آموزشسرمایه‌گذاری

10 نمونه از ارزهای دیجیتال برتر و نکاتی قبل از سرمایه گذاری

برای شروع باید بگوییم که هر دوی آنها ارز دیجیتال به نام خود را دارند و کوین آنها در میان بازار روبه‌رشد ارزهای دیجیتال، توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است. اما ارزهای رمزنگاری شده معتبرتر مانند بیت‌کوین و اتریوم سابقه تصاعدی در نگهداری و افزایش ارزش در طول زمان دارند.

 نمونه ارزهای دیجیتال برتر و نکاتی قبل از سرمایه گذاری

نمونه  ارزهای دیجیتال برتر و نکاتی قبل از سرمایه گذاری از مهمترین مسائلی است که باید در بازار ارزهای دیچیتال مارکتینگ به آن توجه کنید.

نکته مشترک ولادیمیر پوتین و برگر کینگ چیست؟

برای شروع باید بگوییم که هر دوی آنها ارز دیجیتال به نام خود را دارند و کوین آنها در میان بازار روبه‌رشد ارزهای دیجیتال، توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است. اما ارزهای رمزنگاری شده معتبرتر مانند بیت‌کوین و اتریوم سابقه تصاعدی در نگهداری و افزایش ارزش در طول زمان دارند.

اگرچه افت اخیر، بازار را به‌هم‌ریخته است، اما رمزارزهای کمتر شناخته‌شده بسیار بیشتر می‌شوند و برخی از کوین‌ها مانند کوین پوتین و برگر کینگ بیشتر به دلیل پوچی، جلب‌توجه کرده‌اند تا پتانسیل آن‌ها به‌عنوان یک رمزارز معتبر برای سرمایه‌گذاری!

ویژگی‌های نمونه ارزهای دیجیتال برتر، نشان می‌دهد که چقدر می‌تواند منحصربه‌فرد باشد.

ما در این مقاله به موضوعات زیر می‌پردازیم:

 • محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال
 • امور مالی غیرمتمرکز
 • طلای دیجیتال
 • پول نقد دیجیتال یا پول اینترنتی
 • بسترهای نرم‌افزاری
 • استیبل کوین یا ارز فیات دیجیتال
 • میم کوین‌ها و دیگر ارزهای دیجیتال عجیب‌وغریب

مایک یوهلین، بنیان‌گذار و برنامه‌ریز مالی مشاوران WealthU که به‌طور مرتب با مشتریانش درباره سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال صحبت می‌کند، توضیح می‌دهد: “همه ارزهای دیجیتال ابزارهای مختلف  بنیان‌گذاران مختلفی دارند که دیدگاه‌های متفاوتی برای اینکه آن رمزارز به کجا می‌رود، دارند.”

Top digital currencies

محبوب‌ترین  نمونه ارزهای دیجیتال برتر کدام‌اند؟

در دنیای بلاک‌چین، هزاران ارز دیجیتال وجود دارد که اکثر آن‌ها ارزش بسیار کم و پتانسیل نامشخصی دارند و بسیاری از مشاوران به تریدرها و سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنند که به بیت‌کوین و اتریوم پایبند باشند و رمزارزهای کوچک‌تر را به آن‌ها منتقل کنند.

یک پایگاه خبری پیشرو در زمینه ارزهای دیجیتال به نام CoinDesk،، اخیراً فهرستی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتالی که در حال حاضر در بازار معاملاتی وجود دارد را منتشر کرده است. در این فهرست، دارایی‌ها و شبکه‌های نمونه ارزهای دیجیتال برتر با رایج‌ترین نامشان ذکرشده‌اند.

به‌عنوان‌مثال نام بیت‌کوین هم برای شبکه و هم برای بلاک‌چین به‌طور مشابه استفاده‌شده است. اما سایر رمزارزها مانند اتریوم، برای شبکه بلاک‌چین گسترده‌تر نام‌گذاری شده است، اما توکن بومی آن نام متفاوتی (اتر) دارد.

به‌روزرسانی این فهرست هر سه ماه یک‌بار رخ می‌دهد و رمزارزها بر اساس حجم معاملات و سایر داده‌های صرافی‌های ارز دیجیتال شخص ثالث، یعنی بازارهایی مثل صرافی ارز دیجیتال فینوپیا که کاربران می‌تواند ارزهای دیجیتال مختلف بخرند و بفروشند، رتبه‌بندی می‌شوند.

محبوب‌ترین نمونه رمزارزهای برتر کدام‌اند؟

 1. بیت‌کوین (Bitcoin)

بیت‌کوین باوجود نوسانات زیاد در طول تاریخ، به‌عنوان اولین، محبوب‌ترین و باارزش‌ترین ارز دیجیتال شناخته می‌شود که در ابتدا برای استفاده به‌عنوان یک سیستم پرداخت دیجیتال ایجاد شد، اما برخی کارشناسان بر این باورند که این رمزارز هنوز آن‌قدر فرار است که نمی‌توان در تمامی زمینه‌ها برای پرداخت استفاده کرد.

 1. اتریوم (Ethereum)

اتریوم یک بلاک‌چین منبع‌باز است که توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌راحتی برنامه‌ها و سایر ارزهای دیجیتال را بر اساس آن بسازند. همچنین این رمزارز، پس از بیت‌کوین به‌عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ شناخته می‌شود. ارزش اتریوم از زمان ایجاد آن در سال 2013 با افزایش قابل‌توجهی روبرو شده است.

 1. ریپل (Ripple)

این ارز دیجیتال برای شبکه پرداخت دیجیتال مورداستفاده قرار می‌گیرد و خود را به‌عنوان راهی سریع‌تر و کارآمد برای تقویت پرداخت‌های جهانی معرفی می‌کند. توکن بومی ریپل (XRP) امکان توسعه شخص ثالث را برای سایر کاربردهای ریپل فراهم می‌کند.

 1. تتر (Tether)

تتر (USDT) یک استیبل کوین و یکی از اولین ارزهای دیجیتال است که ارزش خود را به یک ارز فیات، دلار آمریکا، گره زد و ازنظر ارزش بازار به‌عنوان بزرگ‌ترین استیبل کوین شناخته می‌شود.

 1. کاردانو (Cardano)

کاردانو از فناوری به نام Ouroboros استفاده می‌کند که یک پروتکل بلاک‌چین مورد بازبینی همتا است که با استفاده از این ویژگی، خود را به‌عنوان راهی امن‌تر و مقیاس‌پذیرتر برای حفظ تمرکززدایی توصیف می‌کند.

 1. پولکادات (Polkadot)

پولکادات این اجازه را به بلاک‌چین‌های مختلف می‌دهد تا اطلاعات و تراکنش‌ها را با یکدیگر تبادل کنند و وب‌سایت آن، امنیت داده‌ها، هویت و کنترل کاربران را در اختیار دارد.

 1. استلار (Stellar)

توکن بومی استلار، لومن (XLM) است که به‌عنوان یک شبکه باز برای ذخیره و جابه‌جایی پول طراحی‌شده است که این ویژگی به افراد این امکان را می‌دهد تا پول دیجیتال ایجاد، ارسال و معامله کنند. این ویژگی برای فروش و مبادله تمامی پول‌های دیجیتال طراحی‌شده است، نه فقط ارز دیجیتال مرتبط با خود استلار!

البته برای اینکه تراکنش‌ها را انجام دهید، باید مقداری لومن داشته باشید.

 1. کوین USD

کوین USD  یا USDC خود را به‌عنوان “دلار دیجیتال جهان” توصیف می‌کند. USDC توسط یک شرکت مالی به نام Circle ایجادشده است و نتیجه اقدامات Baidu، Goldman Sachs، IDG Capital و غیره است. کوین USD به دلار آمریکا گره‌خورده است که این امر سبب می‌شود که قیمت آن بسیار پایدارتر از سایر ارزهای دیجیتال باشد.

این ثبات قیمتی به پرداخت‌های دیجیتال کمک می‌کند، درحالی‌که سایر ارزهای دیجیتال پتانسیل بیشتری برای سرمایه‌گذاری دارند. (البته خطر از دست ‌دادن سرمایه در سایر ارزهای دیجیتال پر نوسان نیز وجود دارد.)

 1. دوج کوین (Dogecoin)

دوج کوین در ابتدا به عنوانمیم کوین یا ارز دیجیتال تقلیدی ساخته شد، اما این ویژگی مانع از رشد آن در اوایل تابستان 2021 نشد. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، روی دوج کوین بسیار تاکید کرده است و خبرهایی که وی درباره سرمایه‌گذاری بر روی اینمیم کوین پخش می‌کند، تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت آن داشته است.

 

 • چین لینک (Chainlink)

چین لینک از “داده‌های دنیای واقعی و محاسبات خارج از زنجیره در عین حفظ امنیت و قابلیت اطمینان” استفاده می‌کند و این نکته‌ای است که وب‌سایت چین لینک منتشر کرده است.

دی‌فای (DeFi)

امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

امور مالی غیرمتمرکز، همان‌گونه که از اسمش پیداست، به فعالیت‌های مالی بدون دخالت بانک‌های سنتی مربوط است. در امور مالی غیرمتمرکز، بانک‌های سنتی بر هیچ‌گونه فعالیتی مانند وام‌دهی، بیمه، سرمایه‌گذاری و حتی استفاده از کارت اعتباری دخالت ندارد.

اولی لیچ، نویسنده CoinDesk، می‌گوید: “همه این فعالیت‌ها مبتنی بر امور مالی سنتی هستند و اکنون مردم می‌توانند تمامی این فعالیت‌ها را با استفاده از امور مالی غیرمتمرکز و با روشی کاملاً مستقل انجام دهند.”

همان‌گونه که فناوری‌های هوشمند به‌طور فزاینده‌ای به خانه‌های مردم نفوذ پیدا کرده است، پس ارزهای دیجیتال پتانسیل خودکارسازی و دیجیتالی کردن بیشتر جنبه‌های سیستم مالی را دارند.

ممکن است بسیاری از آمریکایی، این جذابیت سیستم مالی که خارج از کنترل دولت عمل می‌کند را درک نکنند. راجا آلیا گادیاز، اقتصاددان اصلی و ارشد گروه استراتژی سرمایه‌گذاری ونگارد، توضیح می‌دهد که این امر در کشورهایی که ثبات مالی کمتری دارند، متفاوت‌تر است.

اگر ارزهای رمزنگاری شده به اندازه پول ملی خاص، ثبات بیشتری داشته باشد، معاملات امن‌تر و پایدارتر خواهند بود. ارزهای دیجیتال مختلف می‌توانند درست مانند انواع مختلفی از حساب‌ها و ابزارها در امور مالی متعارف (از حساب‌های پس‌انداز گرفته تا حساب‌های سرمایه‌گذاری گرفته و کارت‌های اعتباری) که برای مقاصد مختلف استفاده می‌شوند، کاربردهای منحصربه‌فردی در سیستم مالی غیرمتمرکز در حال ظهور داشته باشند.

لیچ توضیح می‌دهد که به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید با استفاده از دیفای و ارزهای دیجیتال، به جای رفتن به بانک برای گرفتن وام، به یک برنامه غیرمتمرکز که تحت مالکیت یا اداره شخص خاصی نیست، مراجعه کنید.

در امور مالی متمرکز، افرادی که در بانک‌ها کار می‌کنند، نقش مهمی در پردازش، بررسی و تأیید وام‌ها دارند و این در حالی است که در دیفای، وام گرفتن به شکل رمزارز می‌تواند از طریق برنامه‌ای در شبکه‌ای مانند اتریوم با الگوریتم پردازش آن اجرا شود. البته وام‌گیرنده باید، مقداری از آن را به‌عنوان وثیقه قرار دهد که با بازپرداخت وام، آن را بدون بهره پس می‌گیرد.

لیچ می‌گوید: «کد به‌طور مستقل و با استفاده از قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود؛ بنابراین زمانی که توسعه‌دهندگان داده‌ها را منتشر می‌کنند، تقریباً همه‌چیز به‌طور خودکار اجرا می‌شود و هیچ‌گونه واسطه‌ای وجود ندارد.»

وب‌سایت اتریوم با انتشار نمودار مقایسه‌ای، تضاد امور مالی غیرمتمرکز و امور مالی سنتی را نشان می‌دهد. البته در کنار تمامی تفاوت‌هایی که در اینجا وجود دارد، باید این نکته را در نظر داشته باشیم که سیستم مالی سنتی برای خدمت به منافع مشتریان عادی تنظیم می‌شود و این در حالی است عمده ارزهای دیجیتال و امور دیفای تنظیم‌نشده‌اند و تنها توسط سازندگان آن تحت نظارت هستند.

در اینجا بحث بیمه نیز وجود دارد. پولی که شما در بانک قرار می‌دهید، بیمه می‌شود، اما این امر در ارزهای دیجیتال صدق نمی‌کند. بااین‌وجود، برخی از صرافی‌ها این بیمه را ارائه می‌دهند و برخی دیگر خیر!

به همین علت برای صرافی‌هایی که این بیمه را ارائه نمی‌دهند، هیچی تضمینی در بازپرداخت وجه شما در صورت هک یا کلاهبرداری وجود ندارد. در ادامه مقاله قصد داریم شمارا با برخی از دسته بنده‌های گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال که تمایل به سازمان‌دهی بازار دارند، آشنا کنیم.

 

طلای دیجیتال

طلای دیجیتال به ارز دیجیتالی گفته می‌شود که ازنظر توانایی ذخیره و افزایش ارزش با طلای واقعی قابل‌مقایسه است و این طلای دیجیتال مانند طلای فیزیکی محدودیت عرضه دارد. گالن مور، مدیر داده‌ها و شاخص‌ها می‌گوید: “مردم طلا را نه به این دلیل می‌خرند که انتظار دارند بتوانند به فروشگاه بروند و آن را خرج کنند، بلکه به این دلیل می‌خرند که انتظار دارند ارزش خود را حفظ کند و احتمالاً در طول زمان ارزش آن افزایش یابد.”

پول نقد دیجیتال یا پول اینترنت

پول اینترنت، همان‌گونه که از نامش پیداست، همان پولی است که شما برای خرید وسایل از طریق اینترنت استفاده می‌کنید. بیت‌کوین در ابتدا به‌عنوان پول نقد شناخته می‌شد، اما بعدها گمانه‌زنی‌ها منجر به ایجاد رمزارز دیگر، بیت‌کوین کش، شد؛ زیرا قیمت بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز مناسب بسیار بی‌ثبات بود.

گالن مور ادامه می‌دهد: «درباره آینده بیت‌کوین بحث بزرگی وجود داشت. آیا بیت کوین طلا بود یا پول نقد دیجیتال؟ و سرانجام افرادی که می‌خواستند بیت‌کوین بیشتر شبیه به طلا شود، برنده شدند و این نقطه عطفی بود برای بیت‌کوین تا به‌عنوان طلای دیجیتال شناخته شود.»

اما گروهی دیگر از افراد که می‌خواستند بیت کوین در اینترنت باقی بماند و با انجام فورک، بیت کوین کش را خلق کردند. شبکه بیت کوین کش به پرداخت های دیجیتال (با پردازش سریع‌تر و هزینه‌های پایین‌تر) اختصاص‌یافته است. اگرچه بیت کوین کش باهدف انجام معاملات طراحی شد، اما قیمت آن هنوز بی‌ثبات است و شاید بهترین گزینه شما برای انجام یا دریافت تراکنش نباشد.

بسترهای نرم‌افزاری

اتریوم یکی از انواع رمزارزها است که شبکه آن یک محیط رمزنگاری قابل‌برنامه‌ریزی را برای توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد. اتریوم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا Dappهایی مشابه چگونگی دانلود و استفاده از تلفن‌های شخص ثالث، ایجاد کنند.

سرمایه‌گذاران می‌توانند اتریوم را مانند بیت‌کوین خریداری کنند، به امید اینکه روزی ارزش آن افزایش قابل‌توجهی تجربه کند. شبکه قابل‌برنامه‌ریزی اتریوم امکان استفاده‌های دیگر و قابل تنظیم را فراهم می‌کند. به‌عنوان‌مثال، ساخت NFTها توجه مردم را در سال 2021 به خود جلب کرد. NFT یا توکن‌های غیر قابل معاوضه، به دارایی‌های دیجیتالی گفته می‌شود که مبتنی بر اتریوم هستند و بر اساس عرضه و تقاضا در شبکه اتریوم ارزش دارند.

استیبل کوین یا ارز فیات دیجیتال

معمولاً استیبل کوین‌ها ارزش خود را به برخی ارزهای دیگر یا کالاها گره می‌زنند. مور می‌گوید، یک فیات دیجیتال نشان‌دهنده ارز فیات تحت حمایت دولت است و یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌هایی که می‌توانیم به شما معرفی کنیم، تتر است که ارزش آن به دلار آمریکا گره‌خورده است.

تتر، شما قادر می‌سازد تا یک ارز مانند پول نقد داشته باشید که ارزش آن همیشه 1 دلار است. زمانی یک فیات دیجیتال مانند تتر مفید واقع می‌شود که شما بخواهید دارایی‌های خود را به‌سرعت در یک معامله رمزنگاری شده مبادله کنید. به‌عنوان‌مثال؛ زمانی که متوجه شدید دارایی‌های شما در کوین‌های کوچک‌تر و غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر در حال سقوط است؛ ممکن است پول خود را در یک استیبل کوین مانند تتر قرار دهید و پس از بهبود بازار، دوباره خریداری نمایید. به همین علت؛ مور بر این باور است که استیبل کوین‌ها سبب می‌شوند که معاملات بهتر جریان یابند.

میم کوین‌ها و دیگر ارزهای دیجیتال عجیب و غریب

ما در این مقاله به بررسی نمونه ارزهای دیجیتال برتر پرداختیم.

در دنیای ارزهای دیجیتال هزاران رمزارز وجود دارد که بسیاری از آن‌ها ارزش قابل‌توجهی ندارند. کارشناسان توصیه می‌کنند که اگر قصد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، به گزینه‌های شناخته‌شده‌تر مانند بیت‌کوین و اتریوم توجه کنید.

همان‌طور که قبلاً ذکر کردیم، کوین‌های پوتین و کینگ برگر جز این دسته از رمزها قرار می‌گیرند. اما یکی دیگر از میم کوین‌هایی که به شهر رسید، دوج کوین است. بااین‌وجود هنوز هم شاهد بی‌ثباتی این میم کوین هستیم.

فرقی نمی‎کند قصد خرید بیت‎کوین را داشته باشید که یکی از پرطرفدارترین ارزهای دیجیتال است یا اینکه هوس کرده باشید تا بخت خود را با سرمایه‎گذاری در بازار ارزهای دیجیتال عجیب و غریبی مثل میم کوین امتحان کنید، در هر صورت صرافی ارز دیجیتال فینوپیا همان بستر امن و در دسترسی است که با ثبت‌نام در آن به بازار متنوع تمامی رمزارزها دسترسی خواهید داشت.

منبع time.com ؛

 

 

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا