دارد؟

دوج‌کوین چیست؟

دوج‌کوین یک رمزارز است که با یک شوخی شروع شد. نام و ایده لگوی این رمزارز از یک میم از نژاد سگ شیبا اینو (Shiba Inu) که در سال 2013 به محبوبیت رسید، گرفته شده‌است. این میم کوین توسط جکسون پالمر – یک مهندس نرم‌افزار که برای شرکت ادوبی کار می‌کند – ساخته شد. اگرچه او دیگر ارتباطی با این پروژه ندارد و از آن کنار کشیده است.

پالمر دو صفحه اینترنتی را در کنار هم روی صفحه رایانه‌اش باز کرده بود. یکی از آنها صفحه سایت CoinMarketCap  (یک سایت برای ردیابی داده‌های مربوط به رمزارزها) و دیگری صفحه مربوط به یک مقاله در مورد بهترین میم‌ سال 2013 یعنی میمِ دوج بود. پالمر در حال رفت‌وآمد بین این دو صفحه بود که ناگهان این ایده به ذهنش خطور کرد که آن دو عنصر را با یکدیگر ترکیب کند و سپس بلافاصله یک توییت با محتوای یک رمزارز جدید به نام دوج‌کوین نوشت و دامنه وب‌سایتی آن را هم خریداری کرد.

طولی نکشید که بیلی مارکوس، برنامه نویس شرکت IBM، از طریق توییتر با پالمر ارتباط برقرار کرد و از او پرسید که آیا تمایل دارد واقعا یک رمزارز به نام دوج‌کوین بسازد یا نه و به این ترتیب این رمزارز به طور رسمی در 6 دسامبر 2013 عرضه شد. در 25 دسامبر 2013، شماری از دوج والت‌ها هک شدند اما جامعه دوج‌کوین دست به دست هم دادند و خسارت مالی کاربرانِ خسارت دیده را جبران کردند. این اولین مورد از بسیاری از نوآوری‌های گسترده‌ توسط جامعه دوج‌کوین بود.

دوج‌کوین عمدتاً به عنوانی پاداشی برای کاربران توییتر و ردیت استفاده می‌شود، اما در تعدادی از کسب و کارها به عنوان روشی برای پرداخت نیز پذیرفته شده است. می‌توان از دوج‌کوین برای خرید مواد غذایی، لوازم خانگی و حتی دامنه‌های وب سایت استفاده کرد. اما در اصل هدف از ساخت دوج‌کوین از بین بردن فضای منفی بود که در آن زمان پیرامون رمزارزها ایجاد شده بود. پالمر همچنین دوج‌کوین را به‌عنوان جایگزینی برای طمع‌هایی که در جامعه رمزارزها مشاهده می‌کرد، معرفی کرد و به همین دلیل، الگوریتم ماینینگ دوج‌کوین به شکلی طراحی شده است که ارزش پایین خود را به صورت تمام وقت حفظ کند و این امر جذابیت دوج‌کوین را برای سرمایه‌گذاران کم می‌کند.

عملکرد دوج‌کوین چگونه است؟

دوج‌کوین یک نسخه از لاکی کوین (در حال حاضر از رده خارج شده است) و لاکی کوین نیز یک “فورک” از لایت کوین است ( لایت کوین نیز یک فورک از بیت‌کوین است). یک فورک زمانی ایجاد می‌شود که یک بلاک‌چین به دو زنجیره مختلف تقسیم می‌شود و این می‌تواند به یک تغییر اساسی در پروتکل‌ها و در نهایت ایجاد یک رمزارز کاملا جدید منجر شود. به عنوان مثال، در سال 2017، بیت‌کوین‌کش بر اثر رخ دادن یک هارد فورک در بلاک‌چینِ بیت‌کوین ایجاد شد.

بلاک‌چین دوج‌کوین می‌تواند در هر ثانیه حدود 30 تراکنش را پردازش کند که این بسیار بیشتر از بیت‌کوین است. دوج‌کوین نیز از الگوریتم اثبات کار (Proof of work) تحت عنوانِ اثبات کار کمکی استفاده می‌کند. این الگوریتم به کسانی که سایر رمزارزهای اثبات کار (عمدتا لایت کوین) را استخراج می‌کنند، اجازه می‌دهد به طور همزمان و بدون هزینه اضافی، دوج‌کوین را نیز استخراج کنند. این فرآیند به عنوان استخراج ترکیبی شناخته می‌شود.

نخستین پاداش‌های بلاک دوج‌کوین به شکلی طراحی شده بودند که بین صفر تا یک میلیون دوج متغیر باشند و این تا فوریه 2018، زمانی که میزان عرضه به ۱۰۰ میلیارد دوج رسید، ادامه پیدا کرد. از آن زمان، هر بلاک استخراج‌شده پاداشی معادل ۱۰۰۰۰ دوج را به همراه دارد.

در هر دقیقه یک بلاک استخراج می شود و دوج‌کوین هیچ سقف معینی برای میزان عرضه خود ندارد. پالمر اعلام کرده است که این یک اشتباه بوده و سقف عرضه باید 100 میلیارد تعیین می‌شد. این اشتباه “برطرف نشده” باقی ماند؛ چرا که همین موضوع ارزش دوج‌کوین را پایین نگه می‌دارد.

کاربران دوج‌کوین نیز مانند کاربران لایت کوین از فناوری Scrypt استفاده می‌کنند که دارای هش کمتری (معیاری برای تعیین میزان قدرت محاسباتی در هر ثانیه) است و انرژی کمتری نسبت به الگوریتم استخراج بیت‌کوین SHA-256 مصرف می‌کند. به طور کلی دوج‌کوین به بیت‌کوین، که دارای سقف عرضه 21 میلیون سکه است و بیش از 18.5 میلیون سکه آن قبلا استخراج شده است، هیچ شباهتی ندارد.

جامعه و حامیان دوج‌کوین

بنیاد دوج‌کوین یک شرکت غیرانتفاعی است که در ایالت کلرادو ایالات متحده ثبت و با هدف تسهیل ابتکارعمل‌های بشردوستانه‌ در جامعه ایجاد شده است. اولین مورد از این ابتکارات حمایت مالی این بنیاد از تیم سورتمه‌سُری جامائیکا در سال 2014 بود تا آنها بتوانند در بازی‌های المپیک زمستانی سوچی شرکت کنند. ابتکارعمل دیگر آنها این بود که از جاش وایز، راننده مسابقات اتومبیل‌رانی خودرو‌های استوک (NASCAR)، که در مسابقه ستاره‌های تالادگا در سال 2014 نماد دوج‌کوین را روی ماشین و ژاکت خود استفاده کرد، حمایت مالی کرد. این بنیاد از Doge4Water، پروژه ای که با موفقیت بودجه ایجاد یک چاه آب تمیز در کنیا را تامین کرد، نیز حمایت کردند.

جریانات فکری منتشر شده در ردیت، از دوج‌کوین به عنوان یک ارز جهانی جدید یاد می‌کنند و ایلان ماسک، مدیر اجرایی شرکت تسلا، نیز اظهار داشته است که “دوج‌کوین به عنوان یک شوخی برای مسخره کردن ارزهای دیجیتال ساخته شده، اما سرنوشت عاشقِ این شوخی‌هاست. طعنه آمیزترین نتیجه این خواهد بود که دوج‌کوین در آینده به واحد پول کل این سیاره تبدیل شود.” ماسک نظراتش در رابطه با رمزارزها را مرتبا در حساب توییتر خود به اشتراک می‌گذارد.

اما ایلان ماسک دید مثبتی به دوج‌کوین دارد و در توییت خود اعلام کرده است که مشغول همکاری با توسعه‌دهندگان دوج‌کوین است تا این شبکه را بهبود ببخشند و این توییت او باعث افزایش قیمت دوج‌کوین شد. او همچنین از دنبال‌کنندگان حساب توییتر خود پرسید کهدوست دارند شرکت تسلا رمزارز دوج‌کوین را بپذیرد یا خیر.

بنابراین می‌توان گفت دوج‌کوین از حامیان قدرتمندی برخوردار است و افزایش اخیر قیمت و سهام میم‌کوین‌هایی مانند گیم‌ستاپ (GameStop) بیانگر این است که گروه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری‌های کم‌ارزش هم می‌تواند بازار را تحت تاثیر خود قرار دهند.

دوج‌کوین چه ارزشی دارد؟

دوج‌کوین هم مانند دیگر رمزارزها هیچ ارزش بنیادی ندارد و برخی استدلال می‌کنند که برای داشتن این ارزش دلیلی موجهی هم ندارد. جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در کارگزاریOanda ، یک پلتفرم برای تجارت ارزهای مرسوم، نقل می‌کند: «دوج‌کوین هیچ کاربرد تجاری یا سرمایه‌گذاری آشکاری ندارد و چیزی جز یک تب بلندپروازانه برای کسب چند دلار پول نیست. من گمان می‌کنم که بسیاری از جذابیت‌های آن در این واقعیت نهفته است که خرید و فروش آن در مقابل قیمت 60000 دلاریِ بیت‌کوین، بسیار بسیار ارزان است و این موضوع آن را برای یک تجارت خرده فروشی که تمایل دارد شرط بندی کم بهایی را انجام دهد، بسیار قابل دسترس‌تر می‌کند.»

با اینکه ممکن است ارزش ظاهری کم تاثیر روانی مشابه با سهام پنی بر سرمایه‌گذاران داشته باشد، اما شما وقتی 1000 دلار خود را چه در دوج‌کوین و چه در بیت‌کوین قرار می‌دهید، پول خود را به یک اندازه به خطر می‌اندازید. کرتیس تینگ، مدیرعامل اروپا در صرافی کریکن، توصیه می‌کند که سرمایه‌گذاران دوج‌کوین را هم برای میم و جنبه طنزی که دارد و هم برای ارزشی که دارد خریداری کنند. تینگ می‌گوید: «سرمایه‌گذاران، دوج‌کوین را می‌خرند تا در یک شوخی طعنه آمیز درباره ناتوانی‌ خود در سرمایه‌گذاری عاقلانه دخیل باشند. و این دارد یک سیر صعودی به ارزش فردیِ یک دوج‌کوین می‌دهد.»

نوسانات بزرگ در قیمت بسیار شبیه به شیوه کار “طرح‌های پامپ و دامپ” است. در طرح‌های پامپ و دامپ، کاربران تمام تمرکز خود را روی یک دارایی ارزان قیمت می‌گذارند و سرمایه‌گذاران را به خرید تشویق می‌کنند و سپس آن سکه را دور می‌اندازند و سرمایه‌گذارانی را که هنوز متوجه جریان نشده اند پشت سر می‌گذارند. به علاوه بر این، به نظر می‌رسد که مالکیت دوج‌کوین در دست‌های ناشناس نسبتا کمی متمرکز است، برای همین احتمالاً تغییر مسیر ارزش این رمزارز زحمت زیادی به دنبال نخواهد داشت.

Dogecoin

آینده دوج‌کوین

آنچه در آینده دوج‌کوین -کاری به دیگر رمزارزها نداریم- پیش بینی می‌شود، یک بازی بر پایه حدس و گمان است. مشکل بزرگ فضای رمزارزها دو دسته شدن باورهاست. تحلیل‌گران، وبلاگ نویسان و کاربران یوتوب یا از رمزارزها متنفر هستند یا در گروه “مون‌بویز” قرار می‌گیرند. (مون بویز افرادی هستند که باور دارند رمزارزها باعث ایجاد تحولی عظیم خواهند شد).

اندرو لپورن، مدیر بین المللیِ بخش استراتژی کمیتیِ شرکتِ سوسیته ژنرال در فرانسه، از دوج‌کوین را به عنوان یک نمونه‌ از ” نشانه‌های عجیب و غریب و شگفت‌انگیز در گسترشِ بازار» ذکر کرده است. در واقع، اکنون بیش از 50 میم کوین در CoinMarketCap فهرست شده‌ است که این روی کار آمدن آنها را نشان می‌دهد.

بزرگترین مانع رشد دوج‌کوین نیز مانند سایر رمزارزها، ناکارآمدی آن در استفاده در انجام معاملات است. با این وجود، میم کوین‌ها برخلاف دیگر رمزارزها یک مشکل مخصوص به خودشان دارند و آن این است که استفاده از آنها تا حدودی به جذب شدن سرمایه‌گذار به آن میم بستگی دارد. اگر سرمایه‌گذاران علاقه خود به این میم از دست بدهند، دوج‌کوین ارزش خود را از دست خواهد داد.

Dogecoin

تنها یک چیز قطعی است: دوج‌کوین یکی از پر ریسک‌ترین و بی‌ثبات ترین رمزارزهای امروزی است.البته راه‌های مختلفی برای کم کردن ریسک‎های احتمالی خرید ارزهای دیجیتال نیز وجود دارند، یکی از این راه‎ها خرید آگاهانه از صرافی‌های ارز دیجیتالی است که کار خرید و فروش رمزارزها را برای کاربران بسیار ساده و آسان کرده‎اند.

عدم آگاهی عموماٌ یکی از دلایلی است که سرمایه ‎گذاران در دام معاملات پرریسک گرفتار می‎شوند و بخش یا تمام داراییهای خود را در این معاملات از دست می‎دهند، بنابراین هنگام خرید ارز دیجیتال به طور عام یا خرید دوج‌کوین به عنوان رمزارزی خاص، باید پیش از هر کاری تا حد امکان اطلاعات دست اولی از روند تحولات بازار به دست بیاوریم تا قادر باشیم بر مبنای نوسنات گذشته در بازار به پیش‎بینی نسبتاً دقیقی در رابطه با قیمت آینده‌ رمزارز خریداری شده در بازار برسیم.

به کار بستن چنین تمهیداتی کمک خواهد کرد تا هنگام خرید ارزهای دیجیتال پرریسکی همچون دوج‌کوین هم در مقایسه با سایر سرمایه گذاران کم‎تر در معرض خطر ضرر و زیان‎های احتمالی قرار بگیریم.

منبع: economicsobservatory.com ؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا