آموزشبیت‌کوین

 اگر بیت کوین به آدرس کیف پول اشتباهی ارسال گردد، چه می شود؟

اگر بیت کوینم را به طور تصادفی به آدرس کیف پول اشتباهی ارسال کرده باشم، چه اتفاقی می افتد؟

 اگر بیت کوین به آدرس کیف پول اشتباهی ارسال گردد، چه می شود و آیا راه بازگشتی وجود دارد؟

اگر بیت کوین به آدرس کیف پول اشتباهی ارسال گردد چه اتفاقی می افتد؟

آیا هیچ راهی برای بازیابی بیت‌کوین‌های “گمشده” وجود دارد؟

اگر آدرس را به‌درستی وارد کرده باشم، اما وجوه به گیرنده نرسیده باشد، باید چه کنیم؟

USDT

برای پاسخ دادن به سؤالات بالا، سه سناریو وجود دارد:

  1. آدرس بیت کوین تایپ شده

اگر آدرس کیف پول مقصد را به‌صورت دستی وارد کرده‌اید، احتمال بروز خطا بالا می‌رود و اینجاست که تفاوت بین یک آدرس نامعتبر و یک آدرس اشتباه هویدا می‌شود.

  1. آدرس بیت کوین اشتباه

شاید شما تمامی کاراکترها و اعداد آدرس را به‌اندازه وارد کرده باشید، اما جابه‌جایی یک کاراکتر یا عدد می‌تواند آدرس اشتباهی تولید کند که در نهایت منجر به ازدست‌رفتن دارایی های شما می شود، مگر اینکه بتوانید صاحب آدرس کیف پول اشتباهی را پیدا کنید.

  1. انتقال به بلاک‌چین دیگر

به‌طورکلی، احتمال چنین انتقالی بسیار کمتر از دو مورد قبل است. اگر شما آدرس لایت کوین خود را به‌عنوان گیرنده انتقال بیت کوین وارد کنید، کیف پول به شما خطای آدرس نامعتبر می‌دهد و این به دلیل منحصر به فرد بودن آدرس هر بلاک‌چین است.

هر کسی که تا به حال به طور تصادفی بیت کوین خود ا به آدرس کیف پول اشتباهی فرستاده باشد، قطعا احساس وحشت و نگرانی تمام وجودش را فرا گرفته است و اینجاست که خطای انسانی بسیار رایج تر از سایر خطاها است. امروزه ارزهای رمزنگاری شده از چنان محبوبیتی برخوردار شده اند که قابلیت های جذابی که دارند، آنها را به یک ابزار مالی منحصر به فرد تبدیل کرده است و آنها را در کانون توجه قرار داده است.

ارزهای دیجیتال بسیار کارآمد و سریع عمل می‌کنند و اهمیتی ندارد که امنیت آنها چقدر باشد، در نهایت هیچ راه کاملی برای حفظ امنیت دارایی‌های شما از خطای انسانی وجود ندارد. روزانه، هزاران ارز رمزنگاری شده به‌اشتباه ارسال می‌شوند.

از متداول‌ترین نمونه‌های از بین رفتن دارایی‌های دیجیتال می‌توان به ارسال رمزارز به آدرس اشتباه، کلاهبرداری، در اختیار گذاشتن کلید خصوصی نزد دیگران و ارسال کوین‌های خود به بلاک‌چین اشتباه اشاره کرد.

بررسی کنید که کوین خود را از کجا ارسال کردید؟

زمانی که متوجه بروز خطای انسانی برای ارسال ارز دیجیتال خود شدید، اولین نکته‌ای که باید مد نظر بگیرید، این است که بفهمید کوین‌ها را از کجا ارسال کرده‌اید. اگر دارایی‌های خود را به کیف پول یک فرد ارسال کرده‌اید، باید فوراً با او تماس بگیرید و این کار ملزم جستجوهای پیچیده‌ای است.

در گذشته؛ پلتفرم Reddit، روشی کاربردی برای شروع جستجو بود. اگر خوش شانس باشید، می‌توانید با آن فرد تماس بگیرید و اگر آن فرد مهربان باشد، دارایی شما را برمی گرداند و اگر چنین نباشد، دارایی شما از بین رفته است.

بلاک‌چین‌های خصوصی در مقابل بلاک‌چین‌های عمومی

نکته دیگری که در ارسال وجود به آدرس کیف پول اشتباهی باید در نظر بگیرید، نوع بلاک‌چینی است که شما معامله را در آن انجام داده‌اید. معمولاً بلاک‌چین‌های خصوصی و ترکیبی به دلیل قابلیت‌های بازپرداختی که دارد، گزینه‌های بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

این شبکه‌ها یک گروه متمرکز دارند که در اکثر موارد می‌تواند به شما کمک کند. البته لازم است بدانید که بلاک‌چین‌های خصوصی که گزینه بازپرداخت را ارائه می‌دهند، نمی‌توانند عدم شفافیت و عدم تمرکز را در برابر با بلاک‌چین‌های عمومی فراهم کنند.

هیچ راه بازپرداختی در بیت کوین وجود ندارد

ازآنجایی‌که سیستم نقدی بیت کوین به‌صورت همتا به همتا است و به‌عنوان کد خالص و ماهیت غیرمتمرکز عمل می‌کند، هیچ راهی برای بازپرداخت کاربران وجود ندارد. به همین دلیل؛ شما باید قبل از ارسال ساتوشی‌های نازنین خود، مراقب باشید.

روزانه در فضای آنلاین می‌بینیم میلیون‌ها نفر به دلیل خطای انسانی، کوین‌های خود را از دست دادند. در ادامه شما را با یکی از بزرگ‌ترین گزارشات از دست رفتن میلیون‌ها دلار بیت کوین آشنا می‌کنیم.

یکی از بزرگ‌ترین ضررهایی که تاکنون به دلیل ارسال کوین به آدرس کیف پول اشتباهی انجام شده، در ژوئن سال 2014 رخ داد. در این حادثه، یک سرمایه گذار، با نام کاربری THEDJFC در ردیت، حدود 800 میلیون واحد بیت کوین به آدرس اشتباه ارسال کرد.

پس از آنکه شروع به جستجو در ردیت می‌کند، یک کاربر به نجات او آمد تا آدرس مقصد را پیدا کند و متأسفانه، آدرس پیدا شده متعلق به پلتفرم معاملاتی Defunct Mt.gox بود و در نتیجه نتوانست هیچ‌کدام از کوین‌ها را بازیابی کند.

در آن سال، کوین‌ها حدود 520 هزار دلار ارزش داشتند و امروزه آنها حدود 45 میلیون دلار ارزش دارند و این حادثه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تراژدی‌های بیت کوین تا به امروز است و این آخرین باری بود که این مقدار از بیت کوین از دست رفت.

طبق گزارشات نیوزویک؛ از زمان پیدایش رمزارز از سال 2009، حدود 2.78 میلیون بیت کوین ازدست‌رفته است.

ارسال آدرس نامعتبر، هنوز امید وجود دارد

امروزه بیشتر کیف پول‌ها، آدرس‌ها را تأیید می‌کنند و این می‌تواند به کاربران اطمینان دهد که توکن‌های خود را به آدرس درستی ارسال می‌کنند. در اکثر شبکه‌ها، از جمله بیت کوین، پروتکل تشخیص می‌دهد که آدرس شبکه معتبر است یا خیر!

و در وهله اول معامله را پردازش نمی‌کند و این سناریو کاملاً ایده‌آل است؛ زیرا این بدان معناست تا زمانی که شبکه آدرس مقصد را تأیید نکند، کوین‌ها در کیف پول باقی خواهند ماند.

شاید فکر کنید که ارسال کوین به یک بلاک چین متفاوت بدترین اتفاقی باشد که رخ می‌دهد، اما در واقع هیچ‌چیز بدتر از ارسال کوین به قرارداد هوشمند نیست. اگر شما دارایی‌های خود را بلاک چین متفاوتی ارسال کرده باشید، بسته به بلاک‌چین، ممکن است راه‌هایی برای کمک وجود داشته باشد.

به‌عنوان‌مثال؛ برخی سیستم‌عامل‌های کیف پول‌ها مانند تراست ولت (Trust Wallet) با پشتیبانی از قابلیت توابع مشتق می‌تواند به شما در بازیابی دارایی‌های دیجیتال گمشده کمک کند. کاربران این کیف پول که به طور تصادفی توکن‌های BEP-20 یا توکن های ERC-20 را به شبکه اشتباه ارسال کرده‌اند می‌توانند از قابلیت بازیابی دارایی‌ها استفاده کنند.

در حال حاضر کیف پول‌هایی مانند Trust Wallet، MetaMask، Safepal، Tokenpocket و Math Wallet از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

 

به طور تصادفی توکن‌هایی به قرارداد هوشمند ارسال کردم، چه می‌شود؟

یکی از مؤثرترین عوامل که در ارسال دارایی به آدرس کیف پول اشتباهی دخیل بوده است، پیچیدگی بخش دیفای (DeFi) است. از آنجایی که در حال حاضر حدود 200 هزار توکن در چندین بلاک‌چین وجود دارد، کیف پول‌ها توانایی بارگذاری تمام توکن‌ها از قبل را ندارند و برای افزودن یک توکن باید به یک پلتفرم صادر کننده مراجعه کنید و قرارداد توکن آنها را پیدا کنید.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید مدنظر بگیرید، این است که قراردادهای هوشمند برای مدیریت منطبق بر توکن‌ها طراحی شده‌اند و این به معنی ذخیره مستقیم هر توکن نیست. علاوه بر این؛ این آدرس‌ها بسیار شبیه به سایر آدرس‌های شبکه هستند. بااین‌حال؛ اگر ارز دیجیتال خود را به یک قرارداد شبکه ارسال کنید، باید بدانید که دارایی شما برای همیشه از گردش خارج می‌شود.

نمونه‌های ارسال تصادفی قرارداد

متأسفانه، نمونه‌های زیادی از ارسال‌های تصادفی وجود دارد که شما می‌توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت، لیست افرادی را که آدرس مقصد را قبل از اینکه بر روی گزینه ارسال کلیک کنند، بررسی نکرده‌اند، مشاهده کنید. یک کاربر ردیت به نام Mpaler به طور تصادفی 15 هزار دلار استیبل کوین DAI را به آدرس قرارداد توکن ارسال کرد.

طبق پست‌هایی که او در ردیت به اشتراک گذاشته بود، این کاربر قصد داشت کوین‌های خود را به کیف پول متامسک ارسال کند و این اشتباه انسانی بود که منجر به از دست رفتن 15 هزار دلار شد. باوجود ضرر سنگینی که مپالر متحمل شد، او کل شبکه را بازخواست نکرد و اظهار داشت که این شبکه برای محافظت از کاربران در برابر این نوع خطاها باید یک مکانیسم حرفه‌ای معرفی کند.

در حادثه‌ای دیگر، یک سرمایه گذار بی نام، حدود 1 میلیون دلار تتر به قرارداد توکن امور مالی Swerve در سپتامبر 2020 ارسال کرد که این حادثه سروصدای زیادی در رسانه‌های اجتماعی به پا کرد و بسیاری از کاربران شک داشتند که آیا این کاربر واقعاً 1 میلیون دلار تتر اشتباهی ارسال کرده است یا خیر!

اینجا بود که پائولو آرویینو، مدیرعامل Bitfinex و تتر وارد ماجرا شد و به کاربر توییت کرد: “اگر تتر ERC-20 در یک آدرس گیر کرده باشد، ما تلاش می‌کنیم تا آن را بازیابی کنیم و اما برای اطمینان، لطفاً با پشتیبانی مشتری ما تماس بگیرید و ما نهایت تلاش خود را انجام می‌دهیم.” که این اقدام ستایش و مخالفت‌هایی به همراه داشت.

اگر می‌دانید که ارز دیجیتال خود را برای همیشه از دست داده‌اید، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید ضررهای خود را جبران کنید و تا حدی خودتان آرام کنید. در برخی مناطق جهان، این ضررها به عنوان ضرر تلفات در مالیات تلقی می‌شوند و اگرچه این پتانسیل، راه را برای بازگشت ارز دیجیتال شما فراهم نمی‌کند، اما هنوز هم می‌تواند بخشی از ضرر بزرگ شما را جبران کند.

بیت کوین پس از معامله به کجا می‌رود؟

در بلاک چین، هر معامله‌ای که انجام می‌دهید، ابتدا رمزارز مورد نظر قبل از اینکه توسط ماینرها تأیید شود، وارد Mempool می‌شود و با افزایش شدید فعالیت در شبکه، ممکن است بسیاری از معاملات در Mempool جمع شوند و این بدان معناست که معامله شما برای تأیید نیاز به زمان بیشتری دارد.

در برخی موارد ممکن است پارامترهای معامله به درستی وارد شده باشند، اما گیرنده پیدا نشود که در این صورت دارایی طی یک یا دو روز  به کیف پول شما باز می‌گردد و سپس شما می‌توانید معامله را دوباره از سر بگیرید.

از ارز دیجیتال خود محافظت کنید. اگر بیت کوین به آدرس کیف پول اشتباهی ارسال گردد چه می شود؟

تمامی درس عبرتی که می‌توانید از این داستان‌ها بگیرید، این است که هنگام ارسال رمزارز خود باید بسیار مراقب باشید؛ زیرا بیشتر بلاک‌چین‌ها گزینه بازپرداخت را ارائه نمی‌دهند. به همین ترتیب، شما باید قبل از ارسال کامل، آدرس را تأیید کنید و اگر این‌گونه عمل نکنید، متحمل ضرر و زیان‌های زیادی در آینده خواهید شد.

سؤالات متداول

اگر بیت کوین را به آدرس اشتباهی بفرستم، چه می‌شود؟

مهم است بدانید که تمامی معاملات بیت کوین غیرقابل‌برگشت است، بنابراین؛ هیچ راهی برای معکوس کردن معامله‌ای از که قبلاً انجام شده است، وجود ندارد.

به‌عنوان‌مثال؛ پلتفرم Bitcoin.com هیچ کنترلی بر معاملاتی که در بلاک چین بیت کوین انجام می‌شود، ندارد؛ زیرا به هیچ کلید خصوصی دسترسی ندارد و هیچ نظارتی بر دارایی ذخیره شده در کیف پول یا ارسال شده وجود ندارد.

آیا امکان لغو یا برگشت معامله وجود دارد؟

خیر. امکان لغو یا برگشت معامله‌ای وجود ندارد. البته وجود دارند کاربران حرفه‌ای ارزهای دیجیتال که نتوانستند جزئیات معامله خود را دو بار بررسی کنند و به طور تصادفی دارایی خود را به آدرس کیف پول اشتباه ارسال کردند و این باعث تأسف است که معاملات ارز دیجیتال در شبکه‌های بیت کوین کش، اتریوم و بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده باشند که غیر قابل برگشت و غیرقابل‌کنترل باشند. پس همیشه، قبل از کلیک بر روی گزینه ارسال، جزئیات را بررسی کنید.

من دارایی خود را به آدرس کیف پول اشتباهی ارسال کرد، چگونه می‌توانم آنها را برگردانم؟

از آنجایی که معاملات ارزهای رمزنگاری شده غیرقابل‌برگشت است، نمی‌توان آنها را لغو کرد. در صورتی که دارایی خو را به اشتباه ارسال کردید، ممکن است مجبور به تماس با صاحب آدرس مقصد شوید و درخواست بازپرداخت دهید. اگر نمی‌دانید که آدرس مقصد متعلق به چه کسی است؛ هیچ راهی برای بازیابی وجوه وجود ندارد.

من مقداری بیت کوین کش به آدرس کیف پول اشتباهی ارسال کردم، چه کنم؟

اگر مقداری بیت کش را به اشتباه به آدرس بیت کوین (یا بالعکس) ارسال کرده‌اید، در اینجا سپرده زنجیره‌ای رخ داده است. معمولاً سپرده زنجیره‌ای زمانی اتفاق می‌افتد که توکن‌ها از یک بلاک چین به دیگری ارسال می‌شوند.

کیف پول یک توکن بلاک چین توانایی پشتیبانی از توکن‌های دیگر را ندارد و این بدان معناست که ارسال بیت کوین کش به کیف پول بیت کوین منجر به از دست دادن بیت کوین کش (یا بالعکس) می‌شود.

در کیف پول کوین بیس، اگر بیت کوین به آدرس کیف پول اشتباهی ارسال گردد چه می شود؟

از آنجایی که کاربران کوین بیس کنترل کاملی بر روی ارزهای دیجیتال خود دارند، این بدان معناست که این صرافی قادر به بازیابی وجوه ارسال یا دریافت شده ندارد و تاکید می‌شود که قبل از ارسال یا دریافت ارز دیجیتال از طریق کیف پول، آدرس‌ها به خوبی بررسی کنید.

منبع cryptoadventure.com ؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا