آموزش

اصطلاحات ارز دیجیتال

یکی از مواردی که در مهارت ترید کردن و یا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال کمک می‌کند، یادگیری اصطلاحات تخصصی است. تسلط به این اصطلاحات به هر علاقه مند به دنیای کریپتوکارنسی توصیه می‌شود.

واژه نامه ارز دیجیتال

در این لغتنامه ارز دیجیتال تمامی اصطلاحات مهم ارز دیجیتال آمده. این واژه‌نامه به صورت مرتب به‌روزرسانی می‌شود.

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی

نام دیگر ارز دیجیتال، کریپتوکارنسی است. به پول‌های رمزگذاری شده، کریپتوکارنسی گفته می‌شود. برخلاف ارز فیات که پول‌های سنتی مانند دلار و یورو هستند، ارز دیجیتال در دنیای مجازی و در بستر شبکه‌ای به نام بلاکچین راه‌اندازی و در صرافی‌های ارز دیجیتال خرید و فروش می‌شوند.

ارز فیات

به پولی که توسط دولت‌ها به عنوان مبالغ قانونی شناخته می‌شود ارز فیات گفته می‌شود. برای مثال می‌توان به دلار آمریکا، پوند انگلیس، یورو و دلار استرالیا اشاره کرد. این نوع از پول عرضه نا محدودی دارد.

استیبل کوین (Stable coin)

استیبل‌کوین‌ها نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که به یک دارایی، مانند پول فیات (دلار، یورور، پوند،..) پیوند خورده‌اند یا به اصطلاح پگ (peg) شده‌اند. این یعنی یک واحد استیبل کوین همیشه با یک واحد پول فیات برابر است. به طور مثال، ارز دای (DAI) یک استیبل کوین است که با دلار پگ شده است. بنابراین همواره قیمت یک واحد دای برابر است با یک واحد دلار آمریکا. از استیبل کوین‌ها به عنوان ارزهای واسطه در صرافی‌هایی که واریز و برداشت پول فیات ندارند، استفاده می‌شود. از معروف‌ترین استیبل کوین‌‌ها تتر USDT را می‌توان نام برد.

پگ و دیپگ در ارز دیجیتال چیست؟

اصطلاح «peg» به‌معنای ایجاد پیوند در ارزش دو ارز یا اتصال یک ارز به یک ارز پایه است. این اصطلاح معمولاً در استیبل کوین‌ها به کار می‌رود. هر استیبل‌کوین‌ با یکی از انواع پول فیات مانند دلار، یورو، پوند، ین و … پگ می‌شود. به طور مثال وقتی می گوییم استیبل کوین A به دلار پگ شده، یعنی مطابق نوسانات دلار، ارزش آن استیبل کوین نیز تغییر می‌کند. این پیوند یک به یک است، یعنی یک واحد استیبل کوین A همیشه برابر با یک واحد دلار است.

حال دیپگ شدن (de-peg) به معنای جدایی این دو دارایی از یکدیگر است. به طور مثال، اگر استیبل کوین A از دلار دیپگ شود، به این معناست که این پیوند شکسته و دیگر یک واحد استیبل کوین A ، معادل یک واحد دلار نیست. دیپگ شدن می تواند منجر به افت شدید قیمت استیبل‌کوین و یا نوسانات شدید آن شود.

آلت کوین

بیت کوین اولین و موفق‌ترین ارز دیجیتال بوده است. به تمامی کوین‌ها و توکن‌های دیگر (غیر از بیت کوین) آلت کوین می‌گویند. به عنوان مثال اتریوم، ریپل و ترون همگی آلت‌کوین هستند.

بلاک چین

بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است که از تمام معاملات انجام شده یک رمزارز را ثبت می‌کند.

بلاک‌ها ظرفیتی بی نهایت ندارند و صرفا توانایی ذخیره حجمی محدود از اطلاعات را دارند. هر زمانی که ظرفیت بلاک تکمیل شود یک بلاک به زنجیره بلاک چین اضافه می‌شود.

بلاک (Block)

بلاک چین از از واحدهای کوچکتری که به یکدیگر اتصال دارند و به اصطلاح زنجیر شده‌اند، تشکیل شده است.

هر بلاک دارای یک بانک اطلاعاتی منحصر بفرد از کلیه معاملات ارزهای دیجیتال است. هر بلاک یک ظرفیت دارد که پس از پر شدن، بسته می‌شود و به بلاک جدید متصل می‌شود.

ارتفاع بلاک

به تعداد بلاک‌های متصل در زنجیره ارتفاع بلاک گفته می‌شود.

زمانی که ارتفاع بلاک 0 باشد یعنی اولین بلاک در حال ساخت است.

کاوشگر بلاک (Block Explorer)

Block Explorer یک ابزار آنلاین جهت کاوش در بلاک چین ارز دیجیتال است.

با استفاده از این ابزار می‌توانید تا جایی که می‌توانید تمام معاملات را بر روی بلاکچین را مشاهده و دنبال کنید.

پاداش بلاک

به نودهایی که جهت استخراج ارز دیجیتال انرژی مصرف می‌کنند پاداش داده می‌شود. این پاداش منوط بر تایید معامله در شبکه است.

بلاک چین کنسرسیوم

به بلاک چینی که عضویت در آن خصوصی باشد، بلاک چین کنسرسیوم می‌گویند.

هش (Hash)

به فرایند رمزنگاری ارز دیجیتال هش گفته می‌شود. فرآیند هش بسیار پیچیده است؛ به شکلی که اطلاعات ورودی به یک رشته الفبایی-عددی تبدیل می‌شود. این فرآیند توسط یک الگوریتم کنترل می‌شود که متناسب با هر رمزارز متفاوت است.

نود

به اعتبارسنجان شبکه‌ی بلاکچین نود گفته می‌شود. نودها نقش اساسی در بلاکچین دارند و هرچه تعداد نودها بیشتر باشد، امنیت شبکه بالاتر می‌رود و سرعت تأیید تراکنش‌ها در شبکه بالا می‌رود. برخی از نود‌ها برای اجرای کامل قوانین شبکه بلاک چین، تاریخچه کل بلوک آن را دانلود می‌کنند. به این نودها، فول نود گفته می‌شود.

سختی شبکه

وقتی که به سختی شبکه اشاره می‌کنیم، منظور هزینه استخراج آن رمزارز است.

سختی شبکه یک فرمول دارد که به این شرح است: تراکنش‌های بیشتری که سعی دارند در هر لحظه از زمان تأیید شوند تقسیم بر کل قدرت نودهای موجود در شبکه

هرچه سختی شبکه بیشتر شود، هزینه معامله بیشتر است.

آدرس‌ ارز دیجیتال

هر ارز دیجیتال آدرس منحصر به فردی دارد که محل ذخیره شدن آن در شبکه بلاکچین را مشخص می‌کند.

این آدرس ها از نظر ظاهری بین ارزهای دیجیتال متفاوت هستند اما معمولاً رشته ای با بیش از 30 کاراکتر هستند. رقم اول آدرس ارز دیجیتال نشاندهنده‌ی استاندارد و بلاکچین این ارزها هستند.

ایردراپ

ایردراپ (Airdrop) یکی از راه‌های جذاب کسب درامد در ارز دیجیتال است. ایردراپ یعنی توزیع ارز دیجیتال رایگان. این ارزهای دیجیتال عمدتاً میان دسته‌ای از کاربران ارز دیجیتال که رویداد ایردراپ ثبت نام کرده‌اند، هدیه داده می‌شوند.

در طول سال ایردراپ‌های زیادی اتفاق می‌افتد. انگیزه‌ی تیم توسعه یک ارز دیجیتال برای انجام ایردراپ و هدیه دادن توکن‌های رایگان به کاربران، افزایش شهرت و تعداد کاربر است. اگر ارز از نظر بنیادین ارزشمند باشد، معمولاً پس از ایردراپ، به سرعت رشد می‌کند و سود خوبی نصیب شرکت‌کنندگان در ایردراپ می‌شود.

اسنپ شات بلاکچین

اسنپ شات یک عکس فوری است که از بلاکچین گرفته می‌شود و اطلاعات حساب‌ها را ثبت کرده و نمایش می دهد. یکی از موارد استفاده اسنپ شات، در ایردراپ‌هاست: به طور مثال در ایردراپ سولوژنیک شرکت مجری ایردراپ، به وسیله ایردراپ کیف پول‌های دارای ارز دیجیتال سولو و ریپل را به عنوان مقصد ایردراپ شناسایی می‌کند. با دانستن زمان اسنپ شات، سرمایه‌گذاران می‌توانند ترتیبی بدهند که در زمان اسنپ شات، کیف پولشان موجودی داشته باشد و بنابراین در لیست واجدین شرایط ایردراپ قرار گیرند.

الگوریتم

به توابع پیچیده ریاضی که توسط نرم افزار شبکه کدگذاری و اجرا می‌شود، الگوریتم گفته می‌شود. هر شبکه با یک الگوریم بخصوص کار می‌کند. روز به روز الگوریتم‌های جدیدی اختراع می‌شود. از شناخته شده‌ترین الگوریتم بلاکچین، می‌توان به الگوریتم اثبات کار (Proof of work)، الگوریتم اثبات اعتبار (Proof of stake) می‌توان اشاره کرد.

الگوریتم اجماع

جهت انجام یک معامله لازم است همه نودهای شبکه به توافق برسند و آن معامله را تأیید کنند. به این اعتبار سنجی الگوریتم اجماع گفته می‌شود.

قوانین ضد پول شویی AML در ارز دیجیتال 

مجموعه‌ای از قوانین بین المللی که امیدوار است مانع پولشویی سازمانها یا اشخاص از طریق ارزهای دیجیتال شود.

احراز هویت KYC در ارز دیجیتال

فرایند KYC یا همان “مشتری خود را بشناسید” اطمینان حاصل می کند که موسسات تسهیل کننده تجارت ابزارهای مالی هویت مشتریان خود را تأیید می کنند. چرا این امر مهم تلقی می شود؟ دلیل اصلی این امر به حداقل رساندن خطر پولشویی است. kyc در اصل همان احراز هویت است.

ASIC

اسیک مخفف “مدار خاص مجتمع برنامه” است. اسیک به سخت افزارهای استخراج ارز دیجیتال هم گفته می‌شود.

مبادله اتمی (Atomic Swap)

Atomic Swap یک نوع روش جهت خرید و فروش ارز دیجیتال است. در این روش نرخ یک نوع ارزدیجیتال با نرخ ارز دیجیتال دیگر مبادله می‌شود.

بازار خرسی (Bearish)

اگر بازار نزولی باشد می‌گوییم بازار خرسی است.

تله خرسی (Bear Trap)

این ترفندی است که گروهی از معامله گران با هدف دستکاری قیمت ارز دیجیتال اجرا می‌کنند.

در دام خرسی همه معامله‌گران ارزهای خود را به فروش می‌گذارند و به این شکل بازار نزولی می‌شود. بعد از خریداری دارایی‌ها با قیمت پایین این افراد جوی را ایجاد می‌کنند که ارزش ارز رشد کند.

بازار گاوی (Bullish)

اگر بازار صعودی باشد می‌گوییم بازار گاوی است!

کیف پول سرد

اصطلاح دیگری که برای کیف پول کاغذی استفاده می‌شود.

معامله تایید شده

زمانی یک معامله تأیید می‌شود که نودهای یک شبکه بلاک چین آن را هش و تایید کنند.

دائو (DAO)

نام اختصاری “سازمان خودمختار غیرمتمرکز” است.

اپلیکیشن غیرمتمرکز

به برنامه‌ای متن باز که توسط یک نهاد، کنترل یا اداره نمی‌شود برنامه غیرمتمرکز گفته می‌شود.

شت کوین (SHITCOIN)

شیت کوین یکی از جدیدترین مفاهیم ارز دیجیتال است. شیت کوین به ارز دیجیتال بی ارزشی گفته می‌شود که در آینده به طور کلی از بین خواهد رفت.

نمودار عمق بازار

این نمودار درخواست‌های خرید (معروف به پیشنهادات) و درخواست‌های فروش (معروف به درخواست) را روی نمودار ترسیم می‌کند.

نقطه تلاقی این دو نمودار نشان دهنده آن است که معامله با آن قیمت (خرید و فروش) در کمترین زمان ممکن رخ می‌‌دهد. هرچه از نقطه تلاقی دورتر شویم، معامله زمان بر و تقریبا غیرممکن خواهد شد.

ساتوشی (SATOSHI)

ساتوشی نام خالق بیت کوین است. امروزه به کوچک‌ترین واحد ارز دیجیتال بیت کوین یک ساتوشی گفته می‌شود.

یک واحد ساتوشی ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است.

بیت (BIT)

یکی دیگر از زیر واحدهای بیت کوین را بیت می‌نامند. ۱/۰۰۰/۰۰۰ بیت برابر با یک بیت کوین است.

کریپتوگرافی (CRYPTOGRAPHY)

به روش رمزگذاری ارزهای دیجیتال کریپتوگرافی گفته‌ می‌شود. ماینینگ یکی از سه روش مختلف کریپتوگرافی است.

پامپ و دامپ

به رشد ناگهانی قیمت ارز دیجیتال پامپ و به کاهش ناگهانی قیمت رمزارز دامپ گفته می‌شود.

نرخ بازده سرمایه ROI

نرخ بازده سرمایه (ROI) روشی برای سنجش عملکرد یک سرمایه گذاری است. ROI بازده سرمایه گذاری را نسبت به هزینه اولیه اندازه گیری می کند. این اصطلاح یا متغیر همچنین راهی مناسب برای مقایسه عملکرد سرمایه گذاری های مختلف است

هودل HODL

HODL اصطلاحی است که از غلط املایی کلمه “Hold” گرفته شده است. این اصطلاح این معنی را می دهد که ارز دیجتال خود را نفروش! بخر و برای طولانی مدت نگه دار.

بیدل BUIDL

BUIDL یک واژه یا اصطلاح به دست آمده از همان واژه HODL است. این واژه معمولاً اعضایی در صنعت ارز های دیجیتال را توصیف می کند که بدون توجه به نوسانات قیمت به ساختن، خلق و نوآوری های خود ادامه می دهند.

فاد FUD

FUD (ترس، عدم قطعیت و تردید) یک استراتژی است که هدف آن بی اعتبار کردن یک شرکت، محصول یا پروژه خاص، با انتشار اخبار نادرست در مورد آن است.

فومو FOMO

فومو به حس “ترس از دست دادن” اشاره دارد. زمانی که قیمت یک دارایی به شدت افزایش می یابد، عده ای از سرمایه گذاران تازه کار برای خرید آن دارایی هجوم میآورند، زیرا می ترسند که قیمت یک دارایی اصطلاحا به ماه برسد و آن ها جا بمانند.

سافو SAFU

منشا شهرت اصطلاح SAFU یک میم طنز بود که کاربری با نام Bizonacci منتشر کرد. این کاربر مدیرعامل بایننس، ژانگ پنگ ژائو را به تصویر کشید که می گوید: “دارایی های شما در امان هستند” در حالی که در همان لحظه بایننس در حال تعمیرات اساسی بود و هیچ اثر دقیقی از دارایی ها وجود نداشت! در کل کنایه به این می زند که احتمالا دارایی های شما امن نیستند.

سقف تاریخی ATH

فکر نمی کنیم خیلی لازم باشه در این مورد توضیح بدیم، درسته؟ به هر حال باید بدونید که منظور از All-Time High بالاترین قیمت ثبت شده یک دارایی در طول عمرش هست.

کف تاریخی ATL

نقطه مقابل ATH ، All-Time Low (ATL) است، که به پایین ترین قیمت یک دارایی در طول عمرش اشاره می کند. به عنوان مثال، پایین ترین سطح BNB در اولین روز معاملات 0.5 USDT بود.

فورک (Fork)

به آپدیت و یا ایجاد بلاک جدید فورک گفته می‌شود. به این معنی که برنامه نویسان با پروتکل فعلی آن شبکه مشکل داشته و تصمیم به اصلاح آن دارند. برای مثال می‌توان به هارد فورک بیت کوین اشاره کرد.

توکن (TOKEN)

به ارز دیجیتالی که بر روی سیستم بلاک چین ارز دیگری ثبت شده باشد توکن گفته می‌شود. توکن‌ها در بستر بلاک چین موجود کوین‌ها به‌خصوص اتریوم توسعه‌یافته و به‌کاربرده می‌شوند.

توکن ERC-20

به توکنی که از استاندارد شبکه اتریوم پیروی کند، توکن ERC-20 گفته می‌شود. برای مثال می‌توان به توکن تتر اشاره کرد. توکن تتر ERC-20 از استاندارد های شبکه اتریوم پیروی می‌کند.

تحلیل بنیادین (فاندامنتال)

روشی که از طریق آن می‌توانید با مشاهده عوامل اقتصادی، سیاسی، خبری و مالی در مورد انگیزه‌های اساسی خریداران و فروشندگان نظر دهید.

گس در بلاک چین (Gas)

سوخت اتریوم به کارمزدی اشاره دارد که برای انجام موفقیت آمیز معامله یا اجرای قرارداد در بستر بلاک چین اتریوم لازم است.

ماینینگ (Mining)

این اصطلاح گیج کننده، به روند تأیید معاملات در بلاکچین اشاره دارد.

هاوینگ (Halving)

هر بار که ماینرها تراکنش‌های بلاک چین بیت کوین را تأیید می‌کنند، بیت کوین ساخته می‌شود. با پر شدن هر بلوک از بلاک چین مقدار مشخصی بیت کوین عرضه می‌شود. با این حال، تعداد بیت‌کوین‌هایی که ساخته می‌شود 21 میلیون BTC  است.

به منظور اطمینان از حفظ این سقف، مقدار بیت کوین کسب شده توسط ماینرها برای تکمیل یک بلوک به نصف کاهش می‌یابد.

سافت فورک (SOFT FORK)

اگر تغییرات ایجادشده در بلاک‌ها به‌صورت سطحی و جزئی باشد، اصطلاحاً SOFT FORK انجام‌شده است. به این معنا که قوانین اجماع و پروتکل‌های قبلی بدون تغییر باقی‌مانده و قوانین اجماع جدید متشکل از پروتکل‌های جدید به قوانین قبلی اضافه می‌شوند.

هارد فورک (HARD FORK)

برخلاف مورد قبلی در قوانین اجماع قبلی به‌طورکلی کنار گذاشته‌شده و قوانین و پروتکل‌های (دستورالعمل) جدیدی جایگزین آن‌ها می‌شوند. قوانین جدید با قوانین قبلی سازگار نیستند. برای مثال نرم‌افزارهای کامپیوتری را در نظر بگیرید که آپدیت‌های جدید آن‌ها با نسخه‌های سال‌های قبلی اجرا نمی‌شوند اما برعکس آن امکان‌پذیر است.

MCAP

مخفف کلمه “سرمایه بازار”.

استخر استخراج

زمانی که ماینرهای یک شبکه برای انجام محاسبات ریاضی و افزایش شانس استخراج، دستگاه‌های ماینیگ خود را باهم ترکیب کنند، استخر استخراج تشکیل می‌شود. پاداش‌های شبکه به نسبت نودهایی که به آنها کمک می‌کنند به طور نسبی بین تقسیم می‌شود.

فاست (Faucet)

به سایت‌هایی که به ازای فعالیت در آن، ارز دیجیتال دریافت می‌کنید، فاست گفته می‌شود. برخی از سایت‌ها به ازای حضور در سایت هرچند ثانیه و یا هرچند دقیقه یک‌بار و یا برخی دیگر از سایت‌ها به ازای فعالیت‌هایی مانند بازی، کلیک بر روی تبلیغات، بازی کردن در سایت و… به‌حساب کاربری فرد ارز دیجیتال واریز می‌کنند.

کلید خصوصی (PRIVATE KEY)

کلید خصوصی یکی دیگر از سه روش کریپتوگرافی است. کلید خصوصی، به عبارتی می‌گویند که جهت تایید تراکنش به کار می‌رود و باعث افزایش امنیت کیف پول می‌شود.

کلید عمومی (PUBLIC KEY)

کلید عمومی مانند شماره کارت بانکی است. شما می‌توانید با کلید عمومی به کاربران دیگر اجازه انجام تراکنش را بدهید.

حمله 51 درصدی در بلاک چین

حمله‌ی 51 درصدی برای زمین گیر کردن یک بلاکچین توسط گروهی از هکران حرفه‌ای اتفاق می‌افتد. طی این حمله چندین هکر که تعداداشان بیش از نیمی از قدرت یک شبکه بلاک چین است، به عنوان فول نودها با همکاری یکدیگر، کنترل کامل یک بلاک چین را در اختیار می‌گیرند. با حمله‌ی 51 درصدی، کنترل کامل شبکه دست هکرها می‌افتد و بنابراین آن‌ها می‌توانند با عملیاتی مانند توقف استخراج، توقف یا تغییر معاملات و استفاده مجدد از کوین‌ها، اثرات مخرب زیادی بر شبکه و سرمایه‌گذاران تحمیل کنند. حمله‌ 51 درصدی بسیار بعید است؛ زیرا به تعداد هکرهای زیادی نیاز دارد. هر چه تعداد نودهای فعال یک شبکه بیشتر باشد، امنیت آن بالاتر می رود و احتمال حمله‌ی 51 درصدی کمتر می‌شود.

Bank Run چیست؟

Bank Run به فرار سرمایه‌گذاران در اثر وحشت از دست دادن سرمایه اشاره دارد و بزرگترین نتیجه آن فرار سرمایه از بازار و تضعیف اقتصاد یک اکوسیستم اقتصادی است. Bank Run زمانی اتفاق می‌افتد که کاربران یا مشتریان در یک بازه زمانی چند روزه، دسته دسته برای برداشت وجوه خود، به شعب بانک مراجعه کرده و جلوی آن صف می کشند؛ زیرا قویاً احتمال ورشکستگی بانک در آینده نزدیک را می‌دهند.

خودت هم تحقیق کن DYOR

وقتی صحبت از بازارهای مالی به میان می آید، DYOR اصطلاحی است که ارتباط تنگاتنگی با تحلیل بنیادی (FA) دارد. این بدان معناست که سرمایه گذاران باید تحقیقات خود را در مورد سرمایه گذاری های خود انجام دهند و به دیگران برای انجام این کار اتکا و اعتماد نکنند. “اعتماد نکن! خودت هم تحقیق کن” یک عبارت رایج است که در بازار ارز های دیجیتال به منظور های مشابه استفاده می شود.

نتیجه گیری

در ابتدا، این همه اصطلاح در مورد ارز های دیجیتال مخصوصا برای کاربر فارسی زبان، ممکن است مقداری گیج کننده باشد. اما اکنون شما بخش بزرگی از آنها را می شناسید، پس می توانید بیشتر حس SAFU داشته باشید! یا اینکه یادتون نره در مورد FUD ها DYOR خودتون رو انجام بدید! کورکورانه FOMO نکنید اون هم روی کوینی که به ATH خودش رسیده! و در آخر اینکه به HODL و BUIDL ادامه بدین! این ها تنها چیز هایی هستند که جامعه رمز نگاری رو سر پا نگه می دارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا