آلت‌کوین‌هاآموزش

تفاوت‌های بیت‌کوین (BTC) با یواس‌دی کوین (USDC)

در این مقاله به تفاوت‌های بین اولین رمز ارز دنیا و استیبل‌کوین‌های دنیا خواهیم پرداخت.

تفاوت‌های بیت‌کوین (BTC) با یواس‌دی کوین (USDC)

در این مقاله به تفاوت‌های بین اولین رمز ارز دنیا و یکی از بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌های دنیا خواهیم پرداخت.

گشت‌وگذار در دنیای رمز ارز به عنوان یک تازه‌وارد بی‌شک چالش‌برانگیز خواهد بود. 6000 رمز ارز در دنیا وجود دارد، اما اطلاعات قابل درک محدودی در مورد قابلیت‌های اصلی آنها در دسترس است. این موارد افراد را در تصمیم به ورود به این دنیا، مردد می‌کند و این امر قابل درکی است.

با این حال، شما می‌توانید با پیدا کردن یک درک اساسی از هدف، مکانیسم، کاربرد و آینده‌ی رمز ارز به راحتی متوجه شوید که چرا رمز ارز یک فناوریِ منحصربه‌فرد است.

 

مروری بر بیت‌کوین (BTC)

btc-support

بیت‌کوین که اولین رمز ارز دنیاست، در سال 2008 توسط شخص یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو به عنوان یک وسیله برای تبادل کالا و خدمات در بلاک‌چین معرفی شد. ساتوشی ناکاموتو با انتشار یک کاغذ سفید (وایت پِیپر) نحوه‌ی عملکرد این فناوری را توضیح داده است.

قابلیت اصلی بیت‌کوین ساده است: بیت‌کوین یک پول دیجیتالی است که در یک اکوسیستم غیرمتمرکز عرضه می‌شود و تراکنش‌های امن (P2P  یا همان همتا به همتا) را از طریق اینترنت امکان‌پذیر می‌سازد. بیت‌کوین در طول سال‌ها به طور تصاعدی رشد کرده و در حال حاضر صاحب یک ارزش بازاری با بیش از 1 تریلیون دلار است.

عرضه‌ی کل بیت‌کوین به 21 میلیون کوین محدود شده است؛ به همین دلیل بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که ارزش آن با گذشت زمان همچنان سیری صعودی داشته باشد. انتظار می‌رود با گذشت زمان سرمایه‌گذاران سازمانی نیز به منظور مصونیت در برابر نوسانات و تورم به استفاده از بیت‌کوین به عنوان “طلای دیجیتال” روی آورند.

 

مروری بر یواس‌دی کوین (USDC)

USTD

یواس‌دی کوین (USDC) یک استیبل‌کوینِ محبوب مبتنی بر اتریوم است. اتریوم یک بلاک‌چین غیرمتمرکز و قابل برنامه‌ریزی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن به منظور ایجاد برنامه‌ها و توکن‌های مختلف استفاده کنند.

یواس‌دی کوین رمز ارزی است که با هدف حفظ یک رابطه‌ی یک به یکی با دلار آمریکا ایجاد شده است. یعنی تلاش براین که ارزش یک یواس‌دی کوین همیشه با ارزش یک دلار آمریکا برابری داشته باشد. ارزش این رمز ارز تا به امروز تقریبا تمام مدت ثابت باقی مانده است. البته در یک بازه‌ی زمانی کوتاه مدت، این رمز ارز یک کاهش ناچیز در ارزش خود را تجربه کرد و به قیمت 0.995 دلار آمریکا رسید. سپس قیمت آن بلافاصله دوباره به یک دلار آمریکا برگشت. شایان ذکر است که حتی همین کاهش ناچیز چند سنتی هم برای بعضی از سرمایه‌گذارانی که به تضمین یک رمز ارز دارای ثبات قیمت، این کوین را خریداری کرده بودند، خساراتی به همراه داشت. این اتفاق ثابت می‌کند که حتی رمز ارزی که با هدف داشتن ثبات قیمت ایجاد شده نیز می‌تواند دچار نوسان شود.

برای حفظ ارزش ثابت برابر با 1 دلار آمریکا برای یواس‌دی کوین، این رمز ارز توسط پول نقد و اوراق قرضه‌ی کوتاه‌مدت دولت ایالات متحده به عنوان وثیقه پشتیبانی می‌شود. به ازای هر توکن یواس‌دی در گردش، 1 دلار به عنوان وثیقه رزرو می‌شود.

استیو بامبرا (Steve Bumbera)، مدیر ارشد عملیاتی Many Worlds Token، می‌گوید:« یواس‌دی کوین معمولا به‌عنوان یک استیبل‌کوین امن‌تر در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا ذخایر وثیقه آن به صورت شفاف مشخص شده است.»

به گفته‌ی بامبرا شرکت سنتری (Centre) با شفافیت و وضوح در مورد ذخایرِ موجود، با حسابرسان و مقررات دولتی کار می‌کند که بتواند برابری یک به یک با دلار آمریکا را حفظ کند.»

با خرید یک یواس‌دی کوین، یک یواس‌دی کوین جدید ساخته می‌شود. و هنگامی که شما تصمیم می‌گیرید یک یواس‌دی کوین را به ازای یک ارز فیات بفروشید، این کوین فروخته شده در هنگام معامله به اصلاح “سوخت” می‌شود.

یواس‌دی کوین همچنین نقدینگی را برای بازارهای رمز ارز فراهم می‌کند و به عنوان یک دارایی در چندین شبکه‌ی بلاک‌چین اصلی مانند اتریوم، الگوراند (ALGO)، سولانا (SOL) و ترون (TRX) در دسترس است.

در حال حاضر ارزش بازار رمز ارز یو‌اس‌دی کوین معادل 73 میلیارد دلار است. یو‌اس‌دی کوین و تتر (USDT) در مجموع 80 درصد از سرمایه‌ی بازار جهانی استیبل‌کوین‌ها را تشکیل می‌دهند.

یواس‌دی کوین توسط شرکت سنتری (Centre) توسعه داده و در 26 سپتامبر 2018 با همکاری شرکت خدمات پرداخت سِرکل (Circle) و صرافی کوین‌بِیس (Coinbase) راه‌اندازی شد. یواس‌دی کوین سرویسی است که دلارهای آمریکا را به توکن تبدیل می‌کند و به عنوان یک راه برای استفاده از آنها از طریق اینترنت و بلاک‌چین عمومی عمل می‌کند.

وب‌سایت یواس‌دی‌ کوین توضیح می‌دهد که: «وجود یک ارز دارای ثبات قیمت مانند دلار آمریکا (و ارزهای قیمت ثابتی همچون یورو (EUR)، پوند (GBP)، ین (JPY)، رنمینبی (RMB)، و غیره) حیاتی است؛ تا زمینه‌ی پذیرش فناوری بلاک‌چین در امور مالی مانند پرداخت‌ها و همچنین پشتیبانی از قراردادهای مالی مانند اوراق بهادار، وام‌ها و دارایی‌های توکن‌شده که بر روی پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند ساخته شده‌اند، در جریان اصلی دنیا مهیا شود.»

 

حال که به یک درک اولیه از بیت‌کوین و یواس‌دی کوین رسیدیم، بیایید از دریچه‌ی 3 عامل کلی به تفاوت‌های آنها بپردازیم:

  • ساختار فنی
  • کاربرد
  • چشم‌انداز در آینده

 

ساختار فنی

ساختار بیت‌کوین

بیت‌کوین یک رمز ارز غیرمتمرکز است. این بدان معنی است که حتی با اینکه دیگر ناکاموتو این شبکه را کنترل نمی‌کند، بیت‌کوین همچنان توسط جامعه‌ی خود به صورت داوطلبانه مدیریت، توسعه‌یافته و نگهداری می‌شود. اداره‌ی بیت‌کوین بر عهده‌ی هیچ بانک، دولت یا دیگر نهادهای مرکزی نیست.

تولید بیت‌کوین زمانی انجام می‌شود که توسط اعضای شبکه استخراج یا “ماین” شود. بیت‌کوین برخلاف ارزهای فیات که توسط بانک‌های مرکزی عرضه می‌شوند، از طریق پاداش‌ِ بلاک عرضه می‌شود پاداش بلاک یعنی اضافه کردن بلاک‌های جدیدی به بلاک‌چین بیت‌کوین که تراکنش‌های تایید شده را شامل می‌شوند.

اضافه کردن بلاک به بلاک‌چین با حل کردن یک مسئله‌ی محاسباتی پیچیده با استفاده از یک سخت‌افزار تخصصی و به منظور تولید هش انجام می‌شود. به زبان ساده، هش یک خروجی به ظاهر تصادفی 64 کاراکتری است که برای به دست آوردن آن به جایگشت‌ها و ترکیب‌های زیادی نیاز است.

پس از پیدا کردن این هش، بلاکِ جدید بسته شده و به بلاک‌چین اضافه می‌شود. پس از استخراج موفقیت‌آمیز یک بلاک، ماینرها پاداش خود را با بیت‌کوینی که به تازگی اولید شده و کارمزد این تراکنش دریافت خواهند کرد.

سپس بیت‌کوین موجود در این بلاک‌چین برای مقاصد تجاری، سرمایه‌گذاری و معاملاتی استفاده می‌شود.

 

ساختار یواس‌دی کوین

یواس‌دی کوین یک رمز ارز متمرکز است. یعنی این رمز ارز به یک صادرکننده و مجموعه‌ای از وثیقه‌ها متکی است. یواس‌دی کوین که توسط کنسرسیوم شرکت سنتری توسعه یافته، بر چارچوب استیبل‌کوین و مبتنی بر دارایی منبع باز ایجاد شده است.

عضویت در یواس‌دی کوین آزاد است که این امکان مشارکت در آن را برای موسسات مالی واجد شرایط فراهم می‌کند. یواس‌دی کوین راه‌حلی با شفافیت مالی و عملیاتی جامع ارائه می‌دهد. این رمز ارز با شرکای بانکی و حسابرسان مستقری که دارد، در چارچوب مقررات انتقال پول در ایالات متحده فعالیت می‌کند.

یواس‌دی کوین استخراج نمی‌شود؛ درعوض، زمانی عرضه می‌شود که مشتری یک توکن را از یک صادرکننده‌ی تایید شده خریداری کند. ناشر به ازای هر دلار آمریکا که دریافت می‌کند، به منظور ایجاد مقدار معادل یواس‌دی کوین آن، یک قرارداد هوشمند ERC-20 اعمال خواهد کرد.

سپس این قرارداد با مشتری خریدار توکن به اشتراک گذاشته می‌شود. دلار آمریکا که در ابتدای این فرایند توسط ناشر دریافت می‌شود، متعاقبا به عنوان وثیقه ذخیره خواهد شد.

از طرفی دیگر، مشتری یواس‌دی کوینی را در اختیار دارد. او می‌تواند این کوین را در ازای دریافت دلار آمریکا بازخرید کند. این ساختار پیچیده و در عین حال باثبات، باعث شده است که یواس‌دی کوین در ارزش خود دچار نوسان چشمگیری نشود.

 

کاربرد

کاربرد یواس‌دی کوین

همانطور که بالاتر ذکر شد، یواس‌دی کوین یک استیبل‌کوین است که با هدف به گردش در آوردن دلار آمریکا در شبکه بلاک‌چین ایجاد شده است.

این موضوع ما را با موارد استفاده‌ی این کوین می‌رساند:

  • دسترسی آسان‌تر به بازارهای رمز ارز: یواس‌دی کوین به دلار آمریکا گره خورده است و تقریبا در تمام صرافی‌های رمز ارز پذیرفته می‌شود و به شما امکان ورود آسان‌تر به اکوسیستم رمز ارزها را می‌دهد.
  • تراکنش‌های بین‌المللی فوری: یواس‌دی کوین یک انتخاب مناسب برای انجام معاملات تقریبا فوری و فاقد انجام مراحل پیچیده‌ی بانک‌های مرکزی با دلار آمریکا است. همچنین به دلیل داشتن کارمزدهای تراکنشی کمتر، یک روش مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
  • پرداخت هزینه‌ها یا کسب درآمد با رمز ارز: ایده‌ی دریافت چک دستمزد به شکل رمز ارز توسط بسیاری از شرکت‌ها پذیرفته شده است. در واقع امروزه شما می‌توانید با پلتفرم بانکداری دیجیتال OnJuno بخشی از حقوق خود را به صورت رمز ارز و در هر کیف پولی که انتخاب می‌کنید دریافت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک رمز ارز را برگزینید، سپس یک سپرده مستقیم را تنظیم و کیف پول خود را انتخاب کنید. با این حال، بیشتر رمز ارزها از نظری ارزش دارای نوسان هستند، که این امر حسابداری را بسیار پیچیده‌تر می‌کند. با یواس‌دی کوین، کارفرمایان و کارمندان با این مشکل روبرو نخواهند شد؛ زیرا ارزش یواس‌دی کوین ثابت باقی خواهد ماند.
  • کمک سریع دولتی: ماهیت مستحکم اکوسیستم بلاک‌چین این امکان را به دولت‌ها می‌دهد که به راحتی برای دلایل فوری وجوه آزاد کنند.
  • سازگاری با جریان اصلی جهانی: موسسات مالی سنتی همیشه رمز ارزها به چشم یک اکوسیستم فرّار و جوان دیده‌اند. با این حال، با یواس‌دی کوین، توجه بزرگترین بانک‌ها و بازیگران امور مالی در جهان بالاخره به این دنیا جلب شده است.

استفاده از یواس‌دی کوین معایبی نیز دارد. یکی از این معایب این است که در این رمز ارز هیچ افزایش قیمتی وجود ندارد. بعضی از کارشناسان رمز ارز نیز می‌گویند که مقررات دولتی علیه این دارایی‌های دیجیتالی ممکن است یک تاثیر فلج کننده بر آینده‌ی این دارایی‌ها داشته باشد.

کاربرد بیت‌کوین

بیت‌کوین در ابتدا در یک شبکه‌ی غیرمتمرکز و با هدف انجام تراکنش‌های همتا به همتا در سطح جهانی معرفی شد. و یک راه‌حل برای سیستم‌های بانک مرکزیِ نامعقول ارائه کرد. با این حال، بیت‌کوین در سال‌های اخیر تحت عنوان یک منبع ذخیره‌ی ارزش برای طولانی مدت در نظر گرفته شده است.

منبع ذخیره‌ی ارزش، به دارایی‌هایی نسبت داده می‌شود که در زمان رکود ارزش خود را حفظ یا افزایش می‌دهند. طلا یک نمونه از یک منبع ذخیره ارزش است؛ به خصوص در سال 2008 که با وجود سقوط ارزش اکثر بازارهای سهام، درآمد ثابت، ارز، کالاها و املاک و مستغلات، ارزش طلا تا 200 درصد افزایش پیدا کرد.

بیت‌کوین نیز درست همانند طلا، از نظر تعداد محدود است. هیچ مقام مرکزی نمی‌تواند عرضه‌ی کل بیت‌کوین را تغییر دهد. این ویژگی منحصر به فرد، بیت‌کوین را از تورم جدا می‌کند. از این رو بیت‌کوین امروزه توسط موسسات مالی برای دور زدن ارزهای فیات استفاده می‌شود و نام “طلای دیجیتال” را به خود اختصاص داده است.

در واقع، گستردگیِ محبوبیت بیت‌کوین به عنوان یک منبع ذخیره‌ی ارزش به شرکت‌های چند ملیتی (MNCs) نیز راه پیدا کرده است. تسلا که یک شرکت خودروهای الکتریکی و انرژی پاک در آمریکا است، اخیرا حدود 1.5 میلیارد دلار از دارایی‌های نقدی شرکت‌هایش را در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده است.

این مبلغ یعنی حدود 8 درصد از دارایی‌های نقدی 19.4 میلیارد دلاری این شرکت تا پایان سال 2020. همچنین اسکوئر که یک شرکت خدمات مالی و پرداخت‌های دیجیتال مستقر در سانفرانسیسکو است، در مجموع 8027 بیت‌کوین را به اختیار خود درآورده است.

ارزش این تعداد بیت‌کوین، حدود 5 درصد از دارایی‌ نقدی این شرکت را تشکیل می‌دهد. در واقع، از 24 فوریه 2021، شرکت میکرواستراتژی مجموعا 90531 بیت‌کوین را در اختیار دارد. این تعداد از متعلقات بیت‌کوینی هر شرکت دیگری در جهان بیشتر است.

یکی از ویژگی‌های مشترک بین تمام این شرکت‌ها این است که مدیرعامل‌های آنها از طرفداران شناخته شده‌ی بیت‌کوین هستند.

چشم‌انداز در آینده

آینده‌ی اکوسیستم رمز ارز در یک دیدگاه کلی امیدوارکننده است. با وجود اینکه این یک فناوریِ نسبتا نوپا و تازه است، اما پذیرش و سازگاری آن با جریان اصلی دنیا یک شاخصه‌ی مثبت تلقی می‌شود.

آینده‌ی ارزش بیت‌کوین را نمی‌توان با هیچ‌ قاطعیتی پیش‎بینی کرد؛ زیرا این رمز ارز در دهه‌ی گذشته عملکرد بسیار بی‌ثباتی را تجربه کرده است. اما آنچه به عنوان قطعیت قابل استنباط است، سازگاریِ گسترده و پذیرش تدریجی آن به عنوان یک پول قانونی است.

الساوادور اخیرا به اولین کشوری تبدیل شده که بیت‌کوین را به عنوان یک ارز قانونی پذیرفته است. بیت‌کوین به دلیل گردش محدودی که دارد، به عنوان یک منبع ذخیره ارزش به کار خود ادامه خواهد داد. به طور کلی، چشم‌انداز بلاک‌چین در آینده، خوش‌بینانه است و برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند ارزش آن حتی به یک میلیون دلار به ازای هر کوین نیز افزایش پیدا کند.

از طرفی دیگر، یواس‌دی کوین غیر فرّار و قابل پیش‌بینی است و توسط یک مقام مرکزی عرضه می‌شود. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که تراکنش‌های روزانه ارز فیات به شبکه بلاک‌‍چین منتقل شود.

در واقع، مدیر عامل سِرکل از برنامه‌های سِرکل برای تبدیل شدن به یک بانک ملیِ اختصاص یافته برای ذخیره‌‌ی ارز رمز ارز خبر داد. این عمل با تکثیر استیبل‌کوین‌ها پشتیبانی می‌شود.

تمایزهای بین بیت‌کوین و یواس‌دی کوین به راحتی قابل تشخیص هستند. آنها در ساختار فنی، کاربرد و چشم‌انداز آنها در آینده با یکدیگر تفاوت دارند. با این حال، یک ویژگی ساده این دو این رمز ارز را با یکدیگر متحد می‌سازد؛ هر دوی این رمز ارزها موارد مثبتی هستند که اکوسیستم بلاک‌چین وب 3.0 را تقویت و مشروعیت می‌بخشند.

 

آیا خرید یواس‌دی کوین یک سرمایه‌گذاری خوب به شمار می‌رود؟

خرید یواس‌دی کوین هیچ بازدهی برای سرمایه‌گذاران ایجاد نمی‌کند؛ زیرا هدف پشتِ این رمز ارز این است که نقش یک استیبل‌کوین را ایفا کند. بنابراین مزیت این رمز ارز بیشتر در کاربردهای است.

سرمایه‌گذاری در یواس‌دی کوین مانند گذاشتن چند دلار آمریکا در زیر تشک است و این سرمایه‌گذاری شما هرگز بیش از معادل خود ارزش نخواهد داشت.

با وجود این حرف‌ها، راه‌هایی برای کسب سود از یواس‌دی کوین وجود دارد. شما می‌توانید با وام دادن یواس‌دی کوین‌های خود به سایر سرمایه‌گذاران، یک درآمد غیرفعال برای خود ایجاد کنید. چندین طرح وام‌دهی برای یواس‌دی کوین وجود دارد که می‌تواند شما را به سود برساند. اما بی‌شک هیچ سرمایه‌گذاری بدون ریسک نیست، و شما برای کسب سود از طریق یواس‌دی کوین باید ریسک وام‌دهی به وام‌گیرندگان را قبول کنید.

منبع:‌ onjuno.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا