آموزشبلاکچین

آشنایی با کاربردهای بلاک‌چین در صنعت مالی

در اینجا چند مورد از کاربردهای متعدد بلاک‌چین در صنعت مالی آورده شده است:

کاربردهای بلاکچین در صنعت مالی 

کاربردهای بلاک‌چین در صنعت مالی میتواند منجر به خدمات مالی کارآمدتر و ایمنتر شود.

با توجه به رشد قابل‌توجه بازار رمزارزها در سال‌های اخیر، ارزش بازار ارزهای دیجیتال اکنون تریلیون‌ها دلار است. بخش اعظم این موفقیت ناشی از تمام کاربردهای بالقوه فناوری بلاک‌چین است. از آن‌جایی که بلاک‌چین‌ها برای اولین بار با ارزهای دیجیتال معرفی شدند، منطقی است که برخی از امیدوارکننده‌ترین کاربردهای برنامه‌های بلاک‌چین در امور مالی هستند.

یک توضیح ساده درباره بلاک‌چین این است که یک دفتر کل غیرمتمرکز است که تراکنش‌ها را ثبت می‌کند. برای شرکت‌های خدمات مالی، این فناوری می‌تواند راهی برای تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر، قراردادهای خودکار و امنیت بیشتر باشد. اگرچه فناوری بلاک‌چین هنوز راه درازی برای پذیرش گسترده دارد، اما در حال حاضر توسط تعداد کمی از مؤسسات مالی مورد استفاده قرار گرفته است.

کاربردهای بلاکچین در صنعت خدمات مالی

در اینجا چند مورد از کاربردهای متعدد بلاک‌چین در صنعت مالی آورده شده است:

  • نقل و انتقالات پول
  • امنیت تراکنش افزوده
  • اتوماسیون از طریق قراردادهای هوشمند
  • ذخیره سازی اطلاعات مشتری

بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم به اینکه چگونه شرکت‌های مالی می‌توانند بلاک‌چین‌ها را برای استفاده‌های بالا پیاده‌سازی کنند  و چرا این را می‌خواهند.

نقل و انتقالات پول: از ابتدای شروع بیت‌کوین (CRYPTO:BTC)، فناوری بلاک‌چین برای انتقال وجوه از نقطه A به نقطه B بدون وجود یک نهاد حاکم مرکزی طراحی شده بود. همانطور که بلاک‌چین‌ها تکامل یافته‌اند، توانسته‌اند به تراکنش‌های بسیار سریع‌تر و ارزان‌تری دست یابند.

یکی از نمونه‌های بارز ریپل است، شرکتی که از فناوری بلاک‌چین برای RippleNet ، یک شبکه پرداخت جهانی استفاده می‌کند. تراکنش‌های RippleNet در عرض پنج ثانیه پردازش می‌شوند و فقط کسری از سنت هزینه دارند.

موسسات مالی که از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند می‌توانند انتقال پول موثرتری را ارائه دهند. نقل و انتقالات بین‌المللی پول که گاهی اوقات ساعت‌ها یا روزها طول می‌کشد می‌تواند در عرض چند ثانیه و بدون کارمزد گران انجام شود.

امنیت تراکنش افزوده: شرکت‌های مالی همیشه هدف کلاهبرداری هستند. پرداخت‌های دیجیتال، به‌ویژه، زمانی که از طریق پردازشگرهای پرداخت و بانک‌ها عبور می‌کنند، خطر سرقت اطلاعات را در طول فرآیند تراکنش به همراه دارند.

بلاک‌چین‌ها از الگوریتم‌های رمزنگاری برای پردازش و ثبت بلوک‌های تراکنش استفاده می‌کنند. این رمزنگاری می‌تواند سطح ریسک در هنگام پردازش تراکنش‌ها را برای شرکت‌های مالی کاهش دهد.

اتوماسیون از طریق قراردادهای هوشمند: راه‌‌اندازی اتریوم ( CRYPTO:ETH ) در سال 2015 یک گام بزرگ رو به جلو برای فناوری بلاک‌چین بود. این اولین بلاک‌چین بود که قراردادهای هوشمند داشت، قراردادهایی که در صورت برآورده شدن شرایط، خودبه‌خود اجرا می‌شوند.

قراردادها بخش بزرگی از صنعت خدمات مالی هستند و شرکت‌ها زمان قابل توجهی را صرف آن می‌کنند. یک قرارداد خود اجرا می‌تواند این فرآیند را بسیار کارآمدتر کند.

به عنوان مثال، یک شرکت بیمه می‌تواند از قراردادهای هوشمند برای سرعت بخشیدن به روند پرداخت خسارت استفاده کند. هنگامی که یک مشتری تقاضایی را ارسال می‌کند، به طور خودکار توسط کدهای برنامه‌ریزی شده در بلاک‌چین بررسی می‌شود. اگر معتبر باشد، قرارداد هوشمند اجرا و خسارت به مشتری پرداخت می‌شود.

ذخیره‌سازی داده‌های مشتری: اکثر شرکت‌های مالی برای جلوگیری از کلاهبرداری و پولشویی باید یک فرآیند تأیید هویت را با مشتریان خود انجام دهند. این به زمان و هزینه نیاز دارد، اما این هزینه برای انجام تجارت ضروری است.

یک جایگزین این روند می‌تواند ذخیره داده‌های مشتری روی یک بلاک‌چین باشد که شرکت‌های مالی مختلف می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. پس از اینکه یک شرکت فرآیند تایید هویت مشتری (KYC) را راجع‌به یک مشتری جدید انجام داد، داده های آن مشتری به بلاک‌چین اضافه می‌شود.

شرکت‌های دیگر می‌توانند از داده‌های KYC به‌جای اینکه خودشان فرآیند تایید هویت را طی کنند، استفاده کنند. این کار همچنین باعث صرفه جویی در زمان برای مشتری نیز می‌شود چرا که نیازی به انجام فرآیند KYC برای هر حساب مالی جدید ندارد.

تاثیر بلاکچین بر صنعت خدمات مالی

با مزایایی که بلاک چین ارائه می‌دهد، می‌تواند تأثیر زیادی بر صنعت خدمات مالی داشته باشد. در اینجا مزایای اصلی بلاک‌چین در امور مالی آورده شده است:

می‌تواند فرآیند پرداخت را کارآمدتر کند. بسیاری از بلاک‌چین‌ها می‌توانند تراکنش‌ها را در چند ثانیه با هزینه‌های 0.01 دلار یا کمتر انجام دهند و باعث صرفه‌جویی در هزینه شرکت‌های مالی و مشتریان درگیر شوند.

می‌تواند به مؤسسات مالی کمک کند تا در معاملات بین‌المللی صرفه‌جویی کنند. پیش‌بینی می‌شود که استقرار بلاک‌چین تا پایان سال 2030 باعث صرفه‌جویی 27 میلیارد دلاری بانک‌ها در تراکنش‌های فرا مرزی شود.

از آنجایی که بلاک‌چین‌ها یک رکورد توزیع شده و غیرقابل تغییر از تراکنش‌ها را ارائه می‌دهند، موسسات مالی می‌توانند از آنها برای نگهداری سوابق و گزارش به آژانس های نظارتی استفاده کنند.

تسویه سریع‌تر تراکنش‌های ارائه شده توسط فناوری بلاک‌چین می‌تواند انواع مختلف خدمات مالی را بهبود بخشد. وام‌دهندگان می‌توانند سریع‌تر وام‌ها را تأمین کنند، فروشندگان زودتر پرداخت‌ها را دریافت می‌کنند و بورس‌ها می‌توانند خریدوفروش اوراق بهادار را تقریباً بلافاصله تسویه کنند.

شرکتهای مالی که استفاده از بلاک‌چین را ترویج میکنند

فناوری بلاک‌چین به‌سرعت در صنعت مالی پذیرفته شده است. ده‌ها شرکت مالی وجود دارند – از شرکت‌های کوچک‌تر تا بزرگ‌ترین نام‌های صنعت – که در سهام بلاک‌چین سرمایه‌گذاری و  یا استفاده از بلاک‌چین را ترویج می‌کنند.

ویزا : ( NYSE:V ) یکی از بزرگترین پردازشگرهای پرداخت در جهان است و همچنین یکی از اولین شرکت‌های مالی بزرگی بود که فناوری بلاک‌چین را پذیرفت. در اینجا نحوه استفاده و توسعه ویزا آمده است:

در سال 2015، ویزا بخشی از سرمایه‌گذاری 30 میلیون دلاری در Chain.com، توسعه دهنده بلاک‌چین بود.

در سال 2017، Visa B2B Connect را راه‌اندازی کرد که از بلاک‌چین برای پرداخت‌های تجاری بین‌المللی استفاده می‌کند.

این شرکت با صرافی‌ها و پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال برای راه‌اندازی کارت‌های نقدی و اعتباری ارزهای دیجیتال همکاری کرده است.

ویزا اولین شبکه پرداخت بزرگی بود که در مارس 2021 تراکنش ها را با ارزهای دیجیتال تسویه کرد.

Barclays PLC ( NYSE:BCS ) یک بانک چند ملیتی است که تحقیقات گسترده‌ای در زمینه فناوری بلاک‌چین در امور مالی انجام داده است. این شرکت استفاده از قراردادهای هوشمند را برای تجارت مشتقات مانند آتی و اختیار معامله آزمایش کرده است. اگر بورس‌ها شروع به استفاده از قراردادهای هوشمند برای مشتقات کنند، می‌توانند زمان تنظیم این قراردادها را کاهش دهند. این بانک همچنین در سال 2018 یک درخواست ثبت اختراع برای استفاده از بلاک‌چین در ساده‌سازی فرآیند KYC ارائه کرد.

همراه با سایر بانک‌های بزرگ، بارکلیز سرمایه‌گذار در Fnality است، پروژه‌ای برای ایجاد نسخه‌های ارز دیجیتال دلار آمریکا و چندین ارز اصلی دیگر. هدف آن استفاده از فناوری بلاک‌چین برای تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر است.

امریکن اکسپرس ( NYSE:AXP ) هم یک شبکه پرداخت و هم یک موسسه مالی است که کارت‌های اعتباری و شارژ، بانکداری و وام ارائه می‌دهد. در سال‌های اخیر، روی ادغام بلاک‌چین با برنامه محبوب جایزه عضویت خود کار کرده است.

امریکن اکسپرس با همکاری شرکت Hyperledger، بلاک‌چین داخلی خود را ساخت که با Boxed، یک پلتفرم آنلاین تحویل مواد غذایی، آزمایش کرد. این فناوری به تاجر این امکان را می‌دهد تا بر اساس عوامل مختلفی مانند محصول خریداری شده یا زمان در روز امتیاز بیشتری ارائه دهد. هنگامی که مشتری خریدی انجام می‌داد که طبق شرایط مورد نظر است، امریکن اکسپرس به او امتیاز می‌دهد و از طریق یک قرارداد هوشمند صورتحساب تاجر را پرداخت می‌کند.

چالش‌های پیاده‌سازی بلاکچین برای شرکت‌‌های مالی

ما کاربردها و مزایای بلاک‌چین در صنعت مالی را بررسی کرده‌ایم، اما چندین چالش نیز برای پیاده‌سازی بلاک‌چین وجود دارد.

برای بهترین نتایج، بلاک‌چین‌ها نیاز به پذیرش گسترده دارند. این امر به ویژه در صنعت خدمات مالی صادق است، جایی که بسیاری از شرکت‌ها با یکدیگر کار می‌کنند و به روشی نیاز دارند که همه بتوانند از آن برای انجام معاملات استفاده کنند. به عنوان یک مثال ساده، برای اینکه بانک‌ها با استفاده از بلاک‌چین وجوه خود را انتقال دهند، هر بانکی که در این انتقال مشارکت دارد باید از  این فناوری استفاده کند.

علاوه‌بر چالش قبلی، عدم قابلیت همکاری بین بلاک‌چین‌های مختلف، مشکلی است که باعث می‌شود آنها نتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برای حل این مشکل، چندین شبکه بلاک‌چین که بر راه‌حل‌های قابلیت همکاری تمرکز دارند، در حال توسعه هستند.

شبکه‌هایی مثل Polkadot (CRYPTO:DOT) و  Cosmos ( CRYPTO:ATOM )

تغییر به فناوری بلاک‌چین می‌تواند پرهزینه و وقت‌گیر باشد، به‌خصوص که توسعه دهندگان ماهر بلاک‌چین کمتر حمایت می‌شوند. برخی از شرکت‌های مالی، به‌ویژه شرکت‌های کوچک‌تر، ممکن است از متعهد شدن به تعمیرات اساسی سیستم‌های موجود فعلی خودداری کنند.

داده های بلاک‌چین را نمی‌توان تغییر داد. اگرچه این مزیت استفاده از بلاک‌چین است، اما برای شرکت‌های مالی که اغلب نیاز به اصلاح داده‌های ذخیره شده دارند، دارای معایبی نیز می‌باشد. برای پیاده‌سازی بلاک‌چین، این شرکت‌ها باید روش خود را تغییر دهند.

از آنجایی که فناوری بلاک‌چین نسبتاً جدید است و به سرعت در حال توسعه است، تنظیم‌کننده‌ها هنوز به این موضوع پی نبرده‌اند. دولت‌ها به احتمال زیاد سیاست هایی را وضع خواهند کرد که بر بلاک‌چین و شرکت‌هایی که از آن استفاده می‌کنند تأثیر بگذارد.

آینده بلاکچین در امور مالی

در حال حاضر، ما هنوز در مراحل اولیه توسعه بلاک چین و استفاده از آن در صنعت خدمات مالی هستیم. دو مورد از بزرگ‌ترین پیشرفت‌های بلاک‌چین که باید به آن توجه داشت، بهبود در پردازش تراکنش‌ها و قابلیت همکاری است که هر دو باید آن را برای مؤسسات مالی قابل استفاده‌تر کنند.

بلاک‌چین‌های قبلی از نظر پردازش تراکنش محدود بودند. بیت‌کوین فقط می‌تواند حدود سه تا پنج تراکنش در ثانیه را پردازش کند و اتریوم در حال حاضر فقط می‌تواند حدود 10 تا 15 تراکنش را انجام دهد. این برای رقابت با پردازنده های پرداخت اصلی مانند Visa که می‌تواند حدود 1700 تراکنش در ثانیه را انجام دهد، کافی نیست.

بلاک‌چین‌های اخیر مقیاس‌پذیری با تراکنش‌های سریع‌تر را در اولویت قرار داده‌اند. قابل توجه‌ترین پروژه ارزهای دیجیتال در این زمینه سولانا (CRYPTO:SOL) است که رکورد ثبت زمان اوج تراکنش 65000 در ثانیه را دارد.

تغییر دیگری که شاهد آن هستیم تغییر به سمت قابلیت همکاری است. اکثر بلاک‌چین‌ها تا این مرحله پروژه های مستقلی بوده‌اند. با این حال، پروژه‌های متعددی با هدف تسهیل ارتباط بین بلاک‌چین‌های مختلف به‌وجود آمده‌است.

بلاک‌چین‌ها به این زودی‌ها به طور کامل جایگزین سیستم های مالی موجود نمی‌شوند. اما، از شرکت‌های مالی انتظار می‌رود که از بلاک‌چین در اجرای آزمایشی استفاده کنند تا قابلیت‌های آن را دیده و سپس به تدریج آن را به عنوان مکملی در سیستم‌های موجود خود ادغام کنند.

پیاده‌سازی فناوری بلاک‌چین با مشکلاتی همراه است. با وجود چالش‌ها، صدها شرکت مالی شروع به استفاده از آن کرده‌اند و سهام بلاک‌چین به یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری محبوب تبدیل شده‌است. واضح است که صنعت مزایای بالقوه آن‌ را درک می‌کند و بلاک‌چین بخش رو به رشدی از صنعت خدمات مالی آینده خواهد بود.

قدرت فناوری بلاکچین و کاربردهای انقلابی آن در بخش مالی

فناوری بلاک‌چین توانایی خود را در ایجاد انقلاب در صنایع مختلف، حتی در مراحل ابتدایی، نشان داده است. ویژگی‌های تمرکززدایی ، شفافیت و تغییر ناپذیری برای بخش‌های تجاری در سراسر جهان جذاب است، اما صنعت پیشرو در انجام آن، بخش مالی است.

بلاکچین و تمرکززدایی از بازارهای مالی؛

فناوری بلاک‌چین یک دفتر کل غیرمتمرکز ، توزیع شده و عمومی است که برای ثبت تراکنش‌های بسیاری از رایانه‌های داخل یک شبکه استفاده می‌شود. بلاک‌چین به دلیل طراحی و ویژگی‌هایش ایمن، شفاف و تقریبا غیرقابل تغییر است.

در صنعت مالی، این فناوری بنیادی امکان نقل و انتقال ارز را با اطمینان از اینکه تراکنش ایمن و قابل اعتماد است، فراهم می‌کند.

مزایای بلاکچین برگرفته از ویژگی های زیر است:

  • توزیع: نسخه‌های متعددی از دفتر‌کل بلاک‌چین در سراسر شبکه وجود دارد. هر بار که یک تراکنش و بلوک جدید اضافه می‌شود، همه افراد داخل شبکه یک کپی از آن دریافت می‌کنند. هیچ نهاد واحدی این دفترکل را کنترل نمی‌کند، اما سیستم طوری طراحی شده است که اطلاعات یکسانی را برای همه فراهم کند.
  • تغییرناپذیری: یک بلاک‌چین تاریخچه دقیق و زمان تراکنش‌ها را ارائه می‌دهد. از آنجایی که هر‌شخصی در شبکه یک نسخه دارد، تغییر یا پاک کردن تراکنش‌ها یا اضافه کردن اطلاعاتی که تأیید نشده‌اند تقریباً غیرممکن است. انجام موفقیت آمیز این امر مستلزم یک حمله هماهنگ به صدها – یا حتی صدها هزار – رایانه به طور همزمان است، که غیر‌محتمل است.

این ویژگی‌ها و کاربردهای بلاک‌چین در صنعت مالی، مزایای واضح بسیاری برای صنعت بانکداری و مالی دارد. چند نمونه از راه‌هایی که کسب و کارها از قدرت بلاک چین استفاده می‌کنند عبارتند از:

نقل و انتقالات پول

انتقال پول به کشورهای دیگر مشکلات و چالش‌های زیادی را برای مصرف کنندگان و موسسات مالی ایجاد به همراه دارد. مردم سالانه میلیاردها دلار در سطح بین المللی منتقل می‌کنند و این فرآیند معمولاً پرهزینه، پر زحمت و مستعد اشتباه است.

بلاک‌چین می‌تواند همه اینها را تغییر دهد. و این از جمله کاربردهای بلاک‌چین در صنعت مالی است.

بسیاری از بانک‌های بزرگ پرداخت‌های بین‌المللی را با فناوری بلاک چین انجام می‌دهند که باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود. مصرف‌کنندگان همچنین می‌توانند از انتقال پول به روش بلاک‌چین برای تکمیل نقل و انتقالات الکترونیکی با دستگاه‌های تلفن همراه استفاده کنند، و از فرآیند دست و پا گیر تماشای مراحل انتقال پول، ایستادن در صف و پرداخت هزینه برای تراکنش اجتناب کنند.

پرداخت های ارزان و مستقیم

بیشتر وجوه از طریق موسسات مالی مانند بانک‌ها یا مراکز پردازش کارت اعتباری جابه‌جا می‌شود.  هر یک از این مراحل لایه‌ای از پیچیدگی را به همراه هزینه‌هایی اضافه می‌کند که ممکن است پرهزینه شوند.

مزایای نقل و انتقالات مبتنی بر بلاکچین برای بازرگانان عبارتند از:

کارمزدهای کاهش یافته: وقتی مشتریان با کارت اعتباری خود پرداخت می‌کنند، بازرگانان هزینه‌های پردازش را پرداخت می‌کنند که منجر به سود می‌شود. پرداخت‌های بلاک‌چین با ساده کردن فرآیند انتقال، کارمزدها را کاهش یا حذف می‌کند.

حذف بودجه‌های ناکافی: مصرف‌کنندگان گاهی برای کالاها یا خدمات با چک‌های بلا‌محل پرداخت خود را انجام می‌دهند که باعث ضرر و زیان برای بازرگانان و همچنین ایجاد مشکلات قانونی برای بازیابی مبلغ می‌شود. نقل و انتقالات مبتنی بر بلاک چین می‌توانند به بازرگانان این اطمینان را بدهند که در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه از معتبر بودن تراکنش آگاه شوند.

مزایای انتقال مبتنی بر بلاک چین برای افراد عبارتند از:

کلاهبرداریهای کمتر: کلاهبرداری‌های آنلاین نگرانی بسیاری از افراد است، اما پرداخت‌های مبتنی بر بلاک چین سریع و برگشت‌پذیر هستند. آن‌ها همچنین نسبت به استفاده از خدمات بانکی، به ویژه برای اقلام گران قیمت، هزینه کمتری دارند.

زمان و پول کمتر: مطمئن‌ترین روش‌های پرداخت، پول نقد، حواله و چک نقد است، اما پول نقد غیرقابل ردیابی است، حواله‌های بانکی زمان‌بر است و چک‌های نقد را می‌توان جعل کرد. با پرداخت‌های مبتنی بر بلاک‌چین، همه این مسائل برای اطمینان بیشتر حذف می‌شوند.

جزئیات معامله

انتقال پول تنها روشی نیست که با آن بلاک‌چین بانکداری را متحول می‌کند. بلاک چین یک روش عالی برای ردیابی تراکنش‌ها و اطمینان از اطلاعات دقیق و ایمن است، مانند:

جزئیات عنوان: تغییر دفترکل توزیع شده بلاک‌چین تقریباً غیرممکن است و ردیابی مالکیت را آسان تر می‌کند. برای تأیید اطلاعات مربوط به انتقال مالکیت و حق رهن می‌توان به دفترکل مراجعه کرد، بنابراین اعتماد بیشتری وجود دارد.

قراردادهای هوشمند: تراکنش‌ها می‌توانند پرهزینه، پیچیده و زمان‌بر باشند، اما بلاک‌چین راهکار مناسبی برای اتوماسیون فراهم می‌کند. قراردادهای هوشمند می‌توانند زمان پرداخت را توسط خریدار و زمان تحویل جنس توسط فروشنده را ردیابی کنند، همچنین می‌توانند مشکلاتی را که در طول فرآیند ایجاد می‌شود برطرف کنند. سیستم های خودکار همچنین خطای انسانی را کاهش می‌دهند و یه صورت 24/7 کار می‌کنند.

الحاق به صنعت خدمات مالی

هزینه‌های کم بلاک‌چین به استارتاپ‌ها فرصتی برای رقابت با بانک‌های بزرگ می‌دهد و باعث می‌شود آنها بخشی از صنعت خدمات مالی باشند. بسیاری از مردم به دلیل محدودیت‌هایی مانند حداقل موجودی، دسترسی کم و کارمزد بانکی به دنبال جایگزینی برای بانک ها هستند. بلاک چین می‌تواند جایگزینی را ارائه دهد که از شناسایی دیجیتال و دستگاه های تلفن همراه استفاده می‌کند، فارغ از دردسرهای بانکداری سنتی.

کاهش تقلب

بلاک چین اطلاعات را در یک دفترکل با اطلاعات تراکنش در هر بلوک، همراه با یک نشانه منحصر به فرد که به بلوک قبلی اشاره دارد، ذخیره می‌کند. هر شخص در شبکه یک کپی از تراکنش‌ها را نیز دریافت می‌کند. به دلیل این ویژگی‌ها، فناوری بلاک‌چین در برابر حملات گسترده قطع سرویس، هکرها و دیگر انواع کلاهبرداری مقاوم است.

بدون وجود تهدید حملات سایبری، هزینه انجام تجارت کاهش می‌یابد و به همه طرف‌های درگیر کمک می کند تا در هزینه صرفه‌جویی کنند.

 

ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال موج جدیدی از دارایی‌ها هستند که به بلاک‌چین متکی هستند. اگرچه ارز دیجیتال در حال حاضر در حال استفاده است، شرکت های بلاک‌چین در حال حاضر مشغول کاهش موانع ورود و ارائه یک مبادله یکپارچه از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال به عنوان جایگزین بانکی هستند.

نگاه به آینده

اگرچه بانکداری با قوانین و مقررات سختگیرانه زیادی روبرو است، موسسات مالی بیشتری به پتانسیل فناوری بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال و کاربردهای بلاک‌چین در صنعت مالی پی می‌برند. در طی زمانی‌که بازیگران اصلی در این صنعت آزمایش‌هایی را برای کشف موارد و فرصت‌های استفاده نوآورانه انجام می‌دهند، ما راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک‌چین بیشتری را در فینوپیا برای تراکنش‌های مالی شفاف، در دسترس و قابل اعتماد خواهیم داشت.

منبع: fool.com  ؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا