NFT

معرفی NFT های معروف

آواتارهای مجموعه‌های معروفی مانند Bored Ape Yacht Club به طور نسبی قیمت‌های زیادی پیدا کرده‌اند. این افزایش تقاضا و افزایش قیمت، NFTها را به یک دارایی دیجیتال گران‌قیمت تبدیل کرده است.

معرفی NFT های معروف

NFTها  با شفافیت و تمرکززدایی که دارند، گام جدیدی در مالکیت دارایی برمی‌دارند. در نتیجه، NFT ها در چند سال اخیر محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند. این توکن‌ها با قیمت‌هایی نجومی به فروش می‌رسند.

NFT ها علاوه بر این با دو ویژگیِ ذاتی نیز دارند که عبارتند از منحصربه‌فرد بودن و تکرار یا جعل ناپذیری آنها. با این حال، منحصر‌به‌فرد بودن این توکن‌ها تا حدودی دارندگانِ NFT را محدود می‌کند. این امر منجر به نوآوری در فضای NFT شده و دو مفهوم هیجان‌انگیز را ایجاد کرده است: NFTهای پویا (dynamic NFTs) و NFTهای تایید شده (A-NFT).

NFT

تمام برنامه‌های‌ غیرمتمرکزِ پلتفرم QUASA به طور پیش‌فرض میان‌زنجیره‌ای هستند. ساختن یک NFT در بستر QUASA NFT تضمین می‌کند که NFT شما در آینده نیز قابل استفاده خواهد بود.

حتی اگر بلاک‌چین‌های جدیدی اختراع شوند، برنامه‌ی غیرمتمرکز QUASA NFT سریعا NFT شما را از هر بلاک‌چینی تایید و آن را فعال می‌کند.

در این مقاله، ما به مورد دوم خواهیم پرداخت و به سوال “NFT فعال چیست؟” پاسخ خواهیم داد.

ساده‌ترین تعریف برای NFTهای فعال این است: آنها توکن‌هایی غیرمثلی (غیرقابل تعویض) هستند که تمام چرخه‌ی عمر خود را در اختیار دارند.

NFT فعال چیست؟

با افزایش توجه‌ به NFTها، ما شاهد افزایش تصاعدی قیمت این توکن‌ها بوده‌ایم. گاهی اوقات، NFT آثار هنری میلیون‌ها دلار به فروش می‌رسند.

علاوه بر این، آواتارهای مجموعه‌های معروفی مانند Bored Ape Yacht Club به طور نسبی قیمت‌های زیادی پیدا کرده‌اند. این افزایش تقاضا و افزایش قیمت، NFTها را به یک دارایی دیجیتال گران‌قیمت تبدیل کرده است.

این برچسب‌های قیمتی بالا، از هزینه‌‌ی بالای کارمزدهای تراکنش در شبکه‌ها ناشی می‌شود و از آنجایی که باعث می‌شود همه افراد نتوانند NFTها را خریداری کنند، موانع قابل توجهی برای بازار به ارمغان می‌آورد.

یکی از راه‌های رسیدگی به این مشکل از طریق یک فرایند تایید اعتبار NFTهاست و به این ترتیب NFT‌های فعال وارد صحنه می‌شوند.

NFT‌های فعال، توکن‌های غیرمثلیِ تایید شده در بلاک‌چین هستند که تمام رویدادها، اطلاعات، تغییرات و اضافات را شامل می‌شوند؛ به عبارتی دیگر، از تمامِ چرخه‌ی عمر NFT برخوردار هستند. اما این دقیقا یعنی چی؟

در اصل یعنی یک NFT را انتخاب کرده و کل چرخه‌ی عمر این توکن‌ غیرمثلی را در بلاک‌چین تایید کنیم.

این فرآیند تایید با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. این قراردادها رویدادها، تاریخچه و اطلاعات را با NFT اورجینال ثبت و برای امضاکنندگان تاییدیه صادر می‌کنند.

بعد از این مرحله می‌توان این توکن‌های غیرمثلی را که نشان‌دهنده چرخه‌ی عمر کامل یک NFT فعال هستند، در یک صرافی یا بازار معامله کرد.

به طور خلاصه بخواهیم بگوییم، NFT فعال توکنی است که اطلاعاتی اضافی به آن اضافه شده و توسط انجمن یا پدیدآورنده‌ی خود تایید شده است. به این ترتیب این NFT می‌تواند به یک دارایی فیزیکی مرتبط ‌شود و به افراد مختلف اجازه دهد مالکیت بخش‌هایی از آن را ادعا کنند.

NFT

NFTهای فعال چگونه کار می‌کنند؟

در یک جمله‌ی کوتاه و مختصر، NFT توکنی است که استاندارد خاصی را پیاده‌سازی می‌کند. دو نمونه از این استانداردها، استاندارد ERC-721 اتریوم و استاندارد BEP-721 بلاک‌چینِ بایننس هستند که از هر دوی آنها برای تنظیم NFT در شبکه‌های مختلف استفاده می‌شوند.

قبل از فرآیند تایید اعتبار، توکن‌های NFT باید از طریق بازارهایی مانند OpenSea، Rarible وارد شوند.

امروزه برنامه‌ی QUASA NFT به شما این امکان را می‌دهد که توکن‌های NFT ساخته شده بر روی بلاک‌چین اتریوم یا سولانا را از طریق پنج بازار وارد کنید.

هنگامی که NFT اورجینال از بازار وارد شد، قرارداد هوشمند NFT اورجینال را به تاییدیه‌ی بلاک‌چین مرتبط می‌کند.

قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی روی یک بلاک‌چین هستند که زمانی که یک شخص شرایط از پیش تعیین‌شده را برآورده می‌کند، می‌توانند به‌طور خودکار عملکردهایی را اجرا کنند.

تک تکِ قراردادهای هوشمند برنامه‌ی  QUASA NFTمنحصربه‌فرد هستند:

 • فراداده‌ها و هش تاییدیه‌های صادر شده و رویدادها را شامل می‌شود.
 • به NFT گره خورده است و می‌توان آن را از بازارها یا متاورس‌ها فراخواند.

تاییدیه علاوه بر داده‌های ارائه شده، داده‌های رمزنگاری را نیز شامل می‌شود:

 • هش NFT یک شناسه است که به طور انحصاری به آن NFT دیجیتال مربوط است. اگر NFT دچار یک تغییر ناچیز شود مثلا تغییر در یک پیکسل، حرف یا بیت، هش کاملا تغییر خواهد کرد. در نتیجه این شناسه می‌تواند یکپارچگی NFT را تضمین ‌کند.
 • هر تاییدیه در QUASA یک شناسه‌ی منحصربه‌فرد دارد؛ بنابراین شما می‌توانید به این برنامه مراجعه کرده و با بررسی شناسه و فایل، از تغییرهای ایجاد شده مطلع شوید.
 • هش توصیفِ NFT
 • شناسه‌ی سند (NFT) (آدرس قرارداد هوشمند + شناسه‌ی توکن)
 • شناسه‌ی تراکنش در بلاک‌چین QUASA
 • بلاک‌چین یک مهر زمانی جهانی در پایگاه داده‌ی غیرمتمرکز ایجاد می‌کند.
 • تاییدیه‌ی موجود در برنامه‌یQUASA را می‌توان با سایر کاربران به اشتراک گذاشت و امضاکنندگان دیگر نیز می‌توانند آن را امضا کنند. در این صورت تاییدیه همه‌ی امضاکنندگان را فهرست می‌کند.

محتوای تاییدیه‌ی یک NFT برای تمامی کاربران یکسان خواهد بود.

داده‌ها به شکلی ایمن ذخیره می‌شوند. رمزنگاری تضمین می‌کند داده‌های شما در طول زمان در دسترس و بدون تغییر باقی بمانند.

تفاوت‌های NFTهای پویا با NFTهای فعال

دو تفاوت اصلی این دو نوع NFT این است که داده‌های جمع‌آوری شده توسط قراردادهای هوشمند و اضافه شده به NFTهای پویا رایگان نیستند و همچنین اینکه هر NFT را به راحتی می‌توان کپی کرد.

به همین دلیل است که حتی در متاورس‌ها نیز ممکن است تصاویر غیرفعال دارایِ توضیحات منسوخ‌شده مشاهده کنید؛ زیرا تراکنش ثبت شدن در بلاک‌چین هزینه‌بر است و هر چه داده‌های بیشتری جمع‌آوری شود، اضافه کردن آنها هزینه‌ی بیشتری را می‌طلبد.

تفاوت‌های اصلی

 • برنامه‌ی QUASA NFT، توکن غیرمثلی را برای همه‌ی کاربران به صورت کاملا رایگان در بلاک‌چین فعال می‌کند!
 • NFTهای فعال روشی برای محفوظ نگه داشتن حق چاپ هستند. کپی کردن یک NFT کار آسانی است، اما کپی کردن یکNFT که به همراه کل چرخه عمر خود در بلاک‌چین تایید شده است، غیرممکن است!

NFT

موارد استفاده از NFTهای فعال

 • شما می‌توانید آثار هنری خود را در معرض‌دید قرار دهید و در عین حال از حق چاپ خود نیز حفاظت کنید. شما با استفاده از NFT فعالِ دارای تاییدیه در بلاک‌چین، می‌توانید صحت و مالکیت اثر خود را ثابت کنید. یک نسخه‌ی کپی شده از NFT شما هیچ ارزشی نخواهد داشت.
 • شما می‌توانید یک NFT فعال از اثر هنری که روی دیوار دفتر کار شما وجود دارد، تهیه کنید. همکاران شما نیز می‌توانند NFT شما را امضا کنند. شما می‌توانید با قرار دادن این NFT در بازارها و متاورس‌ها، ارزش NFT خود را افزایش دهید و از این طریق به تبلیغ کار خود بپردازید.
 • شما یک ساعت سوئیسی گران‌قیمت دارید که به ندرت از آن استفاده می‌کنید. می‌توانید یک تصویر سه بعدی از ساعت خود خلق کرده و یک NFT فعال از آن ایجاد کنید. شما با به نمایش گذاشتن آن ساعت بر روی دست خود و ثبت جلسات مهم در متاورس‌ها، می‌توانید ارزش NFT و ساعت‌های خود را افزایش دهید.

مزایای NFTهای تایید شده (A-NFTs)

در برنامه‌ی QUASA NFT، مطلقاً هر کاربر می‌تواند NFT فعال خود را به صورت رایگان ایجاد کند.

برنامه‌ی QUASA تمام امکانات لازم را فراهم می‌کند و کاربران حتی به اتصال کیف پول رمز ارز نیز نیازی ندارند. در نتیجه کاربران در معرض ریسک قرار نمی‌گیرند و ممکن نیست پول خود را از دست بدهند.

مرتبط کردن NFTهای فعال به دارایی‌های فیزیکی، مزایا و فرصت‌های بیشتری را برای شما به ازمغان می‌آورد:

 • امنیت بلاک‌چین (فراهم کردن تاییدیه‌ی مالکیت و احراز هویت NFT)
 • نمایش NFTهای فعال در فضاهای مجازی (متاورس) و در بازارها.

NFTهای فعال نیز مزایای زیادی دارند. از جمله:

 • مرتبط کردن یک کالای فیزیکی با یک NFT
 • محفوظ نگه داشتن حق چاپ و مالکیت برای مالکان
 • تبدیل NFTهای قدیمیِ غیرفعال به A-NFTهای فعال
 • امضای غیرمتمرکز A-NFT توسط کارشناسان یا جامعه در بلاک‌چین

NFTها، دنیای متاورس و آینده‌ی صنعت موسیقی

NFTها در سال 2021 با ارزش بازاریِ 40 میلیارد دلار به میدان آمدند. اگر سال 2021 را سال کلکسیون‌های دیجیتالی و تولد مجموعه‌های آثار هنری بدانیم، سال 2022 تحت عنوان سالی که NFT‌های مبتنی بر موسیقی در آن شکل گرفتند، شناخته خواهد شد.

محقق کردن خواسته‌ی طرفداران

افراد به هر دلیلی طرفدار موسیقی می‌شوند. آنها ممکن است برای گوش دادن به آهنگ از هدفون یا تجهیزات استریوی گران‌قیمت استفاده کنند. ممکن است به تماشای جشنواره‌ها بروند یا یک اجرای زنده در یک مکان دنج را ترجیح بدهند. ممکن است هنرمندان موردعلاقه‌ی خود را در رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند یا توجه خود را به آهنگ‌هایی بدهند که در یوتیوب به محبوبیت رسیده‌اند. حتی ممکن است بعضی از آنها رویای تبدیل شدن به یک نوازند‌ه‌ی مشهور، دی‌جی یا یک هنرمند حرفه‌ای در این صنعت را در سر داشته باشند.

NFTها می‌توانند با ترکیب قابلیت در دسترس بودن کالاهای دیجیتالی با ویژگی‌ها و پاداش‌ها و پتانسیلی که تکنولوژیِ بلاک‌چین دارد، خواسته‌های تمام این افراد را محقق کنند.

NFT

فراهم کردن فرصت‌های لحظه‌ای

برای شنوندگان: دسترسی به تعداد آهنگ‌های بیشتر، اجراهای زنده، ریمیکس‌ها و لیست‌های پخش

طرفدارانی که صرفا به خود موسیقی علاقه دارند، مدت‌هاست که به دنبالِ مجموعه‌ آثار، انتشار مجدد آثار قدیمی موردعلاقه‌ی خود و فرصت‌هایی دیگری هستند که منجر به کشف آهنگ‌های خوب جدیدی از موسیقی‌دانان موردعلاقه‌شان می‌شود. NFT‌ها می‌توانند با اعطای عضویتِ سایت‌های انحصاری که پیش‌نمایش، دانلود و سایر ویژگی‌ها از جمله لیست‌های پخش انتخاب‌شده توسط هنرمند و آهنگ‌های میکس‌نشده را به کاربران ارائه می‌دهند، در استراتژی‌های انتشار مجدد ناشران آثار موسیقی نقش داشته باشند. هر چه این ناشران ارزش بیشتری برای این توکن‌ها ایجاد کنند، طرفداران بیشتری به دنبال کسب آن‌ها خواهند بود و این موضوع ارزش آن‌ها را در بازارهای ثانویه بالا می‌برد و با هر تراکنش درآمد ایجاد خواهد کرد.

برای شرکت‌کنندگانِ رویدادها: دسترسی ویژه و حق امتیاز انحصاری

برنامه‌های زنده ظرفیت‌های محدودی دارند، که این موضوع آنها را منحصربه‌فرد می‌کند. NFTها می‌توانند جنبه‌ی مازادی از مزایای عضویت‌های VIP و تجربیات دیجیتال را به رویدادهای زنده ارائه دهند. آن‌ها می‌توانند ورود به اتاق‌های VIP واقعی، صندلی‌های رزرو شده، حتی فرصت‌های محدود ملاقات‌های رو در رو و گرفتن عکس با هنرمندان را برای طرفداران فراهم کنند. از آنجایی که NFTها محدود، قابل ردیابی و قابل انتقال هستند، نمی‌توان آنها را جعل کرد و هر مرتبه که فروخته و منتقل می‌شوند، یک منبع درآمد مازاد برای هنرمند، مکان رویداد، ناشر و تیم مدیریت رویداد فراهم می‌کنند.

NFTها می‌توانند دسترسی به محتوای دیجیتال مانند فناوری واقعیت افزوده (Augmented Reality) را برای کنسرت‌ها فراهم کنند. آنها همچنین می‌توانند فرصتی برای خرید کالاهای محدودِ موجود در نمایشگاه‌ها یا دریافت امتیازات و تخفیف‌های دیگر ارائه دهند. همچنین می‌توان آن‌ها را فروخت یا به عنوان یک حق امتیاز انحصاری به شرکت‌کنندگان اجراهای زنده هدیه داد تا نقش یک یادگاری دیجیتالی از یک تجربه‌ی تکرارنشدنی را برای آنها داشته باشد.

برای طرفداران دوآتیشه: فراهم‌ کردن فرصت تعامل بیشتر

طرفداران دوآتیشه‌ی گروه‌های موسیقی و هنرمندان فقط به دنبال موسیقی نیستند؛ آنها همه‌ی جنبه‌های عمومی شخصیت هنرمندان موردعلاقه‌ی خود را نیز دنبال می‌کنند، از جمله کالاهایی که آنها در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنند و همچنین سایر رسانه‌هایی که این افراد خلق می‌کنند. NFTها مستقیما به این جریانِ مصرف انرژی و درآمد ارتباط دارند. آنها یک راه جدید برای کسب درآمد از شهرت یک هنرمند و به تبع آن از مجموعه آثار هنری، عکاسی، متن‌های موسیقی دست‌نویس، یادگاری‌ها و دیگر دارایی‌های دیجیتالی آن هنرمند فراهم می‌کنند. NFTها همچنین می‌توانند دسترسی انحصاری به تعاملات منحصربه‌فرد با هنرمندان را ارائه دهند؛ مانند ملاقات و گفتگوهای آنلاین، پروفایل‌های شخصی‌سازی شده، فایل‌های صوتیِ شخصی، ملاقات‌ با طرفداران و دسترسیِ زودهنگام به کالاهای دارایِ نسخه محدود.

برای افراد حرفه‌ایِ علاقه‌مند: فرصتی برای دیده شدن در یک بستر بزرگتر

نوازندگانی که برای هنر خود زحمت می‌کشند در یک دوراهی گیر می‌کنند: فناوری تولید و توزیع موسیقی هیچوقت به اندازه‌ی امروز قابل دسترسی نبوده است، اما بازار نیز آنقدر مملو از استعدادهای جدید است که جلب توجه یا کسب درآمد کافی برای امرارمعاش کار دشواری است. NFTها می‌توانند مسیری را برای نوازندگانی که در حال ترقی هستند، فراهم کنند و می‌توانند ابزار جدیدی برای کشف هنرمندان جدید در اختیار ناشران قرار دهند. به عنوان مثال، پخش NFT توسط یک ناشر می‌تواند برای نوازندگان جدید یک فرصت برای شرکت یا رای دادن در یک مسابقه‌ی نمایشی فراهم کند.

تصاویر پروفایل، اسکین‌ها (Skins) و استایل‌ها

قابلیت استفاده از NFT به عنوان عکس پروفایل (PFP) بازار پروژه‌های هنری محدودی مانند Bored Ape Yacht Club را پیش می‌برد. هر نوازنده یا ناشری می‌تواند تولید یک PFP برند را در بخشی از استراتژی بهره‌وری از فناوری NFT خود بگنجاند. اما پس تکلیف شخصی‌سازی کردن PFPهای موجود با ابزارهای جانبی و استایل‌های مختلف چیست؟ تصور کنید که کلاه Ballroom Marfa متعلق به جِی‌زی (Jay-Z) یا کلاه مدلِ راستای متعلق به باب مارلی (Bob Marley) یا هر آیتم دیگری از یک هنرمند موزیکال را به یک تصویر پروفایل Bored Ape یا یک شخصیت از یک مجموعه‌ی محبوب دیگر اضافه کنید. این کار نه تنها یک فرصت درآمد اضافی را ایجاد می‌کند، بلکه برند را در معرض توجه بیشتر قرار خواهد داد.

nft-scam

چشم‌اندازهای آینده‌ی NFT: همکاری، بازی‌وارسازی (gamification)، ایجاد مشغولیت ذهنی (immersion)

گزینش‌کنندگان در نقشِ پدیدآورنده‌های آثار جدید

موسیقی در اکثر اوقات یک فعالیت جمعی و مشارکتی است. نوازندگان برای ساختن آهنگ‌های جدید دور هم جمع می‌شوند. طرفداران و اجراکنندگان در رویدادهای زنده از یکدیگر انرژی می‌گیرند. دی‌جی‌ها موسیقی‌های موجود را ترکیب و گزینش می‌کنند تا یک اثر چیز جدید بسازند.

NFTها می‌توانند دسترسی به تجربیاتی مشابه را فراهم کنند. ما می‌توانیم یک فضای مجازی، که هنرمندان و آثار را به روش‌های جدیدی در آن گرد هم بیاورد، در اختیار دارندگانِ NFT‌های مبتنی بر موسیقی قرار دهیم. سناریویی را که در ادامه شرح داده می‌شود تصور کنید. برگزاریِ یک گردهمایی مجازی بین تیلور سویفت (Taylor Swift) و گروه موسیقیِ بیتلز (The Beatles)، یا بی‌تی‌اس (BTS) و جان کولترین (John Coltrane) در یک فضای تمرینیِ خصوصی و فعال شده توسط قراردادهای هوشمند خاصی که امور حقوقی و تضمین پرداخت کسری به دارندگان آن را مدیریت می‌کند.

این فضاهای مجازی می‌توانند توسط کاربران شخصی‌سازی شوند تا بتوان همه چیز را، از یک باشگاه خصوصی گرفته تا صحنه‌ی اصلی یک جشنواره بزرگ، در آن بازسازی کرد. طرفداران می‌توانند طبق شرایط و مقرراتی که در NFT برنامه‌ریزی شده است، جشنواره‌های خود را ایجاد و اجراهایی را برای دوستان خود میزبانی کنند.

ناشران در مواردی که هم حق امتیاز و هم حق انتشار را در اختیار دارند، یا با هنرمند به توافق رسیده‌اند، می‌توانند آهنگ‌های خالص و میکس‌نشده‌ای را ارائه دهد. کاربران می‌توانند با استفاده از ابزارهای دیجیتال این آهنگ‌های خالص را مجدد میکس و شخصی‌سازی کرده، سپس یک NFT برای خود ایجاد کنند.

دریافت پاداش به سبب داشتن گروهی از طرفداران (فندوم)

یک فندوم با اعتبار و شهرت تغذیه می‌شود. با افزودن عناصر بازی‌وار‌سازی ‌شده به NFTها مانند “تخم‌مرغ‌های عید پاک” (آیتمی که باید آن را پیدا کنید)، پازل‌ها، قطعات بازی، پاداش‌های وفاداری و تابلوهای امتیازات، ناشران می‌توانند تاثیر و تعامل کمپین‌های خود را محاسبه کنند و به طرفداران دوآتیشه‌ای که به آیتم‌های خاص دست یافته‌اند، پاداش دهند. این موضوع همچنین یک مزیت دیگر به NFTها اضافه می‌کند و طرفداران را برای جمع‌آوری و استفاده از توکن‌های خود مشتاق‌تر می‌کند. طرفداران از این طریق می‌توانند قدردانی خود از هنرمندان موردعلاقه‌ی خود را نیز نشان دهند.

موسیقی در دنیای متاورس

NFTها نقش یک پُل را بین استراتژی‌های مرسومِ بهره‌وری از رسانه‌ها و چشم‌انداز نوظهور دنیای متاورس هستند. ما می‌توانیم آینده‌ای را تصور کنیم که در آن نوازندگان می‌توانند با حضور طرفدارانی از سراسر جهان که با استفاده از NFT اجازه‌ی شرکت پیدا کرده‌اند، در یک محیط دیجیتالی اجرای زنده برگزار کنند.

منبع: irishtechnews.ie ؛‌

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا