آموزش

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال، پلتفرمی است که در آن می‌توانید ارزهای دیجیتال را خرید و فروش کنید. در این صرافی‌ها ارزهای دیجیتال را به دو روش عمده می‌توان خرید و فروش کرد، یک اینکه ارزهای دیجیتال را با ارزهای دیجیتال دیگر تبادل کرد و دیگری اینکه آنها را با ارزهای رایج و فیاتی مانند دلار و ریال معاوضه کرد. از شناخته‌شده‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان در حال حاضر می‌توان به صرافی‌های بایننس، کوکوین و کوین‌بیس اشاره کرد.

این صرافی‌ها هستند که قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال را تولید می‌کنند و براساس آن امکان معامله با قیمتی زنده و منصفانه را به شما می‌دهند. همچنین می‌توانید به‌جای خرید ارز دیجیتال از یک صرافی، در این پلتفرم‌ها ارز دیجیتال خود را فروخته و در ازای آن، ارز رایج کشورهای مختلف را دریافت کنید. به‌عنوان مثال ارز دیجیتال خود را به‌حساب صرافی آبان تتر یا نوبیتکس واریز می‌کنید و به‌ازای آن ریال ایران را دریافت می‌کنید.

یک صرافی کریپتو، معمولا به‌صورت 24 ساعته و هفت روز هفته به کاربران خود خدمات معاملاتی ارائه می‌دهد و برخلاف بازارهای مالی دیگر، هیچ تعطیلی در کار نخواهد بود. یکی از دلایل‌ محبوبیت آنها بین مردم نیز، همین ارائه بی‌وقفه خدمات معاملاتی‌ست. نقل‌و‌انتقالات نیز در صرافی‌های ارز دیجیتال، به دلیل خصوصیت‌های ذاتی ارزهای دیجیتال، بسیار سریع رخ می‌دهند و لازم نیست ساعت‌ها منتظر تایید تراکنش از سوی بانک یا دیگر نهادهای درگیر باشید.

انواع صرافی‌ ارز دیجیتال

همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم، صرافی‌های ارز دیجیتال، پلتفرم‌های آنلاینی هستند که تریدرها یا معامله‌گران از طریق آن می‌توانند، یک رمزارز را در ازای یک ارز فیات (به‌عنوان مثال ریال یا دلار) یا نوع دیگری از رمزارز معامله نمایند. به‌عبارت دیگر این کار مانند تبدیل ارز در یک بانک، فرودگاه یا بازار بورس می‌باشد.

صرافی‌های ارز دیجیتال را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم‌بندی کرد:

 1. صرافی ارز دیجیتال متمرکز
 2. صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز
 3. صرافی ارز دیجیتال دوگانه یا ترکیبی

صرافی ارز دیجیتال متمرکز

این نوع صرافی که نوع سنتی و کلاسیک صرافی‌های ارز دیجیتال به‌شمار می‌رود، در واقع یک پلتفرم است که توسط شرکت یا نهاد مرکزی اداره می‌شود. در این نوع صرافی پول فیات به رمزارز و رمزارز به ارز‌های رایج تبدیل می‌شود. همچنین می‌توانید در این نوع از صرافی‌ها ارز دیجیتال خود را با ارز دیجیتالی دیگر معامله کنید. از ویژگی‌های این صرافی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حجم‌های معاملاتی بالایی را در مقایسه با صرافی‌های غیرمتمرکز ارائه می‌دهند.
 2. نقدینگی در گردش بالایی دارند.
 3. خدمات تبدیل پول فیات به رمزارزها را ارائه می‌دهند.

البته این صرافی ها معایبی هم دارند؛ برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نسبت به صرافی‌های غیر متمرکز بیشتر در معرض هک شدن قرار دارند.
 2. تحت نظارت قوانین دست‌وپاگیر دولتی هستند.

صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز

صرافی‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکز را می‌توان گزینه‌ای جایگزین، در مقابل صرافی‌های متمرکز یا سنتی به‌شمار آورد. این نوع صرافی‌های ارز دیجیتال، برای کنترل و اداره‌ی دارایی‌های مشتریان، به شرکت و یا نهاد خاصی وابسته نیستند و در عوض معاملات و تراکنش‌ها در اینجا، توسط یک فرآیند خودکار و بدون دخالت هرگونه نهاد مرکزی اداره می‌شود.

صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، اطمینان حاصل می‌کنند که راه‌حلی امن و بدون دخالت هرگونه شخص یا سازمان مرکزی، برای نقل و انتقال رمزارزها فراهم شود. اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز برای اجرا و ارائه‌ی خدمات معاملاتی، از امکانات قراردادهای هوشمند بهره می‌برند.

از میان ویژگی‌های مهم این نوع از صرافی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. به‌ سبب‌ وجود نودهای توزیع‌شده، امنیت بالایی در برابر هک دارند.
 2. به دلیل داشتن نودهای توزیع‌شده در مقیاس جهانی، دولت‌ها قادر به تعطیل کردن آنها نیستند.

البته این صرافی‌ها معایبی هم دارند؛ برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حجم معاملات آنها پایین‌تر از صرافی‌های متمرکز است.
 2. حجم نقدینگی بالایی ندارند.

صرافی‌های هیبرید یا ترکیبی

همانطور که از نام آنها پیداست، این نوع صرافی‌ها برخی از ویژگی‌های صرافی‌های متمرکز و برخی از ویژگی‌های صرافی‌های غیر متمرکز را یکجا دارند. صرافی‌های دوگانه همانند پلتفرم‌های متمرکز از سیستم بدون نیاز به اعتماد (Trustless) و سیستم انتقال سریع داده‌ها استفاده می‌کنند. در همین حال صرافی‌های هیبریدی، همانند صرافی‌های غیر متمرکز، از قراردادهای هوشمند نیز پشتیبانی می‌کنند. این مدل ترکیبی از سیستم‌‌ها، به خودی خود خطرهای امنیتی را کاهش داده و حفاظت از دارایی‌های مشتریان را بر عهده‌ی سیستم بلاکچین قرار می‌دهد.

انواع صرافی براساس نحوه معاملات

البته صرافی‌های ارز دیجیتال را براساس طریقه معاملات نیز می‌توان دسته‌بندی کرد. بر اساس این شاخصه، صرافی‌ها به چهار دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 1. پلتفرم معاملاتی مستقیم
 2. صرافی‌های رمزارزی سنتی
 3. کارگزاران یا بروکرهای رمزارز
 4. صندوق رمزارزها

پلتفرم معاملاتی مستقیم (P2P)

این نوع پلتفرم، امکان انجام معاملات همتا به همتا را بین خریداران و فروشندگان فراهم می‌کند. به بیانی دیگر فروشندگان و خریداران به طور مستقیم با هم سرکار دارند. در این نوع معاملات هیچگونه قیمت ثابتی وجود ندارد و این فروشندگان هستند که نرخ ارز را تعیین می‌کنند.

صرافی‌های سنتی ارز دیجیتال

این صرافی‌ها شبیه به بازار بورس و سهام عمل می‌کنند و خریداران و فروشندگان مبنای معاملات خود را قیمت فعلی بازار قرار می‌دهند. بنابراین در صرافی‌های رمزارزی سنتی، صرافی نقش واسطه‌گر دارد. برخی از این صرافی‌ها فقط اجازه‌ی معامله‌ی رمزارز را می‌دهند و برخی دیگر به کاربران اجازه می‌دهند تا پول‌های فیات را نیز با ارز دیجیتال معامله نمایند.

کارگزاران یا بروکرهای ارز دیجیتال

عملکرد این صرافی‌ها همانند صرافی‌های بانکی است. کارگزاران رمزارزها به مشتریان خود امکان معامله به قیمتی که خود آنها (یعنی کارگزاران) تعیین می‌کنند را می‌دهد. معمولا این قیمت همان قیمت بازار به علاوه حق‌العمل صرافی است. برای مثال شیپ شیفت (ShapeShift) یک بروکر ارز دیجیتال به‌حساب می‌آید. صرافی به روش کارگزاران ارز دیجیتال به ویژه برای افرادی که برای اولین بار وارد دنیای کریپتوکارنسی می‌شوند، یک گزینه‌ی ایده‌آل است هرچند که باید آماده پرداخت هزینه‌ای بیشتر در مقایسه با صرافی‌های مخصوص ارز دیجیتال شوند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال

در این عرصه، افراد ماهر و حرفه‌ای حوزه‌ی ارز دیجیتال، یک صندوق سرمایه‌گذاری از رمزارزها را ایجاد و مدیریت می‌کنند. این صندوق به مردم امکان خریداری و نگهداری رمزارزها را می‌دهد. افراد می‌توانند بدون خرید مستقیم رمزارزها، روی آنها سرمایه‌گذاری نمایند. به علاوه، با استفاده از خدمات این نوع صرافی، نیازی به نگرانی در مورد نحوه نگهداری ارزهای دیجیتال را نخواهید داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا