آلت‌کوین‌هاآموزش

کاردانو (ADA) چیست؟

کاردانو یک پلت فرم بلاک‌چین است که برای پردازش تراکنش‌ها با استفاده از یک ارز دیجیتال اختصاصی به نام ADA طراحی شده است.

کاردانو (ADA) چیست؟

کاردانو یک پلت فرم بلاک‌چین است که برای پردازش تراکنش‌ها با استفاده از یک ارز دیجیتال اختصاصی به نام ADA طراحی شده است.

پلتفرم کاردانو می‌تواند تراکنش‌های متفاوتی انجام دهد، اما هدف واقعی آن تبدیل شدن به «اینترنت بلاک‌چین» است،  با ایجاد اکوسیستمی که امکان تبادل یکپارچه بین بلاک‌چین‌های مختلف را فراهم کند.

بیایید نگاهی داشته باشیم به اینکه کاردانو (ADA) چگونه در مقابل دیگر بازیگران اصلی ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد.

کاردانو

کاردانو چیست؟

کاردانو یک بلاک‌چین است و ADA سکه‌ای است که شبکه کاردانو را تقویت می‌کند. این از جهاتی شبیه اتر و بلاک‌چین اتریوم است.

بیت‌کوین را به‌عنوان Crypto 1.0 در نظر بگیرید که در اصل به عنوان طلای دیجیتال نامیده می‌شود، اما سیستم آن گرفتار  مشکلات مقیاس‌پذیری است. بعد از آن اتریوم وجود دارد که اغلب به عنوان Crypto 2.0 شناخته می‌شود.

کاردانو Crypto 3.0 است و هدف از راه‌اندازی آن بهبود عملکردی است که اتریوم در ابتدا فاقد آن بود.

کاردانو در سپتامبر 2017 توسط چارلز هاسکینسون، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم راه‌اندازی شد و هدف از راه‌اندازی آن این بود که یک پروژه نسل سوم بلاک‌چین (یا بلاک‌چین 3.0) باشد که بر پایه فناوری پیش‌گام بیت‌کوین (نسل اول) و اتریوم (نسل دوم) ساخته شده است. هدف کاردانو این است که یک پلتفرم قرارداد هوشمند بسیار مقیاس‌پذیر و کم‌مصرف باشد.

هاسکینسون در سال 2014 به دلیل اختلاف‌نظر با یکی از بنیان‌گذاران اتریوم به نام ویتالیک بوترین، با تیم اتریوم درگیر شد. در مورد اینکه آیا پروژه اتریوم باید تجاری باشد یا خیر.

هاسکینسون کاردانو را به عنوان یک بلاک‌چین مقیاس‌پذیرتر، قابل همکاری و پایدار راه‌اندازی کرد و قصد داشت بیت‌کوین و اتریوم را نیز بهبود بخشد.

“توسعه مستمر Cardano که توسط حامیان به عنوان “قاتل اتریوم” نامیده می‌شود، توسط بنیاد کاردانو و مؤسسه تحقیقاتی IOHK پشتیبانی می‌شود که در بررسی همتایان [منابع و توسعه] آن از طریق یک مدل توسعه رسمی مشارکت دارند.” این نقل‌قول Henry Gebbing مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Finoa (نگهبان دارایی دیجیتال) است.

یکی از انتقادات اصلی به بیت‌کوین و سایر رمزارزهای محبوب این است که شبکه‌های بلاک‌چین، به دلیل مکانیسم‌های اثبات اجماع کار، مقادیر زیادی از انرژی را هدر می‌دهند. کاردانو به دلیل استفاده از مکانیزم اثبات اجماع سهام بلاک‌چین پایدارتر و مقیاس‌پذیرتری را ارائه می‌دهد.

مکانیسم اجماع Ouroboros بر اساس تحقیقات بررسی شده توسط تیمی از دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران از دانشگاه ادینبورگ، دانشگاه توکیو و سایر مؤسسات است. هدف آنها ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز بود که بتواند تراکنش‌ها را به روشی مقیاس‌پذیر و ایمن تأیید کند – در حالی که تلاش بر این است تا اطمینان حاصل شود که پلت فرم کاردانو تا حد ممکن از نظر انرژی مقرون‌به‌صرفه خواهد بود

ADA چیست؟

ADA ارز دیجیتال پلتفرم کاردانو است. سکه کاردانو به افتخار آدا لاولیس، ریاضیدان قرن بیستمی که به عنوان اولین برنامه‌نویس کامپیوتر شناخته می‌شود، نام‌گذاری شده است.

مردم از توکن‌های ADA برای پرداخت هزینه تراکنش‌های استفاده از پلتفرم استفاده می‌کنند. همچنین به عنوان پاداش به اعتبارسنج‌هایی داده می‌شود که سیستم اجماع سهام را بررسی و اجرا می‌کنند.

در آینده، ADA همچنین به عنوان یک توکن حکومتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که به دارندگان این امکان را می‌دهد تا در مورد تغییرات و ارتقای پلتفرم کاردانو رأی دهند.

توکن‌های بومی کاردانو چیست؟

در 1 مارس 2021، بلاک‌چین کاردانو توانایی ایجاد توکن‌های بومی را معرفی کرد. مانند توکن‌های اتریوم – که می‌تواند شامل مواردی مانند NFT یا استیبل کوین‌هایی مانند USD Coin باشد – دارایی‌های بومی کاردانو را می‌توان در بلاک‌چین ایجاد و توزیع کرد و قادر به تعامل با قراردادهای هوشمند هستند.

اما برخلاف توکن‌های مبتنی بر اتریوم، توکن‌های بومی کاردانو از طریق قرارداد هوشمند ایجاد نمی‌شوند. در عوض، آنها بر اساس معماری مشابه خود ارز دیجیتال ADA کار می‌کنند. طبق گفته بنیاد غیرانتفاعی کاردانو، این کار دارایی‌های محلی کاردانو را به «شهروندان درجه یک» در بلاک‌چین تبدیل می‌کند. معماری محلی آنها از نظر تئوری می‌تواند این توکن‌ها را ایمن‌تر کند و هزینه‌های مربوط به تراکنش‌ها را کاهش دهد.

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

با یک شبکه بلاک‌چین، باید راهی برای تأیید تراکنش‌ها وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که مردم توکن‌های مشابه را دوباره خرج نمی‌کنند. با توجه به تمرکززدایی، هیچ مرکز اصلی مانند بانک وجود ندارد که این کار را مدیریت کند.

استخراج‌کنندگان بیت‌کوین و اتریوم 1.0 بر اساس مکانیزم‌های اثبات اجماع کار، رایانه‌هایی را برای حل معادلات پیچیده ریاضی و اضافه کردن بلوک‌های جدید داده به بلاک‌چین اجرا می‌کنند و در ازای کار خود، رمزارز دریافت می‌کنند. این کار وقت‌گیر است و مقدار زیادی برق مصرف می‌کند.

کاردانو از مکانیزم اثبات اجماع سهام استفاده می‌کند، فرآیندی که در آن شرکت‌کنندگان شبکه مقادیر مشخصی از رمزارز را برای کسب حق مشارکت در عملیات بلاک‌چین واریز می‌کنند.

کاردانو به‌گونه‌ای طراحی شده است که مصرف انرژی در طول فرآیند تولید بلوک را به حداقل برساند.

هدف کاردانو این است که پایدارترین پلتفرم بلاک‌چین از نظر زیست‌محیطی باشد. برخلاف سیستم اثبات کار پر انرژی که در حال حاضر توسط بیت‌کوین و اتریوم استفاده می‌شود، کاردانو از یک مکانیسم اثبات اجماع سهام به نام Ouroboros استفاده می‌کند. (اتریوم همچنین از طریق ارتقای ETH2 به سمت سیستم اثبات سهام حرکت می‌کند).

اثبات کار چیست؟

شبکه‌های ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز باید مطمئن شوند که هیچ‌کس بدون یک مرجع مرکزی مانند ویزا یا پی پال در وسط، یک پول را دو بار خرج نمی‌کند. برای انجام این کار، آنها از «مکانیسم اجماع» استفاده می‌کنند. مکانیسم اصلی اجماع ارزهای دیجیتال اثبات کار نامیده می‌شود که اولین‌بار توسط استخراج بیت‌کوین رایج شد.

اثبات کار مستلزم حجم عظیمی از قدرت پردازشی است که توسط «ماینرها» مجازی در سرتاسر جهان برای حل کردن یک معمای وقت‌گیر ریاضی به رقابت می‌پردازند.

برنده می‌تواند بلاک‌چین را با آخرین تراکنش‌های تأیید شده به‌روزرسانی کند و با مقدار از پیش تعیین‌شده ارز دیجیتال پاداش دریافت می‌کند.

اثبات سهام چیست؟

به‌جای استفاده از شبکه‌ای از ماینرها که برای حل یک معما مسابقه می‌دهند، اثبات سهام از شبکه‌ای از شرکت‌کنندگان سرمایه‌گذاری ‌شده که اعتباردهنده نامیده می‌شوند، استفاده می‌کند. به‌جای مشارکت در قدرت پردازش برای ایمن‌سازی شبکه و تأیید تراکنش‌ها مانند استخراج‌کنندگان، اعتبارسنجی‌ها ADA خود را به اشتراک می‌گذارند.

شبکه یک برنده را بر اساس مقدار ADA که هر اعتبارسنج در مخزن دارد و همچنین مدت زمانی که آن را در آنجا داشته است انتخاب می‌کند – به معنای واقعی کلمه به شرکت‌کنندگانی که بیشترین سرمایه‌گذاری را انجام داده‌اند پاداش می‌دهد.

هنگامی که برنده آخرین بلوک تراکنش‌ها را تأیید کرد، اعتبارسنجی‌های دیگر می‌توانند صحت بلوک را تأیید کنند. هنگامی که تعداد مشخصی از گواهی‌ها ساخته شد، شبکه زنجیره بلوکی را به‌روز می‌کند.

همه اعتبارسنجی‌های شرکت‌کننده پاداشی در ADA دریافت می‌کنند که توسط شبکه به نسبت سهم هر اعتبارسنجی توزیع می‌شود.

اعتبارسنج شدن یک مسئولیت بزرگ است، اما طرف‌های علاقه‌مند همچنین می‌توانند با «سپردن» برخی از رمزارزهای خود به مخزنی که توسط شخص دیگری اداره می‌شود، پاداش‌های ADA کسب کنند.

کاردانو نیز به دو لایه جداگانه تقسیم می‌شود: لایه تسویه کاردانو (CSL) و لایه محاسباتی کاردانو (CCL).  CSL حاوی دفتر کل حساب‌ها و مانده‌ها است (و جایی است که تراکنش‌ها توسط مکانیسم اجماع Ouroboros تأیید می‌شود). لایه CCL جایی است که تمام محاسبات برای برنامه‌های در حال اجرا بر روی بلاک‌چین – از طریق عملیات قراردادهای هوشمند – اجرا می‌شود.

ایده تقسیم بلاک‌چین به دو لایه با هدف کمک به شبکه کاردانو برای پردازش بیش از یک میلیون تراکنش در ثانیه است.

نحوه خرید کاردانو

شما خود Cardano را نمی‌خرید، بلکه آلت‌کوین آن، یعنی ADA را می‌خرید. برای خرید ADA، می‌توانید در یکی از صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال مثل صرافی ارز دیجیتال فینوپیا ثبت‌نام کنید. سپس می‌توانید ADA را در خود پلتفرم یا در یک کیف پول رمزنگاری ذخیره کنید.

کاردانو را از کجا بخریم

به عنوان یکی از محبوب‌ترین ارزهای رمزنگاری شده، می‌توانید ADA را برای شبکه کاردانو از اکثر صرافی‌های برتری مانند فینوپیا ارزهای دیجیتال خریداری کنید. برای ثبت‌نام در صرافی ارز دیجیتال فینوپیا این لینک را بررسی کنید و راهنمای سایت را دنبال کنید.

نحوه استفاده از کاردانو

شما می‌توانید از ADA مانند هر ارز دیجیتال دیگری در فرآیند خرید کوین استفاده کنید. به این معنا که می‎توانید آن را به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگه داشته، از آن برای خرید کوین استفاده کنید و یا آن را مبادله کنید. همچنین می‌توانید از ADA برای پوشش هزینه‌های تراکنش‌ها در شبکه کاردانو و شرط‌بندی برای کسب توکن‌های بیشتر استفاده کنید. اگر می‌خواهید کاردانو را به مدت طولانی نگه دارید، دقت کنید که از کدام کیف پول استفاده می‌کنید.

دو کیف پول رسمی کاردانو عبارت‌اند از کیف پول Daedalus [گره کامل] و کیف پول Yoroi [گره سبک]. هر دو کیف پول به کاربران این امکان را می‌دهند که کاردانو جدیدی را با به اشتراک گذاشتن دارایی‌های خود کسب کنند و همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهند در Project Catalyst، صندوقی که ADA به پروژه‌های Cardano اعطا می‌کند، رأی دهند.

Gebbing همچنین می‌گوید که توسعه‌دهندگان و مؤسسات می‌توانند از شبکه Cardano برای پروژه‌ها استفاده کنند، حتی اگر به طور مستقیم از توکن ADA استفاده نکنند. وی افزود: «شاید قابل توجه ترین پروژه Atala Prism باشد که به دنبال صدور هویت دیجیتال برای دانش‌آموزان در سراسر اتیوپی، از جمله اطلاعات قابل تأیید درباره عملکرد تحصیلی آنها است.»

ابتکارات زیادی در رابطه با DeFi و توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) در اکوسیستم کاردانو وجود دارد. تعدادی از قابلیت‎های این پروژه‌ها در صرافی ارز دیجیتال فینوپیا برای کاربران در دسترس است.

مزایای کاردانو

  • سازگارتر با محیط‌زیست. Cardano یکی از سازگارترین سیستم‌های بلاک‌چینی است که با محیط‌زیست سازگار است. هاسکینسون در مصاحبه‌ای با فوربس در سال 2021 ادعا کرد که کاردانو 1.6 میلیون برابر بیشتر از بیت‌کوین از نظر انرژی کارآمدتر است.
  • تراکنش‌های سریع‌تر. کاردانو همچنین در پردازش تراکنش‌ها بسیار سریع‌تر از بیت‌کوین یا اتریوم 1.0 است که گاهی اوقات از آن به عنوان اتریوم کلاسیک یاد می‌شود. Cardano می‌تواند بیش از 250 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند، درحالی‌که این عدد برای بیت‌کوین 4.6 تراکنش در ثانیه و برای اتریوم 1.0 بین 15 تا 45 تراکنش در ثانیه است. این باعث می‌شود شبکه کاردانو بسیار مقیاس‌پذیر باشد. گفته می‌شود اتریوم 2.0 ارتقای شبکه اتریوم برای رفع مشکلات مسائل امنیتی و مقیاس‌پذیری قبلی است.
  • ‌‌شبکه بررسی شده تیم کاردانو از نزدیک با دانشگاهیان همکاری می‌کند تا تحقیقات مورد بررسی را برای هدایت توسعه بلاک‌چین ایجاد کند. گبینگ گفت: «ماهیت آن به عنوان یک بلاک‌چین منبع‌باز و بازبینی شده به تضمین بقا و تکامل آن فراتر از سازمان مادر کمک می‌کند.»

معایب کاردانو

  • رسیدن به رقبای معتبرتر کاردانو در تلاش است تا نسخه بهتری از بلاک‌چین ایجاد کند، اما رقبایی مانند اتریوم دارد که از مزیت سابقه استفاده طولانی‌تر و جذب بیشتر توسط توسعه‌دهندگان برخوردار هستند. در واقع، یکی از به‌روزرسانی‌های اتریوم 2.0 شامل رویکرد اثبات سهام است که در این صورت می‌تواند مزیت اصلی کاردانو را نفی کند.
  • ممکن است برای دوام آوردن مشکل داشته باشد. بازار ارزهای دیجیتال شلوغ است و جلب‌توجه در آن آسان نیست. هیل گفت: «کاردانو خاطره انگیز نیست و رقبای زیادی در یک فضا وجود دارند. به عنوان مثال، Dogecoin نشان داد که یک رمزارز تا چه حد می‌تواند بر اساس یک الگوی رفتاری محبوب که برند ضعیف کاردانو از آن برخوردار نیست، رونق بگیرد.»

آینده کاردانو چیست؟

در سه‌ماهه دوم سال 2021، قرار است قابلیت قرارداد هوشمند بر روی پلت فرم کاردانو اجرا شود. توسعه‌دهندگان همچنین اعلام کرده‌اند که بلاک‌چین در اواخر سال با قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم سازگار خواهد شد. به آنها اجازه می‌دهد طیف گسترده‌ای از برنامه‌های موجود را اجرا کند و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا با استفاده از زبان برنامه‌نویسی آشنا Solidity روی پروژه‌های کاردانو کار کنند.

همچنین قصد دارد از طریق اجرای حکمرانی جامعه‌محور و یک سیستم خزانه‌داری خودکار برای تأمین مالی آینده شبکه، کاملاً غیرمتمرکز شود.

آیا باید کاردانو بخرید؟

کاردانو بر این باور است که به لطف سیستم نوآور و سازگار با محیط‌زیست خود، می‌تواند به یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو تبدیل شود. کاردانو توسط تحقیقات و منابع زیادی پشتیبانی می‌شود، اما همچنان یک سرمایه‌گذاری پرخطر است.

اگر ADA را در نظر دارید، با آن مانند هر ارز دیجیتال دیگری رفتار کنید. در این مرحله، تنها چیزی را سرمایه‌گذاری کنید که با ازدست‌دادن آن مشکلی نداشته باشید و یک ‌شبه انتظار سودهای بزرگ را نداشته باشید.

گبینگ توصیه می‌کند که اگر ایده‌های پشت کاردانو را دوست دارید، باید با سرمایه‌گذاری‌های کوچک شروع کنید.

گبینگ می‌گوید: «پیش از سرمایه‌گذاری در هر توکن بلاک‌چین، توصیه می‌شود به عنوان یک کاربر تجربه کسب کنید، در مقیاس کم و با انجام تراکنش بین کیف پول‌ها، سرمایه‌گذاری در شبکه و استفاده از آن برای مشارکت در مدیریت، تجربه کسب کنید.»

تحقیق کنید اگر به رویکرد کاردانو در فناوری بلاک‌چین اعتقاد دارید، می‌تواند گزینه قوی برای افزودن به سبد ارزهای دیجیتال شما باشد.

منبع forbes.com ؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا