آلت‌کوین‌هاآموزش

همه چیز درباره “ادغام اتریوم”

قبل از آن که درمورد مرج (Merge) اتریوم صحبت کنیم، لازم است تا با سازوکار اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) آشنا شویم.

 1. اثبات کار (Proof of Work) روشی برای تأیید تراکنش‌ها در شبکه‌های غیرمتمرکز است که به آن استخراج یا ماینینگ هم می‌گویند. در این روش افراد داوطلب می‌توانند قدرت پردازش سخت‌افزاری کامپیوترهای خود را به شبکه یک ارز دیجیتال (مانند بیت‌کوین) اختصاص دهند و با کمک به تأیید تراکنش‌ها از شبکه پاداش دریافت کنند.
 2. اثبات سهام (Proof Of Stake) یک روش جایگزین برای تأیید تراکنش‌ها در شبکه‌های غیرمتمرکز است که به سخت‌افزار و مصرف برق نیاز ندارد. در یک شبکه مبتنی بر اثبات سهام افرادی که بخواهند در فرایند تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند، باید ارز دیجیتال آن شبکه را بخرند و در کیف پول خود به شبکه اختصاص دهند یا به‌اصطلاح سهام‌گذاری کنند. به این ترتیب، در ازای سهامی که در اختیار شبکه قرار داده‌اند، مرتباً مقداری ارز دیجیتال دریافت خواهند کرد.

روش اثبات کار، تأییدکنندگان تراکنش‌ها را ملزم می‌کند که باقدرت پردازش کامپیوترهای خود و انجام معادلات ریاضی پیچیده، تضمین کنند که درستکار هستند. در حقیقت قدرت پردازش و برقی که ماینرها برای تأیید تراکنش‌ها و ساخت بلاک در اختیار شبکه قرار می‌دهند، نوعی اثبات بر درستکاری آنها است؛ چراکه آنها می‌توانستند از همان قدرت پردازش برای ایجاد مشکل و شلوغ‌ کردن شبکه موردنظر خود استفاده نمایند.

بسیاری از بلاک‌چین‌هایی که پس از بیت‌کوین ایجاد شدند (مانند لایت‌کوین و بیت‌کوین کش)، از کد اولیه بیت‌کوین الهام گرفته‌اند و از مدل اثبات کار استفاده می‌کنند. سیستم اثبات کار ابداع شگفت‌انگیزی محسوب می‌شود، اما نمی‌توان آن را کامل و بی‌نقص دانست. این مدل، علاوه بر نیاز به تجهیزات گران‌قیمت و مصرف برق زیاد، از نظر سرعت پردازش تراکنش‌ها هم محدودیت زیادی دارد.

با این حال، با پیشرفت پروژه‌های بلاک‌چینی، سازوکارهای اجماع دیگری هم ایجاد شدند که در حال حاضر مشهورترین آنها مدل اثبات سهام (Proof of Stake) نام دارد. اسکات نادال (Scott Nadal) و سانی کینگ (Sunny King)، دو توسعه‌دهنده‌ای بودند که مدل اثبات سهام را برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۲ مطرح کردند. نادال و کینگ در آن زمان معتقد بودند هزینه برق موردنیاز شبکه بیت‌کوین، معادل ۰۰۰,۱۵۰ دلار است. جالب است بدانید که از آن زمان تاکنون، این عدد به میلیون‌ها دلار افزایش یافته است. اولین پروژه بلاک‌چینی که در سال ۲۰۱۲ از مدل اثبات سهام استفاده کرد، پیِرکوین (Peercoin) بود. مدل اثبات سهام را می‌توان به طور خلاصه این‌گونه تعریف کرد:

«در مدل اثبات سهام، افرادی که مایل باشند در کار تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک شرکت کنند، می‌توانند به‌عنوان اعتبارسنج، ارز دیجیتال اصلی شبکه را بخرند و آن را به‌عنوان وثیقه به شبکه اختصاص دهند. شبکه هم نسبت به میزان دارایی و مدت زمان قفل ماندن دارایی‌هایشان، با همان ارز دیجیتال به آنها پاداش می‌دهد.»

 • حال که با دو مورد فوق آشنا شدیم بیایید درمورد رویداد پیش رو صحبت کنیم:

اتریوم به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین پروژه‌های بازار ارزهای دیجیتال، سرانجام قرار است مدل استخراج اثبات کار (PoW) را کنار بگذارد و به سراغ مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) برود. به این رویکرد مرج یا ادغام اتریوم گفته می‌شود. اگر کمی هم با بازار ارزهای دیجیتال آشنا باشید، حتماً خبرهایی درمورد مصرف انرژی بالای استخراج آنها شنیده‌اید. با وجود اینکه ارزهای دیجیتال طرف‌داران زیادی دارند، اغلب به‌خاطر مصرف بالای برق و مسائل زیست‌محیطی، شدیداً مورد انتقاد قرار می‌گیرند.

بر اساس شاخص مصرف برق بیت‌کوین دانشگاه کمبریج، استخراج بیت‌کوین به انرژی زیادی نیاز دارد و مصرف انرژی اتریوم معمولاً حدود یک‌سوم آن است. با وجود اینکه حدود 39 درصد از انرژی که برای استخراج بیت‌کوین صرف می‌شود، از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌گردد، طبق گزارش کمبریج در سال 2020، تولید کربن این صنعت در سطح غیرقابل‌قبولی قرار دارد. بر اساس نتایج یک مطالعه در سال 2019، صنعت استخراج بیت‌کوین هرسال رقمی بین 22 تا 22.9 میلیون تن کر‌بن‌دی‌اکسید تولید می‌کند.

ماینرها برای استخراج ارزهای دیجیتال به رایانه‌هایی با کارت گرافیک خاص نیاز دارند و پردازش‌ها و تأیید تراکنش‌ها هم برق زیادی مصرف می‌کند. در واقع پردازش و تأیید تراکنش‌های ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین و اتریوم، از طریق فرایندی به نام استخراج اثبات کار انجام می‌شود. در این سیستم، هزاران کامپیوتر در سراسر جهان و البته بیشتر در ایالات متحده، چین، قزاقستان و روسیه مشغول به فعالیت هستند.

 • مدل اثبات کار (Pow) در مقابل مدل اثبات سهام (PoS)

در ادغام یا مرج اتریوم، مدل الگوریتم اتریوم تغییر می‌کند و از مدل اثبات کار به مدل اثبات سهام منتقل می‌شود.

مدل اثبات کار یا همان Proof of Work (به‌اختصار Pow) در واقع نوعی الگوریتم برای استخراج ارزهای دیجیتال است که از ماینرها برای تأیید تراکنش‌های شبکه استفاده می‌کند. مصرف انرژی در این روش بسیار بالا است و به دلیل مشکلات زیست‌محیطی و انتشار کربن شدیداً مورد انتقاد قرار گرفته است.

مدل اثبات سهام یا  Proof of Stake (به‌اختصار PoS) نوعی الگوریتم استخراج ارز دیجیتال در سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین است که در آن ماینرها می‌توانند با توجه به تعداد کوین‌هایی که در آن شبکه نگهداری می‌کنند، تراکنش‌ها را تأیید کنند. در این مدل، هرچقدر تعداد کوین‌های فرد بیشتر باشد، از قدرت بالاتری در شبکه برخوردار است. این روش به کارت‌های گرافیک تخصصی نیاز ندارد، مصرف انرژی را تا 99.5 درصد کاهش می‌دهد و دوستدار محیط‌زیست است.

 • به‌روزرسانی اتریوم چه مزایایی دارد؟

اکثر حامیان بیت‌کوین می‌گویند که استخراج اثبات کار برای ایمن نگه داشتن شبکه ضروری است. با این وجود، اتریوم در آستانه تغییر بزرگی قرار دارد که تأثیرات زیست‌محیطی آن را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. اتریوم در سال 2015 توسط جوان 21 ساله‌ای به نام ویتالیک بوترین راه‌اندازی شد و حال در شرف جایگزین کردن مدل اثبات کار با مدل اثبات سهام است که نیازی به رایانه‌های پرمصرف ندارد. بنیاد اتریوم (مؤسسه غیرانتفاعی تحقیقاتی که به‌روزرسانی‌های اتریوم را انجام می‌دهد و به دنبال بهبود این بلاک‌چین اتریوم است) اعلام کرده است که این به‌روزرسانی، مصرف انرژی شبکه را تا 99.5 درصد کاهش می‌دهد. این تغییر بزرگ قرار است در تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) اتفاق بیفتد.

مرج یا ادغام بلاک‌چین اتریوم به زنجیره‌ای به نام بیکن چین مربوط می‌شود. از طرفی، بلاک‌چین اثبات سهام اتریوم در دسامبر 2020 (آذر ۹۹) راه‌اندازی شده، اما تاکنون هیچ تراکنشی را پردازش نکرده است. به‌روزرسانی که قرار است طی چند هفته آینده اتفاق بیفتد، امکانات و خصوصیات جدیدی را برای شبکه اتریوم فراهم خواهد کرد.

«جاستین دریک»، محقق بنیاد اتریوم با طرح مثالی ساده سعی کرده است موضوع مرج اتریوم را توضیح دهد. او گفته است ساختار این فرایند را می‌توان با تغییر موتور احتراق داخلی به موتور الکتریکی یک خودرو مقایسه کرد. برای انجام چنین تغییری، در مرحله اول موتور الکتریکی باید به‌موازات موتور بنزینی نصب شود. سپس در مرحله دوم، چرخ‌ها به موتور الکتریکی وصل و موتور بنزینی خاموش می‌شود. طبق گفته‌های دریک، این دقیقاً همان چیزی است که قرار است در مرج یا ادغام اتریوم اتفاق بیفتد. او در این باره گفته است:

ما یک سال و نیم این موتور موازی بیکن چین را داشتیم و اکنون موتور قدیمی اثبات کار بنزینی خاموش خواهد شد. در ماه اوت (مرداد) این فرایند روی بلاک‌چین آزمایشی به نام زنجیره گورلی انجام شد.

 • تأثیر مرج اتریوم بر فعالیت ماینرها

ادغام اتریوم برای استخراج‌کنندگان بیشترین ضرر را خواهد داشت. دلیل این موضوع هم تا حدی روشن است. با مرج اتریوم، تمام رایانه‌ها و قراردادهای انرژی و پاداش‌های اتر ناگهان بی‌فایده خواهد بود و همگی بی‌ارزش می‌شوند. برخی از ماینرها نگران تعطیلی کسب‌وکار خود بعد این به‌روزرسانی هستند.

 • مراحل تبدیل به اتریوم 2:
 1. مرج (The merge): پس از این مرحله، اتریوم به یک دارایی ضدتورمی تبدیل می‌شود و مصرف برق را تا 99 درصد کاهش می‌دهد.
 2. سرج (The Surge): این مرحله به طور قابل‌توجهی مقیاس‌پذیری شبکه را افزایش می‌دهد.
 3. ورج (The Verge): این مرحله باعث بهینه‌سازی فضای ذخیره‌سازی اتریوم و کاهش اندازه گره‌ها می‌شود و در نهایت به آن کمک می‌کند تا مقیاس‌پذیرتر گردد.
 4. پرج (The Purge): فضای هارددیسک موردنیاز برای اعتبارسنج‌ها را کاهش می‌دهد و ذخیره‌سازی را ساده می‌کند. این امر به نوبه خود ازدحام شبکه را کاهش می‌دهد.
 5. اسپلرج (The Splurge): یک سری ارتقا کوچک‌تر و متفرقه است که تضمین می‌کند شبکه پس از 4 مرحله قبلی به‌خوبی اجرا می‌شود.
 • حال به ویژگی‌های مرج می‌پردازیم:

این رویداد مصرف برق اتریوم را تا ۹۹.۵ درصد کاهش می‌دهد و اتریوم را به‌عنوان دوست‌دار محیط‌زیست معرفی می‌کند. علاوه بر این، بعد از مرج عرضه اتریوم کاهش می‌یابد و این ارز دیجیتال به یک دارایی ضدتورمی و ابزاری برای ذخیره ارزش تبدیل می‌گردد. زمان تولید هر بلاک را هم از ۱۳ ثانیه به نزدیکی ۱۲ ثانیه می‌رساند و اندکی باعث افزایش سرعت شبکه می‌شود. بعد از مرج، حمله سایبری به شبکه اتریوم سخت‌تر خواهد شد.

 • تصورات اشتباهی که درمورد مرج وجود دارد:
 1. هزینه گس اتریوم پس از ادغام کاهش می‌یابد

اینکه ارتقای قریب‌الوقوع اتریوم باعث کاهش هزینه‌های گس اتریوم (کارمزد تراکنش) می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین تصورات غلط موجود در بین سرمایه‌گذاران است. هرچند که تمام سرمایه‌گذاران به دنبال کاهش هزینه‌های گس هستند، ادغام به‌عنوان یک تغییر توافقی، تنها بلاک‌چین اتریوم را از اجماع اثبات کار به اجماع اثبات سهام  منتقل می‌کند. کاهش هزینه گس اتریوم مستلزم افزایش ظرفیت و توان شبکه آن است. توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال نیز به‌ دنبال دستیابی به این هستند و برای آن برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌اند.

 1. تراکنش‌های اتریوم پس از ادغام سریع‌تر خواهند شد

احتمال این وجود دارد که سرعت انجام تراکنش‌های اتریوم به طور محسوسی افزایش نیابد. با این حال، بیکن چین به اعتبارسنج‌ها اجازه می‌دهد تا هر 12 ثانیه یک بلوک را منتشر کنند، اما زمان موردنیاز برای انجام این کار در شبکه اصلی تقریباً 13.3 ثانیه است. هرچند که توسعه‌دهندگان اتریوم باور دارند انتقال به اجماع اثبات سهام باعث افزایش 10 درصدی تولید بلاک می‌شود، این بهبود جزئی چندان موردتوجه کاربران قرار نخواهد گرفت.

 1. ادغام منجر به خرابی بلاک‌چین اتریوم می‌شود

برخی نیز باور دارند که ارتقای برنامه‌ریزی‌شده اتریوم باعث می‌شود بلاک‌چین این ارز دیجیتال از بین برود. از طرفی توسعه‌دهندگان اتریوم باور دارند هیچ خرابی در این شبکه به وجود نمی‌آید؛ زیرا بلوک‌ها از اجماع اثبات کار به اجماع اثبات سهام منتقل می‌شوند.

 1. سرمایه‌گذاران می‌توانند اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده را پس از ادغام برداشت کنند

اتریوم سهام‌گذاری‌شده (stETH)، یک ارز دیجیتال است که به‌صورت 1:1 توسط اتر پشتیبانی می‌شود و در بیکن چین قفل شده است. هرچند که کاربران دوست دارند اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده خود را پس بگیرند، توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال تأیید کرده‌اند که مرج این تغییر را تسهیل نمی‌کند. برداشت اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده، در ارتقای بزرگ بعدی، یعنی ارتقا شانگهای، در دسترس خواهد بود. در نتیجه، دارایی‌های مذکور برای حداقل 6 تا 12 ماه پس از ادغام، قفل باقی می‌مانند.

 1. اعتبارسنج‌ها تا زمان ارتقا شانگهای نمی‌توانند پاداش‌های اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده را برداشت کنند

هرچند که اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده تا اجرای ارتقای شانگهای مسدود باقی می‌مانند، بعد از مرج اعتبارسنج‌ها فوراً به پاداش کارمزدها و حداکثر ارزش قابل استخراج (MEV) به‌دست‌آمده در طول پیشنهادات بلوک (از لایه اجرا یا شبکه اصلی اتریوم) دسترسی خواهند داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا