فینوپیا و رسانه

فینوپیا در هفته نامه شنبه

آرمان شهر قابل رقابت در بازارهای بین المللی میسازیم

برای خواندن و دریافت نسخه کامل هفته نامه شنبه اینجا کلیک کنید.

«اتصال به قراردادهای هوشمندی که کارهای ان‌اف‌تی را انجام می‌دهند، بسیار عمیق‌تر از چیزی است که در ایران می‌بینیم. مثلا قرارداد هوشمند اتریوم، زیرساخت‌های مختلفی برای بحث ان‌اف‌تی دارد. فینوپیا در حال کار روی ان‌اف‌تی‌های اجاره‌ای است؛ از طریق این ان‌اف‌تی‌ها می‌توان کار لن‌تک انجام داد.» با این مقدمه به معرفی بیشتر فینوپیا و خدماتش از زبان آرش فروزان علا که از بنیان‌گذاران فینوپیا است، می‌پردازیم.

قصد بر این است که پلتفرمی در ایران ساخته شود که در آن بتوان خریدوفروش ان‌اف‌تی را انجام داد. ما واقعاً خودمان را اولین پلتفرم واقعی کشور اعلام می‌کنیم که هم خریدوفروش و هم قراردادهای هوشمند مختلفی دارد.

حوزه ان‌اف‌تی فراتر از پلتفرم‌ها و محصولات فعلی است برای مثال عرضه تصاویر دیجیتالی گام ابتدایی این حوزه است. اصل موضوع این است که ان‌اف‌تی در حقیقت یک قرارداد حقوقی است که بین دو طرف امضا می‌شود؛ این قرارداد می‌تواند ابعاد مختلفی داشته باشد که یکی از ابعاد آن واگذاری دارایی دیجیتال است. ما در حال کار اساسی روی این حوزه هستیم.

بخش مهمی از کار این است که ما کمک کنیم تا محصولاتی که پتانسیل ورود به بازار ان‌اف‌تی‌ها را دارند در این بازار عرضه شوند. یکی از مهم‌ترین حوزه‌ها، حوزه هنر است و همانطور که دوستان به آن اشاره کردند ما با هنرمندان درجه یک کشور در حوزه‌های مختلف مذاکره کرده‌ایم تا برای اولین‌بار آثار آنها به صورت ان‌اف‌تی عرضه شود. از دید ما این یک تحول بزرگ در بازار ان‌اف‌تی کشور است. از لحاظ زیرساختی نیز به پلتفرم‌های بزرگ دنیا وصل هستیم و تلاش داریم سرمایه‌گذاران و منابع مالی را از خارج از کشور وارد این حوزه‌ کنیم.

با توجه به اینکه ما زیرساخت صرافی را داریم، امکان خرید و فروش با ریال هم، یک تجربه کاربری جذاب است؛ زیرا معمولاً افرادی که در این حوزه هستند، خصوصاً عرضه‌کننده‌های حوزه‌ هنر و موسیقی، با پیچیدگی کار فنی راحت نیستند و ما این امکان را فراهم می‌کنیم که بتوانند با ریال ان‌اف‌تی خود را عرضه کنند. اگر بخواهم در رابطه با خود فینوپیا به تمایزها اشاره کنم، یکی از بخش‌هایی که ما خیلی روی آن وسواس داریم، تجربه کاربری متفاوت است.

بخشی از این تجربه کاربری در همان بخش صرافی است. بخشی از آن ارائه بسته‌هایی از خدمات حوزه بلاکچین مانند سرگرمی، ان‌اف‌تی و… به صورت یکپارچه است. قصد ما این است که چون با بازارهای مالی در این حوزه آشنا هستیم و تجربه‌ خوبی در نظام پولی و بانکی کشور حتی در بحث بیمه داریم، ارتباط خوبی بین آنها برقرار کنیم. ما این موارد را لزوماً رقیب و جایگزین یکدیگر نمی‌دانیم و احساس می‌کنیم که می‌توانند مکمل هم باشند. آکادمی هم یکی از اولویت‌های کلیدی ما‌ست و فکر می‌کنیم که اگر کشور بخواهد از این ظرفیت استفاده کند، حتما باید بحث آموزش جدی گرفته شود.

در بلند‌مدت دنبال این هستیم که بتوانیم یک مجموعه توانمند به وجود بیاوریم که بتواند از پروژه‌های بلاکچینی مختلف حمایت کند. اینگونه می‌توانیم از ظرفیت نیروی‌های انسانی که متاسفانه در حال مهاجرت به خارج از کشور هستند، استفاده کنیم.

آرمان رحیمی، معاون توسعه بازار فینوپیا:

رسالت فینوپیا؛ فرهنگ‌سازی است

بحث آموزش برای فینوپیا بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که افراد برای ورود به هر حوزه‌ای، به‌ویژه حوزه‌های مالی، ابتدا باید دانش عمومی و سپس تخصصی خود را به‌دست بیاورند. در حال حاضر اقدامات گسترده‌ای در حوزه آموزش رمزارزها صورت گرفته است ولی متاسفانه اغلب هدفمند، قابل اتکا و به‌روز نیستند.

آموزش در نگاه فینوپیا، آموزش اجرایی-محور است؛ یعنی علاوه‌بر پوشش جنبه‌های تئوریک، تمرکز اساسی بر جنبه‌های فنی نیز دارد؛ که در نتیجه این نوع از آموزش، افراد توانایی ورود به بازار رمزارزها و انجام معاملات در سطح حرفه‌ای را خواهند داشت.

آموزش‌ها در فینوپیا شامل آموزش‌های آنلاین، آفلاین و حضوری به‌صورت دوره‌های آموزشی و سمینارهای تخصصی در سرتاسر ایران – شهرهای کوچک و بزرگ – با هدف ایجاد برابری آموزشی در تمام نقاط کشور و با رویکرد کارگاه‌های عملیاتی است. در این راستا، مخاطبین در حین آموزش با محصولات مختلف فینوپیا آشنا شده و براساس شخصیت و نیازمندی‌هایشان، فعالیت در حوزه مورد علاقه خود را آغاز می‌کنند.

برای مثال، هنرمندان بسیاری در سراسر ایران به ویژه در شهرهای کوچک و روستاها به انجام کارهای هنری مختلف از جمله نقاشی، نگارگری، قالی‌بافی و … مشغولند که می‌توان با آموزش مباحث مرتبط با NFT، به اشتغال‌زایی و کسب‌ درآمد سازنده و مستمر، ایشان را یاری نمود.

مبرهن است که امروزه ذهنیت عموم نسبت به حوزه رمزارزها خاکستری است. فینوپیا می‌کوشد با آموزش و هدایت مخاطبان به سمت فعالیت مثبت در این حوزه، نگاه را به سمت سفید شدن سوق دهد؛ چرا که یکی از ماموریت‌های اصلی فینوپیا فرهنگ‌سازی در حوزه رمزارزهاست.

فینوپیا معتقد است که آموزش عمومی و فرهنگ‌سازی، اولین قدم برای پذیرش و به‌کارگیری هر تکنولوژی است و می‌کوشد در این مهم نیز، همانند سایر حوزه‌های فعالیت خود، پیش‌قدم و تاثیرگذار باشد.

مزیت‌های رقابتی فینوپیا در اکوسیستم بلاکچینی؛

آرمان‌شهر اقتصادی قابل رقابت در بازار بین المللی می‌سازیم

نیازهای روز جامعه، همیشه با محصولی جدید و خدماتی نو است که پاسخی شایسته دریافت می‌کنند. امروزه بحث‌های مربوط به ارزهای دیجیتال و دنیای بلاکچین، پررنگ شده و وجود کسب‌وکاری که خدماتی امن و آسان به مشتریان ارائه بدهد، یک نیاز ضروری است. فینوپیا دقیقا به همین دلیل راه‌اندازی شده است.

با گسترش ارزهای دیجیتال و حوزه بلاکچین، کسب‌وکارهای فراوانی در حوزه مبادله و معامله این ارزها شروع به کار کرده‌اند و یا از زیرساخت های بلاکچین استفاده می کنند؛ فینوپیا شاید در نگاه اول پلتفرمی شبیه به دیگر صرافی‌های دیجیتال باشد اما وجوه تمایز عمیقی با آنها دارد!

فینوپیا با امیدها و برنامه‌های فراوانی برای گسترش فعالیت خود به بازار آمده است و می‌خواهد نیازهای افراد فعال در این حوزه را از طریق پلتفرم خود پاسخ بدهد. مدیران ارشد این پلتفرم اکوسیستمی یعنی آقایان امامی، فروزان علا، محمدزاده، هنرکار، فیض الهی، علی آبادی و رحیمی، در گفت‌وگو با «شنبه» از اهداف و برنامه‌هایی که به راه‌اندازی فینوپیا منجر شده و نقشه راه آینده آن گفته‌اند. 

برای شروع گفت‌وگو، از خودتان و فینوپیا برای‌مان بگویید.

امیرعباس امامی: فارغ‌التحصیل مهندسی صنایع و دانشجوی دکترای اقتصاد هستم. نزدیک به 15سال است که در حوزه مشاوره تامین مالی مشغول به کار و تقریبا از سال‌۹۶ به صورت متمرکز در حوزه بلاکچین و استارتاپ‌های بلاکچینی، سبدگردانی، مدیریت سرمایه و بخش‌های دیگر فعالیت می‌کنم. تقریبا از چند ماه پیش روی راه‌اندازی فینوپیا متمرکز شدیم. فینوپیا یک پلتفرم برای خدمات مالی غیرمتمرکز است. خدمات گام اول آن مبادله و صرافی است ولی در گام‌های بعدی قرار است خدمات دیگری را در این حوزه توسعه دهیم؛ از پلتفرم ان‌اف‌تی گرفته تا پرداخت، اینشورتک، لندتک و … .

با توجه به اینکه این حوزه، حوزه جدیدی است، روند طی‌شده در این چند سال چگونه بود و چطور به ایده این کسب‌و‌کار رسیدید؟

امیرعباس امامی: سال ۹۵ برای اکوسیستم ایران به نوعی روزهای آغازین این حوزه بود و من هم تقریبا در آن زمان با این حوزه آشنا شدم. شاید قدیمی‌ترین افراد این حوزه، 2 یا 3سال قبل از این تاریخ با این فضا آشنا شده بودند. در ابتدا طبیعتاً خود این تکنولوژی جذابیت‌های زیادی داشت و گل سرسبد آن هم بیت‌کوین بود.

به‌مرور افراد به خرید‌و‌فروش، معامله و سرمایه‌گذاری علاقه‌مند شدند. ابتدا افرادی که در حوزه‌های بورس و فارکس و‌… بودند، جذب این فضا شدند. بعضی از دوستان هم روی بحث‌های فنی و تکنولوژیکی این حوزه متمرکز بودند. در آن زمان تصمیم ما بر این بود که وارد حوزه ترید نشویم و سعی کردیم که از خود تکنولوژی بلاکچین برای حل مسئله ای در فضای استارتاپی استفاده کنیم. این موضوع به ایده کارچین منتهی شد. البته مشکلات متعددی بر سر راه کارچین بود و هنوز هم هست، ولی خوشبختانه هنوز بخشی از انرژی من و دوستانم معطوف به این پروژه است. به هر حال در ابتدا پتانسیل‌های بستر غیرمتمرکز شناخته شده نبود؛ برای مثال، در چند سال اخیر است که می‌بینیم روی حوزه دیفای سرمایه‌گذاری‌هایی اتفاق افتاده است.

در مورد دیفای بیشتر صحبت کنید.

امیرعباس امامی: دیفای حوزه مالی غیرمتمرکز و یکی از پارادایم‌های جدید این حوزه است. روند غیرمتمرکز‌شدن بحث‌های مالی، هنوز در ابتدای راه قرار دارد. ما فکر می‌کنیم که این حوزه در آینده توسعه شگرفی پیدا خواهد کرد و سهم فین‌تک‌های غیرمتمرکز، بعد از حوزه فین‌تک رشد زیادی می‌کند. برای همین احساس کردیم باید وارد این حوزه شویم و محصولی یکپارچه ارائه کنیم.

این یکپارچگی به چه معناست؟

امیرعباس امامی: یعنی یک نفر که وارد اکوسیستم ما می‌شود، بتواند از همه انواع سرویس، از خرید‌و‌فروش گرفته تا بیمه و پرداخت و قرض ‌دهی و قرض‌گیری استفاده کند. در کل طیف وسیعی از خدمات مالی  غیرمتمرکز را در یک پلتفرم یکپارچه دریافت کند. ایده اصلی هم همین است. اسم فینوپیا هم ترکیبی از فایننس و اتوپیا‌ست؛ یعنی فایننشال اتوپیا، که برای ما تداعی کننده یک ارمان و مسیر بی‌نهایت است.

آقای فروزان، شما به عنوان عضو هیات مديره فینوپیا چه نگاهی به این حوزه دارید؟

آرش فروزان: ایده فینوپیا از فایننشال و اتوپیا با معنای آرمانشهر اقتصادی ایجاد شد؛ آرمانشهر اقتصادی به واسطه فناوری‌های غیرمتمرکزی که به هیچ نهاد یا هیچ حاکمیتی وابسته نیستند اما در نسخه ابتدایی ما تماما فینوپیا را مبتنی بر قوانین و مقررات کشور بنا نمودیم.

رسالت فینوپیا توسعه زیرساخت های بلاکچینی به منظور توسعه بازارهای مالی و پولی ، صنایع خلاق و نهایتا ارزآوری و افزایش GDP کشور از طریق ابزارهای خود خواهد بود.

ایجاد یک آرمانشهر اقتصادی، نیازمند ایجاد یک پلتفرم اکوسیستمی در قالب فناوری غیرمتمرکز است؛

یک اکوسیستم کامل از محصولات فین تکی همچون Lendtech ، wealthtech ، paytech ، insurtech    و نهایتا یک NEO BANK به صورت متمرکز در زمان لانچ و غیر متمرکز در بازارهای بین المللی را خواهیم ساخت که البته تمرکز خاصی رو ابزارهای بلاکچینی در حوزه های NFT و قراردادهای هوشمند داریم . این بدان معناست که ما ابزارهای توسعه صنایع خلاق را در دسترس عموم قرار خواهیم داد.

ما توانستیم اولین بستر معاملاتی ان‌اف‌تی مبتنی بر ریال را راه‌اندازی کنیم. برای اینکه بخواهیم یک پلتفرم اکوسیستمی بسازیم، نیاز داشتیم که هم مبادله و هم مفهوم‌های مختلفی از کسب‌و‌کارهای بلاکچینی را داشته باشیم و در نهایت سراغ لند‌تک رفتیم که محصول آن در سطح ملی افتخاری خواهد بود. به زودی پروژه‌های دیفای، پروژه‌های اینشورتکی، بیمه‌گری دیجیتال و بلاکچینی خاصی را رونمایی خواهیم نمود. همچنین قرار است مشاوره و مدیریت دارایی انجام دهیم که هم اکنون در دسترس عموم است که در قالب قراردادهای  حقوقی و در آتی روی قراردادهای هوشمند خواهد بود.

در حقیقت این پروژه‌ها، آینده‌ای را می‌سازند که برای فینوپیا متصور هستید؟ 

آرش فروزان: در نهایت قرار است فینوپیا به یک اکوسیستم پولی مالی فراملی تبدیل شود که شبیه به نئوبانک‌های غیرمتمرکز رفتار می‌کند. نئوبانک به نظر ما بانک دیجیتال نیست. ما به دنبال این هستیم که به طور گام‌به‌گام فناوری مالی غیرمتمرکز را به نئوبانک برسانیم. این اتفاقی است که در 3سال آینده در فینوپیا رخ خواهد داد. هم اکنون فینوپیا، صرافی ارز دیجیتال،  مدیریت دارایی و سرمایه‌گذاری، NFT و البته پروژه های متعددی در قراردادهای هوشمند را دارد و پروژه‌های لند‌تکی هم تا ماه های آتی محقق می‌شوند. در کنار این موضوع بحث آکادمی در سطح ملی را داریم که از مهر ماه کلید خواهد خورد.

ولی چنین آینده‌ای نیازمند رخ‌دادن اتفاقاتی در سطوح بالاتر است. درست می‌گویم؟

آرش فروزان: در مورد موضوع محدودیت قانونی، بیشترین حساسیت روی موضوع سکوهای تبادل، یعنی صرافی‌های رمزارزها‌ست. به نظر من بازار در حال رسیدن به بلوغ است. به هر حال ما می‌خواهیم به یک آرمانشهر اقتصادی غیرمتمرکز بین المللی  تبدیل شویم و تمام فینوپیا همواره در قالب قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است.

وجه تمایز شما چیست؟

آرش فروزان: فینوپیا در مفهوم،  خود یک تمایز است ، ارمان شهر اقتصادی که نه تنها با محصولات اصلی بلکه از باندلینگ خدمات ارزش افزوده فین تکی خود در تمامی محصولات فینوپیا، به دنبال کسب حس تعلق از سوی مشتریان خود خواهد بود. تعبیر ذهنی ما این است، ما حتی مشتری نداریم ما یک اکوسیستم خواهیم ساخت فارغ از هر نوع تفسیر بازاری.

 چیزی که فکر می‌کنم کمی ما را از بقیه تمیز می‌دهد، این است که ما در هر چیزی به دنبال مفهوم هستیم. ما به دنبال نئوبانک‌زدن به عنوان یک بانک دیجیتال نبودیم، ما دنبال نئوبانکی بودیم که بر بستر بلاکچین ساخته شود. ما به دنبال لند‌تکی بودیم که به مردم سبد ارزشی که بتواند همگام با تورم و اتفاقات اقتصادی دنیا و کشور خودمان رفتار کند، ارائه دهیم. در بحث آگاهی دغدغه اصلی ما دادن آگاهی مالی و آگاهی سرمایه‌گذاری به مردم است. این موضوع رسالت ما‌ست.

در حوزه صرافی نه تنها بحث های کارمزدی،  بلکه امنیت، تجربه کاربری و البته اگاهی مالی و سرمایه گذاری و سرویس های خدمات ارزش افزوده ما ، نه تنها تمایز بلکه وجه رقابتی ما در ابعاد برند تاثیر گذار در سطوح ملی است.

محصولی مثل فینوپیا چگونه می‌تواند روی اقتصاد تاثیر بگذارد؟

آرش فروزان: دغدغه بعدی ما دقیقا بحث اقتصاد و بازرگانی و کمک به اقتصاد واردات و صادرات است. هدف ما تاثیرگذاری فینوپیا در اکوسیستم بازرگانی است که به GDP کشور کمک کند. بحث اقتصاد گردشگری و سلامت را از طریق بحث‌های پی‌تک یعنی اتصال بین پی‌تک و بلاکچین از طریق رمزارز نیز از دیگر اهداف ما است؛

فینوپیا کارت چیست؟

آرش فروزان: کارتی است که به بازرگانان، گردشگران داخلی و خارجی و گردشگران سلامت کمک می‌کند.

پلتفرم NFT  فینوپیا چیست؟

در موضوعات ان‌اف‌تی روی موضوع اقتصاد هنر و اقتصاد خلاق تمرکز داریم و البته با قراردادهای هوشمند آن سعی خواهیم کرد به آن تنوع ببخشیم.

 اکنون مجهز به بستری هستیم که به هنرمندانی که در این حوزه فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند، سرویسی ارائه کنیم که بتوانند به بازار بین‌المللی نزدیک شوند. این دغدغه‌، رسالت‌های اصلی فینوپیا خواهد بود که از نظر مسئولیت اجتماعی برای ما اهمیت دارد البته از نظر کسب‌و‌کاری هم برای ما اهمیت دارد که این تمایز را با دیگر صرافی‌ها داشته باشیم.

به نظر شما با توجه به تورمی که در جامعه وجود دارد و  با توجه به مشکلات مربوط به نقدینگی و مشکلات اقتصادی، تعداد پلتفرم‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند، کمی زیاد نیست؟

آرش فروزان: در بلاکچین ما فقط ارتباط سرمایه‌گذاری نداریم، ارتباط کسب‌و‌کاری هم داریم. همه چیز رمزارز و خرید‌و‌فروش نیست.

زیرساخت‌های بلاکچین برای توسعه کسب‌و‌کار جذاب است. ، فینوپیا پلتفرمی است که علاوه بر خدمات  B2C که برای  سال جاری برنامه ریزی شده است، زیرساخت‌های B2B  و B2G  خوبی هم دارد. ما به دنبال توسعه زیرساخت‌هایی هستیم که به نه تها به کسب‌و‌کارهای خصوصی که به نهادهای عمومی ودولتی نیز کمک کنند.

لزوما بحث فروش رمزارز دلیلی بر اینکه ما بخواهیم سهم بازار را بگیریم، نیست. ما به لطف خدا در حوزه رمز‌ارز و خرید‌و‌فروش سهم خوبی از بازار خواهیم گرفت ولی تمرکز فینوپیا توسعه زیرساخت است که باعث می‌شود سهم بازار خود را در 3 سال آینده به رقم قابل توجهی در مجموع اکوسیستم بلاکچینی برساند.

می‌دانیم که مسیر بلندمدتی داریم. نگاه ما یک نگاه بین‌المللی است که می‌تواند برای ما یک مسیر اقیانوس آبی را رقم بزند. ادعای ما این است که می‌توانیم بهترین باشیم و زیرساخت‌های کارآمد بدهیم؛ نه زیرساختی که لزوماً سرویسی در انتظار استفاده کاربر است. هم تلاش ما این است که خلق ارزش کنیم و نیاز بازار را مرتفع می کنیم.

ما نیازی را در این حوزه احساس کردیم. مثل لند‌تک، مثل پرداخت، هیچ ادعایی در این باره که در چیزی اولین هستیم، نداریم ولی سعی ما بر این است که حداقل برای خودمان بهترین باشیم و خودمان رقیب خودمان هستیم.

امیرعباس امامی: فکر می‌کنم وظیفه ما این است که بازار جدیدی بسازیم و بازار فعلی را توسعه دهیم؛ یعنی اگر ۷ تا ۸‌میلیون فعال این حوزه کمابیش در کشور هستند، خود ما به این سهم بازار اضافه کنیم. این رسالتی است که برای خودمان قائل هستیم. به علاوه نگاه ما تنها به داخل نیست و دنبال این هستیم که فرصت‌هایی را برای ورود سرمایه و جذب کاربران بین المللی فراهم کنیم.

نکته بعدی این است که افراد بدون آگاهی، تجربه و دانش معامله می‌کنند و پول خود را از دست می‌دهند. در همین راستا یکی از سرویس‌هایی که به‌زودی معرفی خواهیم کرد، بحث مدیریت دارایی است.

این حوزه از لحاظ مالی خیلی متفاوت نیست بلکه بازاری است که افراد خبره باید در آن مدیریت دارایی انجام دهند. بحث نهایی این است که رویکرد قانونگذار در کشور به این سمت است که بتواند از ظرفیت رمزارزها برای توسعه کسب‌و‌کار با توجه به شرایط خاص کشور استفاده کند. رمزارزها راه‌حل مشکلات تحریمی نیست و نباید اینطور به موضوع نگاه شود؛ اما بالاخره ما ابزارهای مختلفی داریم که بتوانیم تجارت خارجی را توسعه دهیم. یکی از آنها هم رمزارزها‌ست. خوشبختانه قانونگذار هم این را درک کرده و در حال ریل‌گذاری مناسبی است.

امیدواریم با توسعه این فضا، بتوانیم نقش مفیدتری را برای کمک به بازرگانان داشته باشیم. هدف ما فقط این نیست که در پلتفرم ما عده‌ای معامله کنند بلکه هدف توسعه کسب و کار در سایر حوزه ها نظیر حوزه های دیفای، اینشورتک و پرداختی است که در حال کار روی آن هستیم.

هنرکار:‌ ما این تجربه را قبلا یک بار در کشور داشتیم؛ زمانی فکر نمی‌کردیم که استارتاپ‌هایی در حوزه بیمه داشته باشیم. حالا هم بخش‌هایی در کشور وجود ندارد و فکر‌کردن به آن کمی سخت به نظر می‌رسد؛ ولی قطعاً در ۴ یا ۵ سال آینده این بخش‌ها‌ توسعه پیدا خواهد کرد.

فکر می‌کنم فضای کار یک اکوسیستم بلاکچینی که می‌خواهد در فضای مالی و پولی فعالیت کند و خدمات بدهد، خیلی بزرگ‌تر از یک صرافی است.

نکته مهمی که در بحث آموزش وجود دارد، این است که این حوزه در تمام جهان بسیار نوپاست. همین باعث می‌شود که منابع خیلی زیادی برای ورود علم از بیرون وجود نداشته باشد. سوال من این است که از لحاظ تولید علم چقدر جلو هستیم و چقدر ممکن است پیشرو باشیم؟

امیرعباس امامی: یک بخش آموزش، سمت کاربر است؛ مثل اینکه کاربران بتوانند خرید و فروش کنند، بحث‌های امنیتی موضوع را رعایت کنند، آشنایی با کلیات داشته باشند و پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها و ریسک‌ها را بدانند.

در این حوزه باید کار زیادی انجام شود و کاستی های زیادی هم وجود دارد. ما برنامه‌های خیلی متنوعی برای آشنایی کاربرها با این حوزه داریم. اما از جهت ایجاد پلتفرمی در سطح جهانی باید عرض کنم هر. چند ما از لحاظ نیروی انسانی مستعد و توانمند در کشور حقیقتا غنی هستیم؛ یعنی افراد توانمندی در ایران در حوزه فنی بلاکچین کار کرده‌اند که اگر به خارج از کشور بروند، از بهترین تیم‌های توسعه‌‌دهنده دنیا می‌شوند، اما اینکه در کل کشور بتوانیم پلتفرم‌هایی در این سطح ایجاد کنیم، می‌تواند محل بحث باشد. و نیازمند وجود افراد توانمند با تجربه های جهانی است.

البته باید توجه داشت که این فضا ذاتاً یک فضای غیرمتمرکز است؛ یعنی ما نمی‌توانیم بگوییم که بلاکچین عمومی ایرانی راه انداخته‌ایم. هر چند تمرکز توسعه کسب و کار یک بلاکچین میتواند یک کشور یا یک منطقه خاص جغرافیایی باشد اما ذات این فضا غیرمتمرکز است. در واقع در اغلب پروژه ها افراد تیم‌های توسعه‌دهنده، افرادی بین‌المللی و چند ملیتی هستند. در رابطه با منابع فنی این حوزه و بحث‌های آموزشی آن، خوشبختانه فرهنگ این فضا و ذات این فضا غیرمتمرکز است و تمام کدها، منابع و بحث‌ها به صورت آزاد وجود دارد.

بنابراین، از این جهت هم مانند بعضی از دانش‌ها نیست که فرمول‌های محرمانه‌ای داشته باشد و به آن دسترسی نداشته باشیم. از این جهت خلاء خاصی احساس نمی‌کنم و فکر می‌کنم که اگردر  کشور بستر مناسبی برای توسعه پلتفرم‌های بلاکچینی و محصولات بلاکچینی وجود داشته باشد، هم ظرفیت نیروی انسانی داخلی وجود دارد و هم می‌توانیم نیروهای مناسبی را در این فضا جذب کنیم. به خصوص که دیگر دورکاری جا افتاده و یک تیم می‌تواند 100نفر باشد و هرکدام از افراد آن در یک کشور باشند.

آقای هنرکار شما تجربه زیادی در حوزه بانکداری داشتید و اکنون نایب رئیس هیات مدیره و معاون عملیات فینوپیا هستید. چرا فکر می‌کنید فضای ایران به چنین چیزی نیاز دارد؟

حمیدرضا هنرکار: من حدود ۱۴ یا ۱۵ سال است که در بخش‌های مختلف سیستم‌های مالی کشور فعال هستم. در سیستم بانکداری و در بحث اعتباری بانک‌های مختلف چند سالی فعالیت داشتم و سپس در فضاهای مشاوره‌ای و آموزشی سیستم‌های مالی بودم. در چند سال اخیر روی بحث سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه نوآوری و در بخش نوآوری در حوزه مالی تمرکز داشتم. این فعالیت‌ها باعث شد که شناخت خوبی نسبت به فضای مالی و فضای نوآوری داشته باشم. در نهایت با دوستان تصمیم گرفتیم که در این فضا حرکتی را آغاز کنیم که به شکل‌گیری فینوپیا منتهی شد.

واقعیت این است که اقتصاد کشور به‌عنوان یک اقتصاد در حال توسعه، نیاز دارد که در بخش‌های مختلف تکنولوژی‌محور رشد کند. راه گریزی نداریم جز اینکه سیستم‌های مالی را توسعه دهیم. به نظر می‌رسد سیستم‌های مالی که در دنیا به نام دیفای شناخته می‌شوند، در آینده سهم زیادی از سیستم‌های مالی را به دست آورند و ما هم باید به این سمت حرکت کنیم.

در ذهن ما این نیست که کارمان محدود به مبادله باشد، بلکه می‌خواهیم در بخش‌های مختلف خدمات مناسبی را فراهم کنیم. به‌زودی و به‌مرور زمان در کشور، بحث‌های قانونگذاری و ساختار فعالیت در این حوزه مشخص خواهد شد. ما هم در همین چارچوب به مرور حرکت می‌کنیم و در قالب ساختارها و چارچوب‌هایی که قانونگذار تعیین خواهد کرد، فضای مالی اتوپیایی خود را توسعه خواهیم داد.

فینوپیا دقیقا چه خدماتی را در چه بخش‌هایی ارائه می‌دهد؟

حمیدرضا هنرکار: فینوپیا یک صرافی ارزدیجیتال امن و متصل به شبکه های بلاکچینی است و اولین پلتفرم NFT ایران را در خود جای داده است و در حال توسعه محصولات متفاوتی برای رقابت در بازاربین المللی و تحقق اهداف خود هستیم  و فینوپیا همواره بر بستر غیرمتمرکز بودن، گرایش پیدا می‌کند.

ما در حال حرکت به این سمت هستیم ولی زمان ارائه محصولات به موارد زیادی بستگی دارد؛ از جمله بخش‌های قانونگذاری. ما قصد نداریم کاری خارج از چارچوب‌ها انجام دهیم بلکه قصد داریم در چارچوب موجود، یکی از مجموعه‌های پیشرو باشیم.

در حال حاضر مسائل قانونی بیشتر در کدام قسمت‌ها ضعف دارند یا توسعه نیافته‌اند؟

حمیدرضا هنرکار: برای کشورهای مختلف مهم است که فعالیت‌هایی که در بخش‌های مختلف مالی آنها انجام می‌شود، در نهایت قابل‌ ردیابی و شفاف باشند. مجموعه‌هایی هم که در این حوزه کار می‌کنند، طبیعتاً باید در این چارچوب‌ها و ساختارها قرار بگیرند. فکر می‌کنم موضوع مهم برای قانونگذار موضوع پولشویی است. سیستم‌های مالی باید مشخص‌تر و شفاف‌تر شود. تا جایی که بنده اطلاع دارم قوانین این حوزه در حال تدوین هستند. مشخصا رسالت ما کمک به فضای مالی و پولی کشور است و تمام زیرساخت ها و محصولات مبتنی بر این موضوع است.

آقای فیض‌اللهی، به‌عنوان معاون فنی، از روند فنی ساخت چنین محصولی بگویید.

احسان فیض‌اللهی: موضوع در این اکوسیستم کاملاً شفاف و ساده است؛ یعنی شما برای فراگرفتن شیوه استفاده از یک تکنولوژی نیاز ندارید که حتماً در یک کلاس خاصی شرکت کنید یا شخص خاصی آن علم را منتقل کند. همه چیز متن‌باز است. از نظر نیروی انسانی هم بسیار غنی هستیم ولی می‌تواند بهتر باشد؛ انتقادی که خود من به کل اکوسیستم، نه فقط ایران، بلکه دنیا داشتم، این بود که دنبال این هستیم که چرخ را از اول اختراع کنیم.

چرا فقط باید همان راه قدیمی را برویم؟ ما در فینوپیا خیلی سعی کردیم به مسائل دیگری بپردازیم، محصول داشته باشیم، مردم را نسبت به این مسائل آگاه کنیم و به لطف خدا تعدادی از محصولات ما قبلا ارائه شده است. ذات موضوع شبیه به درکی است که از اینترنت در سال‌1995 وجود داشت. در سال‌۱۹۹۵ اینترنت استفاده خاصی نداشت. بلاکچین الان در همین شرایط است.

 اگر بیت‌کوین نداشته باشیم، اگر ان‌اف‌تی‌هایی که در حال حاضر وجود دارند، نداشته باشیم، هیچ اختلالی به زندگی ما وارد نمی‌شود. ولی ماهیت این موضوع، خیلی فراتر از چیزی است که ما درحال‌حاضر درحال استفاده از آن هستیم و درباره آن صحبت می‌کنیم. به‌عنوان مثال، ان‌اف‌تی‌ها را به عنوان کالاهای کلکسیونری و بلاکچینی می‌بینیم اما این یکی از هزاران استاندارد ساختن ان‌اف‌تی است.

استانداردهای دیگر آن به چه دردی می‌خورد؟

احسان فیض‌اللهی: کسی هنوز به سراغ آنها نرفته در حالی که ما می‌توانیم املاک را ان‌اف‌تی و یا مجهز به قراردادهای هوشمند کنیم. می‌توانیم ان‌اف‌تی‌های تجزیه‌پذیر داشته باشیم. می‌توانیم ان‌اف‌تی‌هایی داشته باشیم که خود آنها مجموعه‌های موضوعی باشند که قراردادهوشمند نیز خواهند داشت. می‌توانیم ان‌اف‌تی‌ها را اجاره بدهیم و حتی اجاره‌دادن ان‌اف‌تی را تبدیل به یک ان‌اف‌تی کنیم و بفروشیم؛ یعنی ان‌اف‌تی مال من است و حق اجاره آن دست یک نفر دیگر است و او می‌تواند اجاره بدهد. کمی تأمل لازم از است که کدام صنایع بهره بردار این تیپ قراردادهای هوشمند هستند. این وجه تمایز تیم فنی ماست.

می‌توانیم کمی از محدودیتی که در جهان وجود دارد، خارج شویم و محصولاتی را توسعه بدهیم که به عنوان نیاز روزمره، از آنها استفاده کنند؛ نه اینکه به‌عنوان سرگرمی برویم و یک ان‌اف‌تی بخریم یا ایجاد کنیم. به نظر من این باید به‌زودی اتفاق بیفتد و یکی از اهداف مجموعه فینوپیا این است که ابزارهایی روی بلاکچین داشته باشیم و خدماتی را مثل نئوبانک و توضیحاتی که در مورد ان‌اف‌تی دادم، ارائه بدهیم.

یعنی بلاکچین می‌تواند به درجه اهمیتی برابر با خود اینترنت برسد؟

احسان فیض‌اللهی: بله. ببینید شما اگر کارت عابر بانک خود را از دست بدهید، در طول روز احساس خلا می‌کنید، موبایل خود را از دست بدهید در طول روز احساس نیاز می‌کنید. ولی در لحظه‌ای که ما در حال صحبت هستیم، بلاکچین به این شکل نیست؛ در صورتی که ظرفیت آن را دارد. صرفاً باید کارهایی روی آن انجام شود و به مردم این آگاهی را بدهیم که این ابزار می‌تواند این کار را برای شما انجام بدهد. در واقع راه‌حلی است که تا الان وجود نداشته است.

از نگرانی‌های فنی و امنیتی این مسیر بگویید؟

احسان فیض‌اللهی: فینوپیا اولین تجربه ما نیست. شخصا فکر می‌کنم فینوپیا هفتمین صرافی باشد که به آن کمک می‌کنم. حتی سابقه کار‌کردن با دوستان در صرافی‌های دیگر هم داشتم که اینجا دوباره همکاری می‌کنیم. از همین رو می‌توانم بگویم که ما آزمون و خطاهای‌مان را کرده‌ایم. اگر اشتباهی در پروسه توسعه ما وجود داشته، ۴ یا ۵ سال پیش به آن برخورده بودیم. اگر راهی وجود داشته که ما نتوانستیم امنیت را تضمین کنیم، ۵ سال پیش آن را دیده و تجربه کرده ایم.

این مسائل باعث می‌شود که امروز چالش زیادی نداشته باشیم. با شرایطی که بر جامعه حاکم است، وقتی مردم سرمایه‌ای را وارد صرافی می‌کنند، بنده به عنوان معاون فنی، به عنوان یکی از اعضای فینوپیا مسئول هستم. باید ببینم چه اتفاقی قرار است برای آن بیفتد، کجا نگه داشته می‌شود، در چه شرایطی اجازه خرج‌شدن دارد، در چه شرایطی ممکن است به آن آسیب برسد. خط قرمز تیم فنی فینوپیا امنیت است.

نکته‌ای که ما سعی داریم در فینوپیا اجرا کنیم و حداقل تا به الان در آن موفق بوده ایم این است که مکانیزم های امنیتی را طوری طراحی کنیم که هیچ تهدیدی اعم از درونی یا بیرونی نتواند به دارایی کاربران دسترسی داشته باشد و فقط شخص کاربر این اجازه را داشته باشد که درباره دارایی خود تصمیم بگیرد. در فینوپیا صرفاً زمان برای ما تعیین کننده است. ما همواره با تیم مارکتینگ در ارتباط هستیم که چه ابزاری را چه زمانی به دست کاربران خود برسانیم. از نظر پیاده‌سازی و امکان‌سنجی طبق تجربه، سواد و دانش‌مان سعی کرده ایم که یک محصول امن در اختیار مردم قرار بدهیم که نگرانی و دغدغه ای به جز کاری که خود انجام می‌دهند، نداشته باشند.

آقای محمدزاده، شما به‌عنوان معاون مالی این مجموعه تا چه اندازه ‌روی شفافیت محصول‌تان تاکید دارید؟

محمود محمدزاده: در مجموعه فینوپیا، در بحث قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی، تلاش می‌کنیم که قوانین و مقررات را رعایت کنیم. من هم اعتقاد دارم که فضای کسب‌وکار بلاکچین هنوز در مراحل ابتدایی خود است. در حوزه‌های رمزارز در این چند وقت اتفاق خوبی نیفتاده و به خاطر مسائل جهانی، رکود و تورمی که وجود دارد، بازار در حال پوست اندازی است؛ اما فضای ارزهای دیجیتال کمک خیلی زیادی به مبادلات بین افراد و اشخاصی که در سطح جهانی حضور دارند، می‌کند. بلاکچین می‌تواند این مبادله را ایمن کند.   البته این همان جایی است که فینوپیا کارت راه حل ارائه داده است.

فضای بلاکچین و رمزارز، فضایی است که می‌تواند بسیاری از معادلات را سهل، آسان و امن کند. در مبادلات جهانی فعلی، بلاکچین می‌تواند سهم خیلی زیادی داشته باشد؛ اما فعلاً در ابتدای کار است و ضوابط آن برای دولت‌ها، کشورها و موسسات مالی از طریق روش‌های سنتی قابل درک نیست.

آینده این کسب‌و‌کار و آینده صنعت بلاکچین به نظر من آینده خیلی روشنی است و مجموعه فینوپیا هم می‌خواهد سهمی از این موضوع در کشورمان داشته باشد. به آینده امیدواریم و ان‌شاءالله که بتوانیم در این مسیر قوانین و مقررات را رعایت کنیم و خدمات خوبی به مجموعه افرادی که از این خدمات استفاده می‌کنند، ارائه بدهیم.

آقای علی ابادیان، به‌عنوان معاون محصول و فردی با تجربه 7 ساله در این فضا، از فینوپیا بگویید:

 

فینوپیا از اسمش تا ساختش بر اساس تجربه و ایده آینده پژوهی محقق شد، حتی اسم آن نیز برای ما چندین هفته اتاق فکر به همراه داشت، روزی که تیم هیات مدیره و معاونین مجموعه شکل گرفت ، اهداف نوشته شد ، مسئولیت محصولات آن و البته کیفیت آن، اولویت قرارگرفت، ما یک اکوسیستم را تصور کردیم و آن را خواهیم ساخت، یک اکوسیستم پولی و مالی که روزی غیر متمرکز خواهد بود، یک اکوسیستم با محصولات فین تکی تمام عیار که گاهی محصول اصلی و گاهی ارزش افزوده محصول دیگر خواهد بود.

ما یک رویای ارمان شهری داشتیم، فینوپیا ابزار اقتصادی این ارمان شهر خواهد بود که تیم پروداکت ، تیم فنی و ازمایشگاه تحقیق و توسعه فینوپیا، ایدئولوژی ها ، ابزارها ، طراحی ها ، مدل فکری ها ، کارکردها و در نهایت محصولات آن را خواهند ساخت.

اقای علی ابادیان ، شما سابقه چند ساله در حوزه مدیریت محصولات متفاوت و البته صرافی ها را داشته اید، تمایز فینوپیا چیست؟

تمایز برگ برنده نیست، برگ برنده مفهوم و مدل فکری فینوپیاست. یکپارچگی ، امنیت، توجه به جزئیات، تجربه کاربری جذاب، ارزش افزوده، محصولات متنوع این ها الزام رقابت در بازار است اما آنچه در تیم مدیران ارشد فینوپیا تمایز تلقی می شود، مفهموم ارمان شهر اقتصادی و ساخت یک پتلفرم برای اکوسیستمی پولی و مالی غیرمتمرکز که نهایتا یک NEO BANK ( البته نه نسخه ای از بانک های دیجیتال) خواهد بود.

اقای مهندس فروزان و اقای دکتر امامی ، ایدئولوژی هارا به گونه ای تبدیل به محصول ، خدمت و عرضه عمومی می کنند که تیم های محصول و فنی ، استانداردهای جدیدی را حتی خلق نمودند.

فینوپیا یک محصول نیست، یک ابزارتمام عیار برای تحقق ارمان شهر اقتصادی است و خط مشی و رسالت فینوپیا برای تیم محصول در همین جمله خلاصه می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا