آلت‌کوین‌هاآموزشبیت‌کوین

آیا یک آدرس کیف پول برای بیت کوین و اتریوم (هم‌زمان) قابل‌استفاده است؟

در این پست قصد داریم تا اطلاعاتی درباره انواع فرمت‌های آدرس رمزنگاری شده و بهترین روش‌ها برای استفاده از آنها به شما ارائه دهیم.

آیا یک آدرس کیف پول برای بیت کوین و اتریوم (هم‌زمان) قابل‌استفاده است؟

آیا این‌که یک آدرس کیف پول برای بیت‌ کوین و اتریوم (هم‌زمان) قابل‌استفاده است یا نه؟ یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که امروزه کاربران به دنبال جواب آن هستند.

ارزهای دیجیتال که معمولاً به‌عنوان آدرس‌های عمومی ارزهای رمزنگاری شده شناخته می‌شوند، مقاصدی هستند که نشان‌دهنده ارسال و دریافت وجوه در یک بلاک‌چین هستند. در این پست قصد داریم تا اطلاعاتی درباره انواع فرمت‌های آدرس رمزنگاری شده و بهترین روش‌ها برای استفاده از آنها به شما ارائه دهیم.

نحوه عملکرد آدرس کیف پول ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین و اتریوم، همزمان چگونه است؟

رمزنگاری که پشت کلیدهای عمومی نهفته است، از ایجاد آدرس‌های رمزنگاری جدید پشتیبانی می‌کند و این در حالی است که ریاضیات این کلیدها بسیار پیچیده است. معمولاً هر زمانی که برای ایجاد یک آدرس عمومی جدید از کیف پول ارز دیجیتال استفاده می‌کنید، آن آدرس به یک کلید خصوصی متصل می‌شود.

ترکیباتی که در آدرس عمومی و کلید خصوصی به کار برده شده است، کاملاً منحصربه‌فرد است و یک کلید خصوصی شامل یک رمز عبور طولانی و با عملکردی رندوم است که حتی ابررایانه‌ها هم از حدس زدن آن ناتوان هستند.

کاربران کیف پول‌های غیر امانی، مسئول امنیت کلید خصوصی هستند. با کیف پول‌های امانی، شخص ثالث مسئولیت کلید خصوصی را بر عهده می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال؛ در صرافی‌های متمرکز، کاربران قادر خواهند بود که از یک رمز عبور خوانا برای دسترسی آسان‌تر و ایمن‌تر به وجوه استفاده کنند.

کاربران کیف پول‌های رمزنگاری شده امانی و غیر امانی برای دریافت ارزهای دیجیتال در بلاک‌چین به یک آدرس رمزنگاری شده منحصربه‌فرد نیاز دارند. اگر شما به‌عنوان یک کاربر از آدرس عمومی اشتباهی هنگام ارسال وجود و به طور تصادفی استفاده کنید یا به شخص دیگری آدرس اشتباهی بدهید، پس از اینکه تراکنش انجام شد، راهی برای بازیابی آسان وجوه در بلاک‌چین وجود ندارد. شاید این اتفاق برای افراد تازه‌کار و مبتدی ترسناک باشد، اما سریع به آن عادت می‌کنید.

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در آدرس کیف پول‌ها وجود دارد، عدم تشخیص تفاوت بین فرمت‌های مختلف آدرس رمزنگاری شده است. خوشبختانه سیستم‌هایی وجود دارند که این مشکل را برطرف کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال؛ ارسال بیت‌کوین به کیف پول اتریوم عملاً امکان‌پذیر نیست، اما چند سناریو وجود دارد که ممکن است منجر به وجوه غیر قابل بازیابی شود و به همین علت درک درست از فرمت آدرسی که قصد دارید از آن استفاده کنید، بسیار ضروری است.

bitcoin

رایج‌ترین فرمت‌های آدرس کیف پول ارزهای دیجیتال کدام‌اند؟

همه ما می‌دانیم که آدرس‌های کیف پول ارزهای دیجیتال به‌صورت کلید عمومی ایجاد می‌شوند، اما برای بلاک‌چین‌های مختلف، فرمت‌های آدرسی متنوعی وجود دارد. در ادامه قصد داریم شما را با چند فرمت درست کیف پول ارز دیجیتال آشنا کنیم.

بیت‌کوین:

بیت کوین در اصل با استفاده از کلید عمومی بیت‌کوین از تراکنش‌ها پشتیبانی می‌کرد و برای اینکه این محیط موردپسند کاربران باشد و امنیت بهتری ارائه دهد، شبکه به‌سرعت به آدرس‌های بیت کوین تغییر مکان داد. آدرس‌های بیت‌کوین بین 27 تا 34 کاراکتر الفبایی متغیر هستند که هرکدام با 1، 3 یا bc1 شروع می‌شوند.

البته کاراکتر ابتدایی در آدرس بیت‌کوین به نوع آدرس (Bech32, P2PKH, P2SH) بستگی دارد و همه این آدرس‌ها باهم تعامل دارند. به‌عنوان‌مثال؛ می‌توانید بیت‌کوینی که با آدرس 1 شروع می‌شود را به آدرسی که با 3 یا BC1 شروع می‌شود یا بالعکس ارسال کنید.

بیت کوین کش:

پس از این‌که بلاک‌چین بیت‌کوین کش به‌عنوان یک بلاک‌چین مجزا از بیت کوین جدا شد، آدرس‌های بیتکوین کش در ابتدا از فرمت‌های بیت‌کوین استفاده می‌کردند و این عامل سبب ایجاد یک معضل شد؛ زیرا گاهی اوقات کاربران بیت کوین کش را به طور تصادفی به آدرس بلاک چین بیت کوین (یا بالعکس) ارسال می‌کردند و در برخی موارد آنها نمی‌توانستند وجوه خود را بازیابی کنند.

سرانجام بیت کوین کش این مشکل را در سال 2018 حل کرد و فرمت جدیدی از آدرس کیف پول ایجاد کرد و امروزه می‌توان آدرس‌های بیت کوین کش را به‌راحتی با یک کاراکتر “q” مشاهده کرد. معمولا هر آدرس بیت کوین کش یک “آدرس قدیمی” دارد که همچنان می‌تواند برای ارسال وجوه در شبکه مورداستفاده قرار گیرد.

اتریوم:

تمامی آدرس‌های اتریوم دارای 40 کاراکتر هگزادسیمال هستند که با “0x” شروع می‌شوند و آدرس‌های قراردادهای هوشمند اتریوم نیز از این فرمت پیروی می‌کنند و از نظر بصری از آدرس کیف پول اتریوم قابل تشخیص نیستند و تفاوت اصلی که بین آنها وجود دارد، این است که هیچ کلید خصوصی مستقیماً با آدرس قرارداد هوشمند مرتبط نیست.

در نتیجه یک قرارداد هوشمند توانایی ارسال و دریافت یک توکن یا برنامه غیرمتمرکز (DApp) در شبکه اتریوم را ندارد. به همین منظور، راه‌حل‌هایی مانند سرویس نام اتریوم (ENS) و دامنه غیرقابل‌توقف برای ساده‌تر کردن آدرس‌های ارز دیجیتال و کاهش شانس ارسال وجوه به آدرس‌های اشتباه به شکل فرمت آدرس قابل خوانا برای انسان ارائه شده است تا ارسال وجوه به نام کاربری را تسهیل کند.

به‌عنوان‌مثال؛ ارسال “abraglobal.eth” آسان‌تر خواهد بود؛ زیرا این نام کاربری به‌راحتی قابل خوانا است. سپس این نام کاربری کوتاه با یک آدرس عمومی با فرمت طولانی که با “0x” شروع می‌شود، مرتبط می‌شود.

EOS:

در حالت کلی، ارسال تراکنش‌ها به آدرس‌های عمومی EOS متفاوت‌تر از اکثر بلاک‌چین‌ها عمل می‌کند. با EOS، هر آدرس 12 کاراکتری توسط کاربر انتخاب می‌شود و تنها استثنایی که اینجا وجود دارد، حساب پریمیوم برخی کاربران است که آدرس‌هایی کمتر از 12 کاراکتر را پشتیبانی می‌کنند.

تفاوت دیگر این است که ارسال به آدرس کیف پول عمومی در سایر بلاک‌چین‌ها کافی است. بااین‌حال؛ در هنگام انجام تراکنش‌های EOS، به یک یادداشت به‌عنوان نوعی برچسب مقصد یا شناسه نیاز است. به‌عنوان‌مثال؛ حذف یا استفاده از یک یادداشت نادرست می‌تواند باعث تأخیر یا ازدست‌دادن وجوه در هنگام ارسال آنها به صرافی‌های متمرکز شود.

آوالانچ:

آدرس کیف پول آوالانچ از فرمت آدرس‌دهی Bech32 استفاده می‌کند و ممکن است هر ماشین مجازی (VM) طرح آدرس‌دهی خود را انتخاب کند. آوالانچ  C-Chain که از سیستم آدرس‌دهی ماشین مجازی اتریوم استفاده می‌کند، آدرس‌هایی دارد که با C شروع می‌شود.

آوالانچ X-Chain و P-Chain از یک آرایه 20 بایتی برای آدرس‌های خام استفاده می‌کنند که به ترتیب با “X” و “P” شروع می‌شوند. هر آدرس با “avax1”، صرف‌نظر از اولین کاراکتر، دنبال می‌شود تا مشخص شود که کاربران در حال ارسال دارایی در شبکه بلاک‌چین آوالانچ هستند.

bitcoin

بهترین روش‌های استفاده از آدرس کیف پول ارزهای دیجیتالی چون بیت‌کوین و اتریوم همزمان کدام‌اند؟

به‌منظور کاهش اشتباهات ناشی از ارسال وجوه به آدرس‌های نادرست، لازم است چند اقدام ساده را با هم مرور کنیم:

بررسی دوباره آدرس دریافتی

زمانی که شما یک آدرس را کپی/پیست می‌کنید، امکان اشتباه کمتری رخ می‌دهد، اما همیشه احتمال انتخاب آدرس اشتباهی وجود دارد و آخرین بررسی برای اطمینان از اینکه آدرس، همان آدرسی است که می‌خواهید استفاده کنید، به رفع این مشکل کمک می‌کند.

آزمایش یک تراکنش کوچک با آدرس موردنظر

اگر درباره انجام تراکنش‌ها روی یک بلاک‌چین نگران هستید، می‌توانید یک تراکنش کوچک روی آدرس موردنظر امتحان کنید (البته با فرض اینکه هزینه‌های تراکنش در شبکه بلاک‌چین انتخابی شما حداقل باشد). این اقدام حتی برای افرادی که سال‌ها تجربه کار در بازار رمزارز را دارند و قصد دارند اولین تراکنش خود را روی یک بلاک‌چین جدید ارسال کنند و یا به دنبال ارسال مقدار زیاد دارایی در روزهای بعدی هستند، بسیار رایج است.

شناسایی محدودیت‌ها و استثناهای آدرس

زمانی که شما از فرمت آدرس صحیح استفاده می کنید، این بدان معنا نیست که امکان رخ دادن هیچ اشتباه دیگری وجود نداشته باشد. به‌عنوان‌مثال؛ بسیاری از صرافی‌ها، آدرس‌هایی را ارائه می‌دهند که برای اتریوم با “0x” و همچنین توکن ERC-20 شروع می‌شوند که برای کیف پول‌های غیر امانی، استفاده از یک آدرس برای اتریوم و هر توکن ERC-20 خوب است.

بااین حال، ممکن است صرافی های متمرکزی که شما با آنها کار می کنید، محدودیت هایی داشته باشد که در آن فقط می توانید اتریوم را به یک آدرس ارسال کنید. هر توکن ERC-20 (یعنیCOMP یا USDC) ممکن است آدرس COMP یا USDC منحصربه‌فرد خود را داشته باشد و این به آن معناست که آدرس‌ها در همه پلتفرم ها همیشه یکسان عمل نمی‌کنند.

همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، برخی از شبکه‌ها مانند EOS از کاربرانی که رمزارز ارسال می‌کنند، می‌خواهد که که علاوه بر داشتن یک آدرس عمومی، یک یادداشت (برچسب مقصد/شناسه) نیز درج کنند و شاید فکر کنید که این مرحله اضافی است، اما لازم است بدانید که این اقدام برای اطمینان از اینکه گیرنده موردنظر قادر به دریافت تراکنش است یا خیر، بسیار ضروری است.

شاید به این نتیجه رسیده باشید که آدرس کیف پول ارزهای دیجیتال موضوعی پیچیده و گیج‌کننده باشد، اما نگران هیچ‌چیز نباشید، زیرا شما می‌توانید به‌تدریج فرمت‌های مختلف آدرس ها را یاد بگیرید و تنها نکته‌ای که در اینجا مهم است این است که باید بدانید این آدرس‌ها در کاراکتر، اعداد و طول کاملا با یکدیگر متفاوت هستند.

در ادامه برای شما دو مثال از آدرس کیف پول بیت‌کوین و اتریوم آماده کرده‌ایم:

Bitcoin: 1GjDMGrvdw15uTRbBQNA2ExCxL8GepkM32

Ethereum: 0xf253fc2ca37c078436d07fb75e5a76a649892172

غالباً، آدرس کیف پول ارزهای دیجیتال نسبت به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند؛ بنابراین؛ باید دقت کنید که در هنگام ارسال یا دریافت کوین، همه کاراکترها صحیح باشند. ازاین‌رو ما شدیداً توصیه می‌کنیم هر بار که آدرس کیف پول را وارد می‌کنید، کپی و پیست (جای‌گذاری) کنید تا مطمئن شوید که کاراکترها و موارد دیگر مطابقت دارند.

به‌خاطر داشته باشید که تراکنش‌های رمزنگاری شده قابل برگشت و بازیابی نیستند؛ بنابراین اگر آدرسی را وارد کنید که متعلق به شما نیست، هیچ‌کس نمی‌تواند کوین‌های ارسال شده به آدرس اشتباه را بازیابی کند. البته لازم است بدانید که تایپ دستی آدرس کیف پول ارزهای دیجیتال نیز احتمال خطا را افزایش می‌دهد.

bitcoin

چگونه اتریوم دریافت کنم؟

برای دریافت اتریوم در کیف پول bitcoin.com، کافی است آدرس اتریوم خود را به فرستنده ارائه دهید. شما می‌توانید آدرس خود را در کلیپ بورد کپی کنید و آن را از طریق ایمیل، برنامه پیام‌رسانی، پیامک و غیره در اختیار فرستنده قرار دهید. اگر نمی‌دانید که آدرس اتریوم شما چیست، در ادامه به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم:

وارد حساب کاربری دارایی‌های دیجیتال خود شوید و روی کیف پولی که می‌خواهید، کلیک کنید و سپس روی نماد دریافت یا “receive” کلیک کنید.

حالا روی نماد کلیپ بورد کلیک کنید تا آدرس به طور خودکار کپی شود، سپس آدرس کپی شده را در اختیار فرستنده قرار دهید (از طریق ایمیل یا هر پیام‌رسان دیگر).

از طرف دیگر، فرستنده می‌تواند کد QR نمایش‌داده‌شده در برنامه کیف پول Bitcoin.com شما را اسکن کند. با انجام این کار، آدرس شما به‌صورت خودکار در قسمت ارسال فرستنده تکمیل می‌شود.

چگونه بفهمم که کدام آدرس کیف پول اتریوم را باید ارائه دهم؟

در واقع کیف پول Bitcoin.com از چندین کیف پول تشکیل شده است و این بدان معناست که شما یک کیف پول بیت‌کوین، یک کیف پول بیت کوین کش و یک کیف پول اتریوم در اختیار دارید و هرکدام از این کیف پول‌ها، آدرس منحصربه‌فرد خود را دارد؛ بنابراین زمانی که می‌خواهید اتریوم دریافت کنید، باید آدرس کیف پول اتریوم خود را به فرستنده ارسال کنید.

علاوه‌بر‌ این؛ برای هر دارایی دیجیتال، می‌توانید هر تعداد کیف پول که می‌خواهید، بسازید و این امر می‌تواند به سازماندهی و مرتب‌سازی دارایی‌های رمزنگاری شما  کمک کند. به‌عنوان‌مثال می‌توانید یک کیف پول اتریوم به نام “My ETH Savings”  و کیف پول دیگری به نام “My ETH Trading Wallet” بسازید.

در همین حال، ممکن است کیف پول اتریوم شما دارای چندین دارایی دیجیتال متفاوت باشد و این به دلیل وجود دارایی‌ها یا توکن‌های مختلف در شبکه اتریوم است. معمولاً این توکن‌ها به‌عنوان توکن‌های ERC-20 شناخته می‌شوند و به‌عنوان‌مثال؛ ممکن است شما دارای توکن‌های تتر (USDT) که بر بستر بلاک‌چین اتریوم وجود دارند، باشید.

جمع بندی:

آدرس کیف پول ارزهای دیجیتال شامل چند کاراکتر، اعداد و موارد دیگر هستند که به شما کمک می کنند تا دارایی های خود را به راحتی برای دیگران ارسال و یا حتی دریافت کنید. در هنگام استفاده از آدرس کیف پول ارزهای دیجیتالی چون بیت‌کوین و اتریوم همزمان باید به نکاتی توجه داشته باشید که در صورت رعایت نکردن آن‌ها، ممکن است دارایی خود را از دست دهید. معمولا هر ارز رمزنگاری شده‌ای، آدرس منحصر به‌فرد خود را دارد و شما نمی‌توانید برای انجام هر تراکنشی از هر آدرسی که دوست دارید، استفاده کنید.

ساده‌ترین راه برای یافتن آدرس آدرس کیف پول ارزهای دیجیتالی چون بیت‌کوین و اتریوم همزمان، مراجعه به‌حساب کاربری دارایی‌های دیجیتال خود، چه در کیف پول‌های رمزنگاری شده، چه در صرافی‌های متمرکز است.

اگر به‌دنبال گزینه‌های ایمن برای نگهداری، مبادله و در نهایت سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال هستید، صرافی ارز دیجیتال فینوپیا با قابلیت‌های متنوعی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، کلیه موانع احتمالی را برای دریافت و پرداخت ارزهای دیجیتال از مقابل کاربران حذف کرده است.

منبع cryptoadventure.com ؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا