آموزش

کیف پول لِجر نانو اِس (Ledger Nano S)

شروع کار و عادت کردن به کیف پول لجر نانو اس ممکن است برای افراد تازه‌کار کمی چالش برانگیز باشد. در نتیجه ما در این مقاله به آموزش راه‌اندازیِ کیف پول لجر نانو اس خواهیم پرداخت.

کیف پول لِجر  Ledger Nano S

کیف پول لِجر Ledger Nano S

این روزها بیشتر به جای آنکه از کیف‌ پول‌های چرم و جیبی بشنویم از کیف پول‎های سخت‎ افزاری مثل کیف پول لجر می‎شنویم. اما داستان این کیف پول‌های سخت‌افزاری چیست؟ کیف پول‌های سخت‌افزاری یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت ایمن کلیدهای خصوصی شما هستند. و با توجه به اهمیت روزافزون رمز ارزها به خصوص بیت‌کوین، سرمایه‌گذاری مقداری پول به منظور خرید یک کیف پول سخت‌افزاری ایده بدی نخواهد بود.

شروع کار و عادت کردن به کیف پول لجر نانو اس ممکن است برای افراد تازه‌کار کمی چالش برانگیز باشد. در نتیجه ما در این مقاله به آموزش راه‌اندازیِ کیف پول لجر نانو اس خواهیم پرداخت.

لجر نانو اس محبوب‌ترین و در عین حال اساسی‌ترین کیف پول سخت‌افزاری موجود در بازار است. که این امر استفاده از آن را آسان‌تر و همچنین ارزان‌تر می‌کند.این کیف پول بعد از خرید ظرف 3 الی 4 روز کاری بدست شما خواهد رسید.

نکته: کیف پول لجر نانو اس را فقط از وب‌سایت رسمی آن خریداری کنید. از خرید آن از سایر پلتفرم‌های تجارت الکترونیک خودداری کنید.

کیف پول لِجر Ledger Nano S

شما کیف پول لجر نانو اس خود را در یک جعبه دریافت خواهید کرد. محتوای این جعبه شامل دستگاه، یک USB و چند کارت برای نوشتن کلمات بازیابی (backup phrase) شما است (این کارت‌ها باید خالی باشند و از قبل پر نشده باشند).

راه‌اندازی

دو راه برای راه‌اندازی این کیف پول وجود دارد:

 1. با درج کلمات بازیابی که از قبل آنها را در اختیار داشتید، کیف پول را بازیابی کنید.
 2. ساخت یک کیف پول جدید، با کلمات بازیابیِ جدید (عبارت یادآور یا mnemonic).

ابتدا به ساخت یک کیف پول جدید می‌پردازیم.

در کیف پول لجر نانو اس، از دکمه‌های کناری برای حرکت به چپ و راست استفاده می‌شود. و برای تایید باید این دو دکمه را همزمان با هم فشار دهید.

برای راه‌اندازی دستگاه شما فقط لازم است آن را با استفاده از USB ارائه شده به رایانه‌ی شخصی خود وصل کنید.

حال باید پیکربندیِ این دستگاه را به عنوان یک دستگاه جدید تنظیم کنیم.

ابتدا شما باید یک پین جدید وارد کنید. این پین برای دسترسی به دستگاه شما بسیار اهمیت دارد. بنابراین یک پین تصادفی و طولانی انتخاب کنید. همچنین حتما این پین را به خاطر بسپارید.

در مرحله بعد، دستگاه برای کیف پول جدید ما یک عبارت یادآور (کلمات بازیابی) ایجاد خواهد کرد. این عبارت مهم‌ترین مشخصه‌ی کیف پول شماست. این عبارت به خودی خود امکان دسترسی به وجوه شما را فراهم می‌کند.

چند نکته مهم که در رابطه با عبارت یادآور (Mnemonic Phrase) خود باید به یاد داشته باشید:

 • هرگز آن را با دیگران به اشتراک نگذارید.
 • هرگز آن را در یک فضای قابل دسترس، همانند یک کامپیوتر متصل به اینترنت، ذخیره نکنید.
 • آن را در جایی امن یادداشت کنید.
 • هرگز آن را دم دست قرار ندهید.

در صورتی که دستگاه شما از کار افتاد یا آن را گم کردید، از این عبارت می‌توانید برای بازیابی کیف پول خود در یک دستگاه دیگر استفاده کنید.

جعبه‌ی لجر نانو اس حاوی چند کارت است که می‌توانید کلمات بازیابی خود را روی آنها یادداشت کنید.

هنگامی که کلمات بازیابی خود را یادداشت کردید، دستگاه لجر نانو اس از شما می‌خواهد آن را تایید کنید. انجام این کار ممکن است کمی خسته‌کننده به نظر برسد، ولی هی، شما می‌خواهید پول‌های خود را روی این دستگاه ذخیره کنید پس این دستگاه باید ایمن باشد.

وقتی فرایند تایید کلمات بازیابی به پایان رسید، کیف پول لجر نانو اس شما آماده‌ی استفاده است.

کیف پول لِجر Ledger Nano S

نصب برنامه‌ها

برای استفاده از کیف پول لجر، باید برنامه‌های مربوط به رمز ارزها را روی این دستگاه نصب کنید. به عنوان مثال، برای ایجاد کیف پول بیت‌کوین باید برنامه‌ی دفتر کل بیت‌کوین را روی آن نصب کنید.

البته قبل از نصب هر برنامه‌ای روی این کیف پول، ابتدا باید برنامه‌ی مدیریت برنامه‌ی لجر (Ledger app manager) را دانلود کنید. این برنامه شما را قادر می‌سازد تا به راحتی برنامه‌های خود را در کیف لجر مدیریت کنید.

به عنوان مثال شما می‌توانید برنامه‌ی Ledger Live را برای مدیریت کیف پول خود دانلود و نصب کنید.

برنامه‌ی لجر لایو را راه‌اندازی و سپس گزینه‌ی Use an Initialized Device را انتخاب کنید.

هنگامی که این کار را انجام دادید، چند سوال از شما پرسیده می‌شود. برای تمام این سوالات، گزینه بله را انتخاب کنید. سپس بر روی دکمهCheck Now” ” قرار گرفته که در کنار “is your ledger device genuine ” کلیک کنید.

هنگامی که این کار را انجام دادید، از شما خواسته می‌شود که Ledger Nano S خود را متصل کرده و قفل آن را باز کنید. شما می‌توانید دستگاه خود را با کابل USB ارائه شده در جعبه، وصل کنید. پس از اتصال، با وارد کردن پینی که به تازگی برای آن گذاشته‌اید، قفل آن را باز کنید.

زمانی که پیام”Allow Ledger Manager ” برای شما آمد، آن را تایید کنید.

پس از انجام این کار، یک رمز عبور جدید بگذارید. این رمز عبور برای دسترسی به برنامه‌ی مدیریت لجر شما استفاده می‌شود. به بقیه سوالاتی که پرسیده می‌شود نیز پاسخ دهید.

و در آخر بر روی Open Ledger Live کلیک کنید و سپس برنامه‌ی مدیریت کیف پول را باز کنید.

در اینجا شما لیستی از برنامه‌های مربوط به رمز ارزهای مختلف را خواهید دید که باید روی کیف پول شما نصب شوند.

اکنون بر روی دکمه نصب، که به شکل کوینِ مربوط به هر رمز ارز در لیست قرار داده شده است، کلیک کنید تا برنامه‌ی رمز ارز موردنظر خود را نصب کنید.

هنگامی که نصب با موفقیت به پایان رسید، می‌توانید برنامه‌ی رمز ارز مورد نظر خود را در کیف پول لجر نانو اس مشاهده کنید. با فشردن هر دو دکمه‌ی دستگاه با هم می‌توانید وارد برنامه‌ی مورد نظر شوید.

اکنون شما می‌توانید از کیف پول لجر نانو اس خود برای ذخیره و خرجِ ایمن رمز ارز مورد نظر خود استفاده کنید. برای انجام این کار باید یک برنامه‌یِ کیف پول به طور مثال برای بیت‌کوین برنامه‌ی Ledger Wallet Bitcoin Chrome را روی دسکتاپ رایانه‌ی خود نصب کنید.

نحوه استفاده از برنامه‌ی لجر لایو (Ledger Live)

لجر لایو اپلیکیشنی است که شما می‌توانید آن را روی دسکتاپ یا تلفن همراه خود دانلود و نصب کنید. نرم افزار لجر لایو به شما این امکان را می‌دهد که به طور ایمن با کیف پول سخت‌افزاری لجر خود ارتباط برقرار کنید. لجر لایو را به عنوان پُلی که شما و کیف پول رمز ارز Ledger Nano S یا Ledger Nano X شما را به هم متصل می‌کند، در نظر بگیرید.

در ادامه ما به درک درستی از نرم‌افزار لجر لایو خواهید رسید. پس از خواندن ادامه‌ی این مطلب، متوجه خواهید شد که مدیریت کیف پول لجر نانو اس یا لجر نانو ایکس شما با استفاده از برنامه لجر لایو چه کار آسانی است.

لجر لایو (Ledger Live) چیست؟

همانطورکه بالاتر ذکر شد، لجر لایو یک اپلیکیشن دسکتاپ و موبایل است. اپلیکیشن لجر لایو توسط همان شرکت سازنده کیف پول سخت‌افزاری رمز لجر ساخته شده است. شما با استفاده از لجر لایو می‌توانید رمز ارزهای خود مانند بیت‌کوین را به کیف پول یا از کیف پول به جایی دیگر ارسال کنید.

افرادی که یک کیف پول لجر نانو ایکس مجهز به بلوتوث‌ دارند، می‌توانند آن را به برنامه تلفن همراه لجر لایو متصل کنند تا بتوانند به صورت لحظه‌ای رمز ارز خود را به شکلی ایمن مدیریت کنند. این دستگاه مخصوصا برای افرادی که زیاد به سفر می‌روند بسیار کارآمد است.

کیف

برنامه‌ی لجر لایو چه کاربردی دارد؟

هدف اصلی برنامه لجر لایو این است که به شما این امکان را می‌دهد نسبت به استفاده‌ی مستقیم از کیف پول سخت‌افزاری لجر (کیف پول لِجر Ledger Nano S) به شکل ایمن‌تر و راحت‌تری به رمز ارز خود دسترسی داشته باشید.

برنامه لجر لایو به گونه‌ای طراحی شده است که تا حد امکان کاربر پسند باشد؛ چیزی که کیف پول‌های سخت‌افزاری رمز ارز معمولا فاقد آن هستند. رابط کاربری برنامه برای کاربران مبتدی بسیار خوشایند است.

علاوه بر این، لجر لایو چند ویژگی مفید دیگری نیز دارد که مشاهده موجودی رمز ارزها و انتقال رمز ارزها را آسان می‌کند. شما همچنین می‌توانید رمز ارزهای خاصی را از طریق برنامه لجر لایو سهام‌گذاری کنید.

سهام‌گذاریِ رمز ارز با استفاده از لجر لایو

سهام‌گذاری رمز ارز به کسب سود از بانک از طریق حساب پس‌انداز شباهت دارد (البته این شباهت عینی نیست). برای اینکه شما پول خود را در اختیار بانک قرار می‌دهید، بانک به طور منظم درصدی سود به شما می‌پردازد.

در سهام‌گذاری، شما در ازایِ قفل کردن- یا همان سهام‌گذاری- رمز ارز خود در قراردادهایی ویژه‌ که به ایمن کردن شبکه بلاک‌چین آن رمز ارز بومی کمک می‌کند، پاداش دریافت می‌کنید.

دو تا از اولین رمز ارزهایی که شما می‌توانید از طریق لجر لایو خود آنها را سهام‌گذاری کنید، تزوس (XTZ) و ترون (TRX) نام دارند. اگر چند توکن XTZ دارید، می‌توانید آن‌ها را از طریق برنامه لجر لایو سهام‌گذاری کنید تا به امنیت بلاک‌چین تزوس کمک کنید. همینطور اگر مقداری توکن TRX دارید، می‌توانید آن‌ها را برای ایمن کردن بلاک‌چین ترون سهام‌گذاری کنید.

در هر دو مورد، شما به عنوان پاداش برای شرکت در سهام‌گذاری، مقداری توکن XTZ و TRX دریافت خواهید کرد. همانطور که بانک به منظور اینکه شما پول خود را پیش آنها ذخیره کنید، درصدی سود به شما می‌پردازد.

توجه داشته باشید هنگامی که شما با استفاده از لجر لایو سهام‌گذاری می‌کنید، کلیدهای خصوصی شما همیشه در کیف پول شما باقی خواهند ماند. این بدان معنی است که شما همیشه کنترل رمز ارز خود را در دست خواهید داشت.

کیف پول لِجر Ledger Nano S

احراز هویت جهانیِ دو عاملی (U2F)

از آنجایی که کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر روش‌های امنی برای ذخیره کلیدهای خصوصی هستند، نرم‌افزار لجر لایو را می‌توان طوری پیکربندی کرد که به عنوان یک دستگاه احراز هویت چند عاملی (MFA) عمل کند. (وقتی MFA را فعال کنید، افراد سخت‌تر می‌توانند خودشان را جای شما جا بزنند. افراد معمولا MFA را برای حساب‌هایی که بسیار مهم هستند فعال می‌کنند. نمونه‌هایی از حساب‌هایی که معمولا دارای MFA هستند: ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، تلفن همراه، بانک، و تبادل رمز ارز.)

برای فعال کردن MFA در کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر، برنامه‌ی FIDO U2F را در لجر لایو پیدا و نصب کنید.

پس از نصب، FIDO U2F را در داشبورد دستگاه لجر خود باز کنید. در اینجا شما می‌توانید به تنظیمات امنیتی سرویس‌های وب – مانند فیس‌بوک، گوگل و دراپ باکس – بروید و دستگاه لجر خود را ثبت کنید.

دانلود و نصب برنامه‌ی لجر لایو

نرم افزار لجر لایو برای دسکتاپ در ویندوز، مَک و لینوکس در دسترس است. همچنین برای موبایل در Apple iOS و Android OS نیز موجود می‌باشد.

لجر لایو برای دسکتاپ

نصب لجر لایو بسیار ساده است. شما می‌توانید این کار را با بازدید از وب‌سایت رسمی لجر و رفتن به صفحه دانلود لجر لایو انجام دهید. پس از دانلود و پیروی از دستورالعمل ساده‌ی نصب آن، نرم افزار آماده استفاده است.

بعد از راه‌اندازی نرم‌افزار لجر لایو سه گزینه مقابل شما قرار می‌گیرد:

 • راه‌اندازی یک دستگاه جدید (اگر به تازگی یک کیف پول سخت‌افزاری جدید لجر خریداری کرده‌اید، این گزینه را انتخاب کنید).
 • بازیابی دستگاه با استفاده از کلمات بازیابی (اگر در حال بازیابی یک کیف پول سخت‌افزاری هستید که قبلا آن را پیکربندی کرده‌اید، این گزینه را انتخاب کنید).
 • صرف‌نظر از راه‌اندازی دستگاه (اگر قبلا کیف پول لجر را تنظیم و پیکربندی کرده‌اید، این گزینه را انتخاب کنید).

پس از باز کردن قفل کیف پول سخت‌افزاری لجر موجود یا پیکربندی جدید آن، می‌توانید از برنامه‌ی لجر لایو استفاده کنید. ارسال و دریافت در این برنامه نسبتا ساده است (اگر به کمک بیشتری نیاز دارید، به بخش پشتیبانی وب‌سایت رسمی لجر مراجعه کنید).

کیف پول لِجر Ledger Nano S

لجر لایو برای تلفن‌همراه

برای راه‌اندازی برنامه‌ی لجر لایو در تلفن‌همراه خود، به سادگی این برنامه را از فروشگاه App Apple یا Play Store Google دانلود کنید. از آنجا می‌توانید با دنبال کردن دستورالعمل برنامه را نصب کنید. پس از نصب و باز کردن برنامه برای اولین بار، گزینه‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:

 • حساب‌های خود را از نسخه‌ی دسکتاپ لجر لایو خود وارد کنید.
 • یک دستگاه جدید راه‌اندازی کنید.
 • حساب خود را از طریق کلمات بازیابی، بازیابی کنید.
 • از یک دستگاه راه‌اندازی شده استفاده کنید.

می توانید کیف پول سخت‌افزاری خود را (کیف پول لِجر Ledger Nano S) مستقیما با استفاده از کابل OTG به تلفن‌همراه خود وصل کنید. از طرفی دیگر، اگر Ledger Nano X دارید – که دارای بلوتوث است – می‌توانید دستگاه را به صورت بی‌سیم از طریق بلوتوث با تلفن‌همراه خود جفت کنید.

منبع medium.com ؛‌

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا