آموزشبیت‌کوین

بیت‌ کوین چیست؟

بیت‌کوین یک ارز رمزنگاری شده یا رمزارز است؛ یک ارز دیجیتالی که به شکلی طراحی شده که به عنوان پول و نوعی از پرداخت که تحت کنترل هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست، مورد استفاده قرار بگیرد

بیت‌کوین چیست؟

خرید بیت‌کوین از آن عبارت‎هایی است که این روزها زیاد از زبان سرمایه‎‌گذاران می‌شنویم و اگر با این رمزارز آشنا نباشیم، احتمالاً از خودمان سؤال می‌کنیم، بیت‌کوین چه تفاوتی با سایر ارزهای دیجیتال دارد که از تمام رمزارزها گران قیمت‌تر است و محبوبیت بیشتری نیز در نزد سرمایه ‎گذاران دنیای رمزارزها دارد؟
بیت‌کوین یک ارز رمزنگاری شده یا رمزارز است؛ یک ارز دیجیتالی که به شکلی طراحی شده که به عنوان پول و نوعی از پرداخت که تحت کنترل هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست، مورد استفاده قرار بگیرد و نیاز به وجود شخص ثالث در تراکنش‌های مالی را از بین ببرد. این رمزارز به عنوان پاداش به ماینرهای بلاک‌چین که در تأیید تراکنش‌ها دخیل هستند، داده می‌شود و همچنین می‌توان آنها را از صرافی‌های متعددی خریداری کرد.
بیت‌کوین در سال 2009 توسط یک توسعه دهنده‌ یا گروهی از توسعه دهندگان ناشناس با نام ساتوشی ناکاموتو به عموم معرفی شد و از آن موقع تا به امروز عنوان شناخته‌شده ترین رمزارز را به خود اختصاص داده است. محبوبیت بیت‌کوین الهام‌بخش پیدایش رمزارزهای دیگری نیز شده است.
برخلاف ارز فیات، بیت‌کوین با استفاده از یک سیستم غیرمتمرکز به نام بلاک‌چین ایجاد، توزیع، معامله و ذخیره می‌شود.

درک ماهیت بیت‌کوین:
در آگوست 2008، یک دامنه تحت عنوان‌ Bitcoin.org به ثبت رسید اما امروزه بخاطر وجود پروتکل WhoisGuard Protected، اطلاعات شخصی که آن را به ثبت رسانده در دسترس نیست.
در اکتبر 2008، یک شخص یا یک گروه با استفاده از نام ساتوشی ناکاموتو اعلام کرد که یک سیستم پرداخت الکترونیکی همتا به همتا خلق کرده است که به ضمانت هیچ شخص ثالثی نیاز ندارد. این مقاله (که با نام وایت پیپر هم شناخته می‌شود) با عنوان “بیت‌کوین” در دامنه Bitcoin.org قرار گرفت.
در 3 ژانویه 2009، اولین بلاک بیت‌کوین – بلاک صفر- استخراج شد. این بلاک تحت عنوان “بلاک اولیه یا بلاک جنسیس” هم شناخته می‌شود.
پاداشِ بیت‌کوین بعد از ایجاد هر 210.000 واحد بلاک طی فرایند “هاوینگ” نصف می‌شود. به عنوان مثال، در سال 2009 پاداش ایجاد هر بلاک برابر با 50 بیت‌کوین جدید بود. در 11 مه سال 2020، بعد از رخ دادن سومین فرایند هاوینگ، پاداش ایجاد هر بلاک به 6.25 بیت‌کوین کاهش یافته است.
یک بیت‌کوین به هشت رقم اعشار (100 میلیونیم یک بیت‌کوین) قابل تقسیم است و کوچکترین واحد آن ساتوشی نام دارد.
درک ماهیت بیت‌کوین به عنوان نوعی ارز، چندان پیچیده نیست. به عنوان مثال، اگر شما در کیف پول دیجیتالی خود یک بیت‌کوین داشته باشید، می‌توانید با انتقال بخش‌های کوچکی از آن بیت‌کوین هزینه کالا یا خدمات را پرداخت کنید. چیزی که موضوع را کمی پیچیده می‌کند، نحوه عملکرد بیت‌کوین است.

فناوری بلاک‌چین در بیت‌کوین:

رمزارزها جزئی از یک بلاک‌چین و شبکه مورد نیاز برای تأمین انرژی آن هستند. بلاک‌چین یک دفترچه یادداشت غیرمتمرکز و یک پایگاه داده مشترک است که داده‌ها را در خود ذخیره می‌کند. داده‌های درون بلاک‌چین با روش‌های رمزگذاری ایمن می‌شوند. هنگامی که یک تراکنش در بلاک‌چین انجام می‌شود، اطلاعات بلاک قبلی همراه با داده‌های جدید در یک بلاک جدید کپی و رمزگذاری می‌شوند و تراکنش آنها توسط اعتبارسنج‌ها یا همان ماینرها  در شبکه تایید می‌شود. بعد از تایید یک تراکنش، یک بلاک جدید باز و یک بیت‌کوین ساخته می‌شود. این بیت‌کوین به عنوان پاداش به ماینر(هایی) که داده‌های داخل بلاک را تایید کرده‌اند، داده می‌شود. حال ماینر(ها) می‌توانند از این بیت‌کوین استفاده کنند، آن را نگه دارند یا بفروشند.
بیت‌کوین برای رمزگذاری داده‌های ذخیره شده در بلاک‌ها از الگوریتم هشینگ SHA-256 استفاده می‌کند. به بیانی ساده تر، داده‌های تراکنشیِ ذخیره شده در یک بلاک، در یک عدد هگزادسیمالِ (عددی بر مبنای شانزده) 256 بیتی رمزگذاری می‌شوند. این عدد تمام داده‌های تراکنش و اطلاعات مربوط به بلاک‌های قبل از آن بلوک را شامل می‌شود.
هش کردن یا فرایند هشینگ، فرایندی است که داده‌های ورودی به یک بلاک مانند اعداد، حروف و… را به یک خروجیِ رمزگذاری شده تبدیل می‌کند.

یک فکت مختصر:
به‌خاطر ارتباط و پیوستگیِ داده‌های بین بلاک‌هاست که این دفترچه غیرمتمرکز یک بلاک‌چین (زنجیره‌ای از بلاک‌ها) نامیده می‌شود.
تراکنش‌ها در یک صف قرار می‌گیرند تا توسط ماینرهای داخل شبکه تأیید شوند. ماینرهای درون شبکه بلاک‌چینِ بیت‌کوین، همگی به طور همزمان یک تراکنش را تایید می‌کنند. وظیفه نرم‌افزار و سخت‌افزار ماینینگ پیدا کردن عدد نانس (nonce) است. عدد نانس یک عدد چهار بایتی است که در بلاک هدر (block header) قرار می‌گیرد و ماینرها سعی دارند تا این عدد را به‌دست آورند. یک بلاک هدر آنقدر توسط یک ماینر هش یا به طور تصادفی مجدد ایجاد می‌شود تا این که به یک عدد هدف مشخص شده در بلاک‌چین برسد. در این مرحله می‌گوییم این بلاک هدر “حل شده” و یک بلاک جدید برای رمزگذاری و تایید تراکنش‌های بیشتر ایجاد شده است.

چگونه بیت‌کوین استخراج کنیم؟

بیت‌کوین را با استفاده از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مختلفی می‌توان استخراج کرد. اوایل انتشار بیت‌کوین این امکان وجود داشت که آن را با یک رایانه شخصی و در طی یک روند رقابتی استخراج کرد. اما با افزایش محبوبیت آن، ماینرهای بیشتری به این شبکه ملحق شدند و این موضوع احتمالِ تکمیل شدن فرایند هش را کاهش داده است. در صورتی که رایانه شخصی‌ شما سخت‌افزار جدیدی داشته باشد، همچنان می‌توانید با استفاده از آن به استخراج بیت‌کوین بپردازید، اما احتمال تکمیل یک فرایند هش به صورت جداگانه بسیار ناچیز است.
این به این دلیل است که شما با شبکه‌ای از ماینرها رقابت می‌کنید که در هر ثانیه حدودا 220 کوینتیلیون هش (220 اگزاهش) تولید می‌کنند. ماشین‌هایی تحت عنوانِ مدار مجتمع با کاربرد خاص (ASIC)، به طور خاص برای این استخراج ساخته شده‌اند و می‌توانند در ثانیه حدود ۲۵۵ تریلیون هش تولید کنند. در مقابل، یک رایانه مجهز به آخرین سخت‌افزار می‌تواند در هر ثانیه حدودا 100 مگا هش (100 میلیون) تولید کند.
برای اینکه به یک ماینر موفق تبدیل شوید، چند گزینه در پیش روی شما قرار دارد. شما می‌توانید بوسیله رایانه شخصی خود از یک نرم افزار استخراجِ سازگار با بیت‌کوین استفاده کنید و به یک استخر ماینینگ (استخر استخراج) ملحق شوید. استخرهای ماینینگ گروهی از ماینرها هستند که قدرت محاسباتی خود را برای رقابت با مزارع بزرگ استخراجِ ASIC با یکدیگر ترکیب می‌کنند.
یک فکت مختصر:
شما با ملحق شدن به یک استخر ماینینگ شانس خود را در گرفتن پاداش بیشتر خواهید کرد، اما پاداش شما به دلیل اشتراکی بودن کمتر خواهد بود.
اگر سرمایه کافی دارید، می‌توانید یک ماینر ASIC نیز خریداری کنید. به طور کلی شما با حدود 20000 دلار می‌توانید یک دستگاه ASIC نو و کارنکرده بخرید. اما دستگاه‌های دست دوم را نیز می‌توان از ماینرهایی که در صدد ارتقاء سیستم خود برمی‌آیند، خریداری کرد. در صورت خرید یک یا چند ASIC باید هزینه‌های قابل توجهی مثل هزینه برق و خنک کننده را نیز در نظر داشته باشید.
برنامه‌ها و استخرهای ماینینگ مختلفی وجود دارد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. از میان معروف‌ترینِ این برنامه‌ها، می‌توان دو برنامه CGMiner و BFGMiner را نام برد. فراموش نکنید که در هنگام انتخاب یک استخر ماینینگ، با چگونگی تقسیم پاداش در بین اعضای آن استخر و هزینه‌های احتمالی آگاهی پیدا کرده باشید و نظر ماینرهای دیگر در مورد استخر ماینینگ موردنظر را نیز پرس و جو کنید.

چگونه بیت‌کوین بخریم؟

اگر نمی‌خواهید به استخراج بیت‌کوین بپردازید، می‌توانید آن را از طریق یک صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید. اغلب افراد به دلیل قیمت بالای بیت‌کوین نمی‌توانند کل یک بیت‌کوین را خریداری کنند، اما شما قادر خواهید بود از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال بخش‌هایی از یک بیت‌کوین را با استفاده از ارزهای فیات مانند دلار آمریکا خریداری کنید. برای مثال، شما می‌توانید با ایجاد یک حساب کاربری در صرافی Coinbase و انتقال سرمایه به آن، بیت‌کوین خریداری کنید. شما می‌توانید حساب کاربری خود در این صرافی‌ها را با استفاده از حساب بانکی، کارت اعتباری یا کارت نقدی خود تامین کنید.

بیت‌کوین چه کاربردهایی دارد؟

بیت‌کوین در ابتدا به عنوان یک روش پرداخت همتابه‌همتا طراحی و عرضه شد. با این حال، به دلیل افزایش ارزش و رقابت با سایر بلاک‌چین‌ها و رمزارزها موارد استفاده از آن همچنان در حال بیشتر شدن هستند.
پرداخت هزینه
برای این که بتوانید از بیت‌کوین خود استفاده کنید، باید یک کیف پول مخصوص رمزارز در اختیار داشته باشید. این کیف پول‌ها کلیدهای خصوصی مربوط به دارایی بیت‌کوینی شما را که باید هنگام انجام تراکنش آنها را وارد کنید، نگهداری می‌کنند. در بسیاری از معاملات، خرده فروشی‌ها و فروشگاه‌ها می‌توان از بیت‌کوین به عنوان یک ابزار برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات استفاده کرد.
فروشگاه‌های غیر آنلاینی که رمزارز قبول می‌کنند، معمولا تابلویی را که روی آن نوشته شده “پرداخت با بیت‌کوین امکان‌پذیر است” به نمایش می‌گذارند. این تراکنش‌ها را می‌توان از طریق کدهای QR و اپلیکیشن‌های دستگاه‌های دارای صفحه لمسی و با استفاده از ترمینال سخت افزاری یا آدرس کیف پول انجام داد. یک کسب‌وکار آنلاین با افزودن گزینه پرداخت با بیت‌کوین به سایر گزینه‌های پرداخت آنلاین خود که پرداخت با کارت‌های اعتباری، پی پال و غیره را شامل می‌شوند، به راحتی می‌تواند بیت‌کوین دریافت کند.
السالوادور اولین کشوری بود که در ژوئن سال 2021 بیت‌کوین را به صورت رسمی به عنوان یک ارز قانونی پذیرفت.
سرمایه‌گذاری
به دنبال افزایش محبوبیت بیت‌کوین، توجه سرمایه‌گذاران به این عرصه جلب شد. در سال‌های 2009 تا 2017، صرافی‌هایی به‌خصوص رمزارزها پدید آمدند و خرید و فروش بیت‌کوین را تسهیل کردند. سیرِ صعودی قیمت‌ها شروع شد و تقاضا به آرامی رشد کرد تا اینکه در سال 2017 قیمت بیت‌کوین به 1000 دلار رسید. افراد زیادی بر این باور بودند که قیمت بیت‌کوین به سیر صعودی خود ادامه خواهد داد و در نتیجه شروع به خرید و پس‌انداز بیت‌کوین کردند. معامله‌گران کم کم برای انجام معاملات کوتاه مدت خود به استفاده از صرافی‌های رمزارزها روی آوردند و به این ترتیب بازار بیت‌کوین رونق پیدا کرد.

ریسک سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین:
پس از افزایش سریع قیمت بیت‌کوین در چندین سال اخیر، سرمایه‌گذاران به عرصه‌ بیت‌کوین جذب شده‎‌اند. در 31 دسامبر 2019، بیت‌کوین قیمتی معادل 7167.52 دلار داشت و قیمت آن یک سال بعد بیش از 300 درصد افزایش پیدا کرد و به 28984.98 دلار رسید. بیت‌کوین در نیمه اول سال 2021 به رشد خود ادامه داد و در 9 نوامبر 2021 با قیمتی بیش از 69000 دلار معامله شد و رکورد زد. سپس چند ماه بعد قیمت آن به حدود 40000 دلار رسید.
به همین دلیل است که اکثر افراد بیت‌کوین را نه بخاطر کارآیی آن در استفاده به عنوان یک ابزار پرداختی بلکه بخاطر ارزش سرمایه‌گذاری آن خریداری می‌کنند. با این حال، نبود یک ارزش تضمین شده و ماهیت دیجیتالی بیت‌کوین به این معنی است که خرید و استفاده از آن بسیار ریسک‌پذیر است. به عنوان مثال، بیانیه‌های هشداردهنده بسیاری از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) و اداره حمایت مالی از مصرف کننده (CFPB) در رابطه با سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین صادر شده است.
ریسک عدم وجود نظارت: نبودِ قانون و مقرراتی غیرقابل تغییر در رابطه با بیت‌کوین (و دیگر رمزارزها)، تردیدهایی را در مورد ماندگاری، نقدینگی و جهانی بودن آنها ایجاد می‌کند.

ریسک عدم وجود امنیت:

اکثر افرادی که صاحب بیت‌کوین هستند و از آنها استفاده می‌کنند، توکن‌های خود را از طریق انجام عملیات استخراج به دست نیاورده‌اند. بلکه آنها خرید و فروش بیت‌کوین و سایر رمزارزها را در بازارهای آنلاین محبوب، که تحت عنوان صرافی‌های رمزارز شناخته می‌شوند، انجام می‌دهند. صرافی‌های بیت‌کوین کاملا دیجیتالی هستند و مانند هر سیستم مجازی دیگری در معرض خطر هکرها، بدافزارها و اشکالات عملیاتی قرار دارند.
ریسک عدم وجود ضمانت: بنیاد حمایت از سرمایه گذاران اوراق بهادار (SIPC) و بنیاد بیمه سپرده فدرال (FDIC)، بیت‌کوین و دیگر رمزارزها را بیمه و تضمین نمی‌کند. برخی از صرافی‌ها از طریق اشخاص ثالث برای معامله‌گران بیمه فراهم می‌کنند. در سال 2019، فروشنده اصلی و پلتفرم معاملاتی SFOX اعلام کرد که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین بیمه FDIC ارائه دهد، اما این پیشنهاد فقط بخشی از تراکنش‌هایی را که پول نقد در آنها دخیل بود، شامل می‌شد.

ریسک کلاهبرداری:

حتی با وجود اقدامات امنیتی داخلی در یک بلاک‌چین، همچنان احتمال رخ دادن کلاهبرداری وجود دارد. به عنوان مثال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در ژوئیه سال 2013 علیه یک اپراتور بیت‌کوین که با کلاهبرداری پانزی در ارتباط بود، از نظر قانونی اقدام کرد.

ریسک در بازار خرید و فروش:

ارزش بیت‌کوین هم مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری می‌تواند نوسان داشته باشد. در واقع، این رمزارز در طول عمر کوتاهی که داشته است، نوسانات شدیدی را در ارزش و قیمت خود شاهد بوده است. این رمزارز که به حجم بالای خرید و فروش در صرافی‌ها بستگی دارد، نسبت به تمام رویدادهای خبری حساس است. طبق گزارش CFPB، در سال 2013 قیمت بیت‌کوین در یک روز 61 درصد کاهش یافت. با این حال، رکورد کاهش قیمتِ یک روزه بیت‌کوین متعلق به سال 2014 بود که بازار یک کاهش قیمت 80 درصدی را شاهد بود.

استخراج یک بیت‌کوین چقدر زمان می‌برد؟

به طور متوسط 10 دقیقه طول می‌کشد تا شبکه ماینینگ یک بلاک را تایید و پاداش را ایجاد کند. پاداش بیت‌کوین، 6.25 بیت‌کوین در ازای ایجاد هر یک بلاک است. استخراج 1 بیت‌کوین، حدودا 100 ثانیه زمان لازم دارد.

آیا بیت‌کوین گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است یا خیر؟

سابقه سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین کوتاه است و همین مدت کوتاه هم قیمت‌های بسیار متغیری را شامل می‌شود. اینکه آیا بیت‌کوین گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است یا خیر، به وضعیت مالی، سبد سرمایه‌گذاری، ریسک پذیری و اهداف سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد. همیشه باید قبل از سرمایه‌گذاری در یک رمزارز با یک متخصص مالی مشورت کنید تا مطمئن شوید که این کار مناسب شرایط شما است.

چگونه می‌توان از بیت‌کوین درآمد کسب کرد؟

شبکه‌های ماینرهای بیت‌کوین با تایید موفقیت‌آمیز بلاک‌ها و دریافت پاداش بیت‌کوین، درآمد کسب می‌کنند. از طریق صرافی‌های رمزارزها می‌توان بیت‌کوین‌ها را با ارزهای فیات مبادله کرد و همچنین می‌توان از آن‌ها برای خرید از بازرگانان و خرده‌فروشانی استفاده کرد که آنها را قبول دارند. سرمایه گذاران و دلالان می‌توانند از طریق خرید و فروش بیت‌کوین درآمد کسب کنند.
سرمایه‌گذاری در رمزارزها و دیگر عرضه‌های‌ اولیه‌ سکه (“ICO”) کاری بسیار پرمخاطره است و این مقاله از هیچ دیدگاهی به سرمایه‌گذاری در رمزارزها و دیگر عرضه‌های اولیه سکه توصیه نمی‌کند. از آنجایی که هر فرد شرایط منحصر به فرد خود را دارد، همیشه باید قبل از تصمیم‌گیری در امور مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد.

از کجا برای خرید بیت‌کوین اقدام کنیم؟

خرید و فروش امن و سرعت در مبادلات دو ویژگی اساسی هستند که هر سرمایه‎ گذاری در بازار ارزهای دیجیتال آرزو دارد در هر خریدی و فروشی به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

صرافی ارز دیجیتال فینوپیا همان بستر امنی است که هر سرمایه‌گذاری می‎تواند با خاطری آسوده، در آن بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتال پرطرفدار دیگری را در کم‌ترین زمان ممکن، بخرد یا بفروشد و در هر لحظه از شبانه‌روز به تمام اطلاعات بازار رمزارزها دسترسی داشته باشند.
صرافی ارز دیجیتال فینوپیا از جمله معدود صرافی‎های خدمات‌دهنده به فارسی‌زبانان در دنیای رمزارزها است که بدون وجود محدودیت‎های دست و پاگیر به کاربران ایرانی اجازه می‎دهد تا پابه‌پای سرمایه‎گذاران خارجی از جزئیات اتفاقات بازار باخبر شوند و قبل از سایر رقبا برای خرید یا فروش ارز دیجیتال مورد نظر خود اقدام کنند.

منبع investopedia.com ؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا